Dil Seçiniz

İstanbul Pendik İlçesinin Gezilecek Yerleri

Pendik, İstanbul tarihine tanıklık etmiş olan en eski yerleşim yerlerinden biridir. Hesaplı İstanbul uçak bileti alışverişi için ucakbileti.com.tr 'yi ziyaret etmelisiniz!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Pendik İlçesinin Gezilecek Yerleri

  Pendik, İstanbul tarihine tanıklık etmiş olan en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu sebeple bugün ilçe genelinde çok fazla tarih tanığı olan ziyaret noktası bulunur. Geçmişten günümüze ulaşmış olan çok sayıdaki kalıntıyı bugün görmek mümkündür. Pendik geziniz sırasında özellikle tarihe karşı bir ilginiz varsa, oldukça zevk alacak, keyifli zaman geçireceksiniz. İlçede görmeniz gereken yerleri derledik sizler için. İstanbul uçak bileti avantajlarını yakalayarak, siz de bu noktaları ekleyeceğiniz gezi listeniz ile yola koyulabilirsiniz.

  1. Pendik Höyüğü

  Pendik Höyüğü, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 2. ve 3. Derece arkeolojik sit alanı olarak belirlediği tarihi bir yerleşim yeridir. Bu bölge, tarih öncesi dönemlerde yerleşim amacıyla kullanılmış ve yaşadığı dönem hakkında bilgi edinmemizi sağlayan çok kıymetli bir alandır. Ayrıca Höyüğün önemli bir özelliği de, kuzeybatı Anadolu’nun en eski Neolitik Çağ yerleşim yerlerinden biri olmasıdır ve bu sebep gezilip görülmesi gereken nadide bir yerdir. İstanbul uçak bileti alarak, siz de hem kentin hem de ilçenin, en güzel noktalarını keşfedebilirsiniz.

  2. Aydos Kalesi

  Kentin en güzel kalelerinden biri olan Aydos Kalesi, İstanbul’un en yüksek yeri olarak kabul edilen Aydos Tepesi’nde yer alır ve ismini de bu tepeden almaktadır. Bizans döneminde inşa edilmiş olan görkemli yapı, halk arasında Keçi Kalesi olarak da anılmaktadır. Tarihi yapılara ilgisi olanlar ve fotoğrafçılığa ilgi duyanlar için, ilçenin en güzel ziyaret noktalarından biridir. Eğer yolunu Pendik ilçesine düşerse, Aydos Kalesi’ni görmeden geçmemelisiniz.

  3. Temenye

  Bizans dönemine dair büyük bir öneme sahip olan Temenye, eski bir yerleşim yeridir. Bugüne kalan çok sayıdaki tarihi yapısı ile ilgi çeken bir gezi durağıdır. Pendik ilçesinin 1 km kadar doğusunda yer alan Temenye Yerleşim yeri kapsamında, Hz. Yahya Kilisesi olarak da anılan Saint Jean Babtist Kilisesi ve Ayios İoanis Prodromos Ayazması yer alır. Ayrıca Yunan ve Rum dönemlerine ait olan mezarlıklar da bulunmaktadır. Tarihe dair bilgi edinmek, izlenim kazanmak için Temenye Yerleşim alanını ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir. İstanbul uçak bileti alarak, kısa ve konforlu bir yolculuk yapabilir, böylece İstanbul’un daha nice güzel noktasını, eserini görebilirsiniz.

  4. Bizans Mezarlığı

  İlçenin diğer önemli tarihi kalıntısı Bizans Mezarlığı olarak adlandırılan ve Aydınlı yolu ile Sahil yolu arasında kalan kısımdır. Buranın bir Nekropol yani Bizans Mezarlığı olduğu inancı oldukça yüksektir. Tarihe ışık tutan önemli izlere rastlayabileceğiniz bu alan, özel tarih ilginiz doğrultusunda ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.

  5. Sultan Konağı

  Pendik ilçesinin yükselişini sağladığı söylenebilecek olan Sultan Konağı, Osmanlı döneminde Sultan Abdülmecit dönemi eserlerinden biridir. İlçeye tarihi bir değer katan konak, ilgi çekici mimari özelliklere sahiptir ve ziyaret etmekten keyif alacağınız bir noktadır. İstanbul uçak bileti kampanyalarından faydalanarak, uygun bütçeli bir İstanbul gezisi yapabilir, gezi noktalarınız arasına Pendik ilçesinin de güzel yerlerini ekleyebilirsiniz.

  Pendik’e Ulaşım Nasıl Sağlanır?

  İstanbul, hava ulaşımı avantajları ile kolay ulaşılabilir bir noktadır. Ülkemizin her yerinden hızlıca kente ulaşmak mümkün oluyor bu sayede. İstanbul uçak bileti alarak, ilçeye en yakın havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı’na kısa sürede ulaşabilirsiniz. Havalimanı ile ilçe merkezi arası sadece 14 kilometredir ve bu mesafeyi ortalama 20 – 25 dakika gibi bir sürede kat edebilirsiniz. İstanbul uçak bileti alırken ise en uygun fiyatları, kampanyaları ve avantajları yakalamak için www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret etmenizi önermekteyiz.

  Yorum Gönder