Dil Seçiniz

Menderes'in Gezilecek Yerleri

Uğramadan geçemeyeceğiniz Menderes ilçesini de gezi planınıza eklemelisiniz. En uygun fiyatlı İzmir uçak bileti ise ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Menderes’in Gezilecek Yerleri

  İzmir, tüm güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Menderes ilçesi de, ziyaret noktaları ile beğenilen, sevimli bir ilçe olarak biliniyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında, Ege en güzel zamanlarını yaşarken, bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz. Ulaşım imkânlarının kolaylığı ve çeşitliliği sayesinde sadece İzmir uçak bileti alıp, hızlı bir hazırlık yaparak bölgeye ulaşabilirsiniz. Tarihi Roma dönemine kadar uzanan ilçede, antik kentleri ziyaret etmek son derece keyifli olacaktır. Ayrıca eşsiz kareler de yakalayabilirsiniz Menderes ilçesinin antik kentlerinde. Sizler için, Menderes ilçesinde gezip görülebilecek noktaları derledik bu amaçla.

  1. Bakla Tepe

  Bakla Tepe, Menderes ilçesinin Bulgurca köyünde yer alıyor. Kayalıklı bir arazi üzerine kurulmuş olan antik alan, yapılan bir çalışma sonucu gün yüzüne çıkarılmıştır. Uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda ise Bakla Tepe’de bulunan yerleşim alanının Geç Kalkolitik Çağ’dan Erken Tunç Çağı’na kadar olan süreçte var olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, farklı çağlarda farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan yerleşim alanı, çok sayıda yangın atlatmıştır. Bu bilgilerin haricinde, bazı kalıntılar ele geçirilmiştir antik alandan. Bakla Tepe ‘de çeşitli seramikler, kaplar, çanak ve kâseler bulunmuştur. Ayrıca, burada mezar kalıntıları da yer almaktadır. Tarihi araştırmalara, antik dönemlere ilgi duyuyorsanız, İzmir uçak bileti alarak bu bölgeyi görmeye gelmelisiniz. Kesinlikle, son derece ilgi çekici bir antik alandır. Çünkü çok sayıda çağa ve medeniyete ev sahipliği yapmakla birlikte, bunun izlerini halen taşımaktadır.

  2. Kolophon Antik Kenti

  Kolophon Antik Kenti, Seferihisar’a çok yakın bir konumda yer almaktadır. Antik Kenti gezdikten sonra Seferihisar ilçesini de keşfedebilirsiniz. Kentin niteliklerine gelecek olursak, ilginç bir özellik dikkatleri çekmektedir. İyon kentlerinden biri olan Kolophon Antik Kenti, deniz kıyısında kurulmamış olan tek İyon kenti olması sebebiyle farklıdır. Buna karşın Kentin güçlü bir donanmaya sahip olduğu biliniyor. İzmir tatiline dâhil edilmesi önerilen antik kentte, tarihte yolculuk yapıyor gibi hissedebilirsiniz ve elbette bol bol fotoğraf çekmelisiniz. Antik kalıntılar arasında harika kareler yakalayabilirsiniz. Ayrıca Seferihisar ilçesinde yer alan ancak Kolophon Antik Kenti’ne çok yakın bir konumda olan Lebedos ‘a da uğrayabilirsiniz. Tarih ve mistik zamanlarla dolu bir gezi için Ege hatta İzmir tatilinize burayı da eklemelisiniz. İzmir uçak bileti alıp yola koyulursanız, gerisi gelecektir.

  3. Klaros Antik Kenti

  Menderes ilçesinin önemli tarihi alanlarından biri olan Klaros Antik Kenti, İyon kentlerinden bir tanesi olmakla birlikte bir kehanet merkezi olarak bilinmektedir. Tarihte bu şekilde yer edinmiştir. Kutsal kent olarak anılan yerleşim alanının İ.Ö. dönemde 7. – 6. Yüzyıllarda kurulmuş olabileceği sanılmaktadır. Klaros Antik Kenti’nin en önemli kalıntısı ise Apollon Tapınağı’dır ve İzmir seyahatinde tarihe ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken bir yapı olarak anılmaktadır. Antik Kent, İzmir’in deniz, kum ve güneşinden ayrılabildiğiniz zamanlarda, gezip görebileceğiniz tarihi alanlardan bir tanesi olarak Menderes ilçesinde yer almaktadır. İzmir uçak bileti ile hızlı bir ulaşım gerçekleştirebilir ve 1 saat içerisinde İstanbul’dan İzmir’e ulaşabilirsiniz. Havalimanı zaten Menderes’te yer aldığı için, ilçeyi gezip keşfetmek daha da kolay hale gelmektedir.

  Menderes’e Nasıl Gidilir?

  Menderes ilçesi, İzmir’in belki de en kolay ulaşılabilir noktasıdır. Çünkü İzmir uçak bileti alıp ulaştığınız havalimanı, Menderes ilçesinde yer almaktadır. Yani sadece 1 saatlik uçuştan sonra, İstanbul’dan İzmir’e ulaşabilirsiniz. Görülüyor ki Menderes ilçesinin antik alanlarını görmek sadece bir İzmir uçak bileti ile gerçekleştirilebiliyor. Uçaktan inip ilçeyi keşfettikten sonra ise şehrin diğer değerlerine doğru yola koyulabilirsiniz. 

  Yorum Gönder