Dil Seçiniz

Havaii Yanardağları Mauna Loa Ve Kilauea Şehir Rehberi

Bu olağanüstü aktif yanardağları gezmek ve lav akıntılarını görmek inanılmaz bir deneyim olacaktır..

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Mauna Loa Ve Kilauea, Hawaii

  Nedir? Havaii adasın'daki iki aktif yanardağ. 

  Nasıl Gidilir? İlk önce Los Angeles uçak bileti satın alıp, oradan da yine uçakla Honolulu'ya oradan karayolu ile.. 

  Ne Zaman Gidilir? Mart'tan Kasım'a kadar.. 

  En Yakın Yerleşim Yeri? Yanardağ, park girişinin hemen yanındadır. 

  Kaçırmamanız Gerekenler?

  Krater çevresinde yapılan gezi, Chain of Craters Road (Krater Zinciri Yolu) 

  Havaii adaları dünyanın en ıssız adalarındandır. Adalar en yakın kara parçasına 3000 km uzaklıktadır ve deniz yatağının altındaki volkanik hareketlilik sonrası oluşmuştur. Mauna Loa Ve Kilauea, Büyük adanın güneyindeki yanardağ'lardır ve ikisi bir arada Hawaii Yanardağları Ulusal Park'ını oluştururlar. 

  Büyük Ada (Big Island) adalar grubu içine en genç ve en büyük adadır ve üzerinde beş yanardağ yer alır. Yaklaşık 600.000 yaşındaki Mauna Loa ve Kilauea, patlamaya hazır son derece aktif yanardağlardır ve sürekli gözlem altında tutulmaktadır. 1984'ten bu yana her iki yanardağ'da da sismik hareketler gözlenmektedir. Özellikle Mauna Loa 1984 yılında lav püskürtmüş ve o tarihten bu yana şişmeye devam etmektedir. Bunun sebebi dağ zirvesinin altındaki rezervuara doğru yaklaşan magma'dır. Kilauea ise on yıldır lav püskürtmektedir, yanardağ zirvesinin kenarlarından ve diğer iki tepe noktasından aşağı lav akıntıları ilerlemektedir. Bu iki yanardağın etkisiyle Büyük Ada her yıl biraz daha büyümektedir. 

  Mauna Loa dünyanın en geniş kalkan yanardağı'dır. Yaklaşık 100 km uzunluğunda ve 50 km genişliğindedir. Bu hacimle adanın yaklaşık yarısını tek başına kaplamaktadır. Son derece yumuşak bir eğimi ve oldukça akışkan bir lav akıntısı olan yanardağ gazlar kül ve cürüf dumanı dışarı atılır. Ada giderek genişlediğinden yanardağların maddi hasar yaratması gelecek yıllar için söz konusu olacaktır. Buhar çıkartan kraterleri ve lav akıntılarıyla bu olaganüstü bölgede arabayla dolaşmak unutulmaz bir deneyim olacaktır. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder