Dil Seçiniz

Elmalı'nın Gezilecek 10 Yeri

Antalya uçak bileti, en uygun fiyatlar ile ucakbileti.com.tr 'den alınabilir. Antalya’nın güzel ilçesi Elmalı, kentin önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapıyor.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Elmalı’nın Gezilecek 10 Yeri

  Antalya’nın güzel ilçesi Elmalı, kentin tarihi yapılarına ev sahipliği yapıyor demek yanlış olmaz. Çünkü ilçe doğal oluşumlardan çok tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Farklı tarihsel zamanlara, farklı hükümdarlıklara ait yapılar turistlerin ilgiyle ziyaret ettiği noktalardır. Tarihin çeşitli zamanlarına tanıklık eden ilçeye ulaşım ise bir uçak bileti almak kadar kolaydır. Antalya uçak bileti alarak, İstanbul’dan yola çıktığınızda, sadece 1 saat sonra kente ulaşmış olursunuz. Havayolu ulaşım imkânlarının kolaylığı ve çeşitliliği hem farklı uçak bileti fiyatları sunuyor, hem de keyifli bir yolculuk vadediyor. Bu imkânları değerlendirerek, siz de Elmalı’da keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

  1. Tarihi Elmalı Evleri

  Elmalı Dağı yakınlarında kurulmuş olan yerleşim, parlak renkleri, cumbaları ve eski tip pencereleri ile zamanının gösterişli evlerine ev sahipliği yapmıştır. Bugüne kadar ulaşan yapılar, o dönemlerin ihtişamını da anlatmaktadır. Mimariye olan ilginizi pekiştirmek ve bol bol fotoğraf çekmek için, uçak bileti alıp, bu bölgeye doğru yola çıkabilirsiniz.

  2. Elmalı Müzesi

  1963 ile 2001 yılları arasında bu bölgede yapılan kazılar sonucu çeşitli buluntular elde edilmiştir. 3 katlı müze binasında çeşitli karanlık dönemleri aydınlatan çok sayıda eser sergilenmektedir.

  3. Semahöyük

  Karain ve Beldibi’nin ardından bölgenin en eski yerleşim birimi olması ile büyük önem taşır. Çok eski zamanlara ışık tutması sebebiyle, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölge, zaman zaman toplu geziler ile de ziyaret edilir ve Antalya uçak bileti fiyatlarında da oynamalara sebep olur.

  4. Karaburun Tümülüsü

  Karaburun kral mezarının, M.Ö. 5. Yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir. Üçgen çatılı mezar odası, duvarlarındaki çizimler ile etkileyici bir havaya sahiptir. Burada tarih hakkında yorum yapmak çok keyifli olacaktır.

  5. Gilevgi Kalesi

  Gilevgi Kalesi, Çobanisa köyündedir. Dörtgen şekilli kuleler ile desteklenmektedir ve sur kalıntıları halen görülebilmektedir. Kentin eski kalelerinden biri olan Gilevgi Kalesi’ni görmek için erkenden uçak bileti araştırması yapmanızda fayda var. Bahar ve yaz aylarında kentte genel bir yoğunluk gözlendiği için sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  6. Kesik Minare

  İlçe merkezinde, çarşı meydanında yer alan yapı, sadece bir minare şeklindedir. Tek bir minare olarak kalmış olan yapı, Selçuklu dönemi mimari eseri olması sebebiyle çok kıymetlidir. Dönemin niteliklerini üzerinde okumak mümkündür.

  7. Ömer Paşa Camisi ve Türbesi

  Ülkemizin cami ve türbelerinin önemli bir örneği olarak bilinen Ömer Paşa Camisi ve türbesi, yılın belli zamanlarında çokça ziyaretçi alır. İlçenin güzelliklerinin tadını çıkarmak ve Ömer Paşa camisini görmek için Antalya uçak bileti alıp, erkenden gezi programınızı yapmalısınız. İlçede ziyaret edebileceğiniz daha pek çok nokta bulunuyor.

  8. Abdal Musa Türbesi

  12. yüzyılda yapıldığı düşünülen türbe, İlçenin Tekke köyünde yer alır. Abdal Musa, 600 yıl önce yaşamış olan, Orhan Gazi’nin silah arkadaşı ve Anadolulu bir Türk Düşünürü olarak bilinmektedir.

  9. Bey Hamamı

  Ömer Paşa Camisi’nin hemen yakınında yer alan Hamam, klasik dönemde inşa edilmiştir. Evliya Çelebi’nin notlarında da rastlanan yapı, bununla birlikte ilçe merkezinde yer alan diğer tarihi yapılar, nitelikli bir Antalya gezisinin önemli parçalarıdır. Tarih ile iç içe bir seyahat planlıyorsanız bu yaz, Antalya uçak bileti alıp, küçük bir valiz hazırlayarak işe başlayabilirsiniz.

  10. Çatalçeşme

  Yine ilçe merkezinin görülesi noktalarından biridir Çatalçeşme. Kesik Minare’nin yanında yer alır. Selçuklu dönemine ait bir yapıdır. Kitabesine göre 1284 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Bununla birlikte, uçak bileti ve konaklama gibi hazırlıklarınızı yaptıysanız, gezi programınıza dâhil etmeniz gereken bir eserdir.

   

  Yorum Gönder