Dil Seçiniz

Döşemealtı'nın Gezilecek Yerleri

Doğası ve gelenekselliği ile dikkat çeken Döşemealtı ilçesini ziyaret etmelisiniz. En uygun fiyatlı Antalya uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Döşemealtı Gezilecek Yerleri

  Antalya’nın görülmesi gereken yerlerinin ilgi çekici bir kısmı Döşemealtı ilçesinde yer alır. Bu bölge, antik dönemde, Pamphiliya ve Pisidia gibi iki önemli kenti birbirine bağlama özelliği ile dikkatleri çekmiştir. Ünlü gezginimiz Evliya Çelebi’nin eserlerinde de buranın öneminden bahsettiği görülmektedir. İlçenin ismi de öneminin büyük olduğu antik dönemlere dayanmaktadır. Derbent boğazında yer alan 4 metre genişliğindeki antik yol, döşeme taşlardan oluşmaktadır. Bu sebeple burada yaşayan halk, yola Döşeme ismini verirken bu boğazı da Döşeme Boğazı olarak anmıştır. Yolun alt kısmında yer alan ilçe merkezi de Döşemealtı olarak anılmaya başlanmıştır. Antik yol ve bulunduğu bölge, antik çağlara yolculuk hissi verecek doğal bir yapıya sahiptir.

  Bölgenin önemli bir geçidi de Yenice geçidi olarak adlandırılmaktadır. Bugün Korkuteli ilçesine ulaşımın sağlandığı güzergâh, antik tarihte önemli bir nokta olmuştur. Tarihte Termessos Antik şehrinin hükmettiği geçit, aynı zamanda Büyük İskender’in şehre saldırı için tercih ettiği noktadır. Bu noktadan şehre saldırılmıştır ve Termessos ‘lu savaşçının Alkates de bu noktada şehre teslim edilmiştir. Bu sebeple, bu coğrafya dağınık halde bulunan antik kalıntılara sahiptir.

  Antalya uçak bileti alıp, antik tarihin önemli sahnelerine ev sahipliği yapan bölgeyi görebilirsiniz. Antik zamanların atmosferini hissedeceğiniz geziniz sırasında, ilçede alışveriş de yapabilirsiniz. Döşemealtı ilçesi, köylerinde dokunan, kendine özgü halıları ile ünlüdür. Bu bölgeye yolu düşenlerin mutlaka satın aldığı halılar, son derece özel ve el yapımı ürünlerdir. Bununla birlikte, halıların güzelliği bölgeye olan talebi arttırmış ve son zamanlarda müşterilerin kendi istedikleri motifleri dokutması ile birlikte yerel ve geleneksel motifler unutulmaya başlamıştır. Bugün yöreye özgü motifleri bulmak zor olsa da, yerel teknikler ile dokunan halılar göz doldurmaktadır. Antalya uçak bileti alarak, İstanbul üzerinden gerçekleştireceğiniz 1 saatlik bir uçuş ile farklı bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Geleneksel ürünler alabileceğiniz, antik çağlara yolculuk edebileceğiniz böylesine bir gezi için sadece Antalya uçak bileti ve küçük bir valize ihtiyacınız var.

  Bölgenin ilgi çekici doğal niteliği ise sarnıçlarıdır. Torosların eteğinde yer alan Döşemealtı ilçesi, bu konumu sebebiyle, yer altı suları açısından son derece zengindir. Döşemealtı ilçesinde, bugüne kadar keşfedilmiş olan 90 kadar sarnıç bulunurken, henüz keşfedilmemiş olanların da bir bu kadar olduğu sanılmaktadır. Sarnıçların her biri, bölgesel isimler ya da yaşanmışlıklar ile adlandırılmıştır. Örneğin en bilinen sarnıç olan Ahmet Ağa sarnıcı, Ahmet Ağa’nın ölümünden sonra “İtin sarnıcı” olarak adlandırılmış. Ahmet Ağa, bölgede sevilmeyen bir şahsiyet olduğu için bu ismin verildiği söylenmektedir. Yerel değerlere önem veren ve ilgi duyan kişilerin, kesinlikle ziyaret etmek isteyeceği ilçe, Antalya uçak bileti satın alarak, oldukça yakın bir rota haline gelmektedir. Sarnıçları görebilmek için, ilçede araba ile geniş çaplı bir gezi yapmanızı öneririz. Sarnıçların yanı sıra, Antik dönemlerden bugüne kalmış olan su kanalları da dikkat çekmektedir. En büyük ve en dikkat çekici kanalın 13 km uzunluğunda olduğu biliniyor. Kanalın dibinde oluşan yosunlara karşı Belediye tarafından önlem alınmıştır ve beton dökülmüştür. Ancak bu görünümü ile orijinal halinden pek bir şey kaybetmemiştir.

  Antalya ve özellikle Döşemealtı farklı seyahat seçenekleri arayanlar için, ilgi çekici bir rotadır. Havayolu imkânlarının sağladığı seçenekler ile Antalya uçak bileti satın alarak, İstanbul’dan sadece bir saat yolculuk yaparsınız ve Antalya’ya ulaşırsınız. Gerisi karayolu seçeneklerini kullanarak şehri keşfetme keyfi. Siz de Antalya uçak bileti alarak, bu sezon keyifli bir geziye çıkmaya ne dersiniz?

  Yorum Gönder