Dil Seçiniz

Alanya'nın Gezilecek 10 Yeri

Tatil denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Alanya’da keşfedilecek daha çok yer var. En uygun fiyatlı Antalya uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Alanya’nın Gezilecek 10 Yeri

  Tatil denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Alanya’da görülecek çok yer var. Tatilinizin tamamını Alanya’da geçirebilirsiniz. Ancak Antalya geneli, adeta tatil cenneti niteliğindedir. Masmavi kıyıları ve yeşil doğası ile huzurun sembolüdür. Antalya’ya havayolu imkanları sayesinde kolayca ulaşılabiliyor. Antalya uçak bileti alarak, küçük bir valiz ile yola koyulmanız yeterli, İstanbul’dan sadece 1 saatlik bir yolculuğun ardından kente ulaşabilirsiniz. Havalimanından Alanya’ya ise karayolu seçenekleri ile varabilirsiniz. Hızlı ve konforlu bir yolculuk yapmış olacak, zamanınızdan da tasarruf sağlayacaksınız.

  10. Portakal Plajı

  Turkuaz Akdeniz sularının, altın sarısı kumlar ile buluştuğu efsanevi sahiller olarak anlatılabilir kısaca. Portakal Plajı, 1 km uzunluğundadır ve mavi bayraklı plajlarımızdan biridir. Plaj, Oba Çayı’nın denize döküldüğü noktadan başlayarak, Dim Çayı’nın denize döküldüğü noktaya kadar uzanmaktadır.

  9. Alanya Atatürk Evi

  Her kentimizde olduğu gibi, bu bölgede de Atatürk’ün ziyareti sırasında kaldığı ev müze haline çevrilmiştir. Atatürk, 1935 yılında ziyarete geldiği kentte bu evde kalmıştır. Ev sahibi de evi bağışlamış ve böylece 1987 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır.

  8. Fosforlu Mağara

  Antalya genelinde sayısız doğal mağara oluşumu dikkat çekmektedir. Alanya’da da bunun pek çok örneği bulunuyor. En dikkat çekeni ise Fosforlu mağaradır. Fosforlu mağara, deniz mağarası niteliğinde olduğu için ancak küçük tekneler ile ziyaret edilebilmektedir. Böylece hem gezebilir hem keyifli bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

  7. Koru Sahili Doğal Havuzlar Koyu

  Bu koy hem tarih, hem doğal güzellikler hem de harika plajları bir arada barındırmaktadır. Mağaralar ve antik şehirleri gezebileceğiniz, denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir gezi noktasıdır. Bu bölge Gazipaşa olarak adlandırılan bölgedir ve ilginç oluşumlu kayalar da bölgenin önemli doğal oluşumlarıdır. Güzel kareler yakalayıp, keyifli zaman geçirebilirsiniz koyda.

  6. Sapadere Kanyonu

  Sadece Alanya’nın değil Antalya’nın da en ilgi çekici noktalarından biridir Sapadere Kanyonu. Kentin doğal harikalarından biridir ve çeşitli aktivitelerin de merkezidir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin akın ettiği kanyonu görmenizi şiddetle önermekteyiz.

  5. Dim Çayı

  Dim çayı, Alanya ‘nın Akçatı köyünde yer almaktadır. İlçe merkezine sadece 15 km uzaklıkta yer alır ve burada bulunan piknik alanları ile doğayla iç içe zaman geçirme fırsatı sunar. Restoran ve pansiyon imkânlarının bulunması sebebiyle burada konaklama da yapmak mümkündür. Temiz havası ve huzur verici yeşiliyle, doyasıya dinleneceğiniz bir adres olarak nitelemek mümkündür Dim Çayı’nı.

  4. Alara Kalesi

  Alara Kalesi, kentin en eski tarihli yapılarından biridir. Yapılış tarihinin 1232 yılı olduğu sanılmaktadır. Alaaddin Keykubat tarafından, Alanya’nın fethi sebebiyle inşa ettirildiği bilinmektedir. Görkemli mimarisi ve göz alıcı detayları ile önemli bir Türk Yapı Sanatı örneği olarak değerlendirilmektedir. Mimariye ilgisi olanlar sırf bu yapıyı görmek için Antalya’ya gelebilir. Sadece uçak bileti alıp yola koyulmak kalıyor geriye.

  3. Dim Mağarası

  Dim Mağarası, Antalya il merkezine 145 km uzaklıkta bulunan bir seyahat noktası olmasına karşın, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı noktalardan biridir. Kentin en göz alıcı mağaraları arasında sayılmaktadır. Henüz 1996 yılında turizme kazandırılmış, doğal bir alandır.

  2. Ulaş Plajı

  Ulaş Plajı, Alanya’nın en güzel sahillerinden biridir. Ayrıca burası masa, sandalye, ızgara yerleri ve tuvaletlerin bulunuyor olması ile daha cazip bir sahil haline gelmektedir. Yüzmenin keyfine varıp, ızgara yapabileceğiniz bir gün için Ulaş plajına gelebilirsiniz.

  1. Hamaksia Antik Kenti

  Burası hem tarihi kalıntıları ile ünlüdür hem de tatil bölgesi olarak anılır. Alanya’ya 6 km uzaklığında olan kent, Sinek Kalesi olarak da bilinir. 

  Yorum Gönder