Dil Seçiniz

Alaçatı Şehir Rehberi

Türkiye'nin yeni ve gözde tatil yerlerinden biri olan Alaçatı hakkında detaylı bilgi edinin. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Alaçatı Hava Durumu

  Alaçatı Şehir Rehberi

  Ülkemizin yeni ve gözde tatil yerlerinden biri olan Alaçatı, satın alacağınız bir izmir uçak bileti'nin ardından Çeşme'ye ulaştığınızı varsayarsak, Çeşme'den 10 km uzaklıkta yer almakta. Çeşme tatiliniz sırasında özellikle akşam yemeği için buraya gelmenizi ve bu mistik küçük beldeyi mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. Alacatı'da birbirinden ünlü, ödüllü, bir çok restoran, balıkçı, kumrucu vs bulunduğu için yemek çeşitliliğinde sıkıntı çekmeniz mümkün görünmemekte.

  Alaçatı'ya özellikle akşam saatlerinde gelmeniz önemli çünkü bir çok dükkan akşam açılmakta, ve canlılık akşam vakti artmakta... Müzik çalan restoranlardan yükselen şirin namelere, insanların şarkılara eşlik etmelerine de sadece akşam vakt itanık olabilirsiniz. 

  Alaçatı geçmişten günümüze sarkmış taş evleri ile bizi büyüledi diyebiliriz. Herbiri birbirinden etkileyici ihtişama sahip, özenle ve titizlikle restore edilmiş kesme taşlardan yapılmış evlere baktıkça bakasımız geldi... Restore edildiği için sapasağlam günüme uzanan evler geçmişte Rumlar ve Türkler tarafından kullanılmış. Evler kışları sıcak, yazları ise ılık geçirmek amaçlı olarak özel malzemelerden inşa edilmişler. Günümüzde ise otel, restoran, dükkan ve ev olarak kullanılarak her birine işlevsellik kazandırılmış özellikle bu şekilde birilerinin evleri sahiplenmeleri onların temiz ve diri tutmuş diyebiliriz. 

  Alaçatı'nın taş evler arasındaki dar sokaklarında dolaşırken bir çok antikacı dükkanına rastlayabilirsiniz. Sizleri adeta geçmişte yolculuğa çıkartan antikacılar, sevdiklerinize hediye almanız içinde oldukça güzel seçenekler barındırıyor ancak fiyatlar el yakıyor diyebiliriz. Biz antik bir fincan'ın fiyatını sorduk ve dudak uçuklatan bir fiyat ile karşılaştık malesef. 

  Alaçatı'nın girişinde yer alan yel değirmenleri geçmişte buğday öğütmek için kullanılırmış şimdi ise restoran ve kafe olarak kullanılmakta ve Alaçatı'ya yukarıdan bakan muhteşem bir manzara sunmaktalar. Özellikle gün batışını buradan izlemenizi tavsiye ederiz, tarif edilemez bir duygu. 

  Yine Alaçatı'nın girişinde yer alan Gemini Shop'ta Çeşme'nin meşhur sakızı ile yapılmış bir çok hediyelik ürün bulabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları sakız reçelleri, sakız şarabı, sakız şampuanı, sakız sodası..

  Alacatı'nın girişinde rastladığımız bir diğer yer ise "Zeynep Handmade Hediyelik" burada da Alaçatıya özgü bir çok hediyelik eşya bulunuyor ancak bunların en büyük farkı tüm hediyelerin el emeği olması. Yani buranın sahibi tüm yıl boyunca el emeği ile hediyeleri yapıp sonra burada sergiye açıyor. 

  Alaçatı'nın iki tarafı taş evlerle süslü, dar taş döşemeli sokakları adeta sizi tarihi bir atmosferin içerisine çekecek. Çeşme'ye geliyorsanız mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. 

   

   

   

   

  Yorum Gönder