Dil Seçiniz

İzmir – Trabzon Uçak Bileti

İzmir, hem ülkemizin en kalabalık şehirlerinden biridir hem de uçuş ağı en yoğun noktalardan biridir. Bu kentten ulaşımın mümkün olduğu noktalardan biri de Trabzon’dur. Trabzon, Karadeniz’in en güzel kentlerinden biri olarak, hem yerli hem de yabancı turistlerin hayallerini süsleyen bir kent. Üstelik hava yolu ulaşımının gelişimi, bu hayali çok kolaylaştırıyor. Bugün sadece İzmir – Trabzon uçak bileti satın almak, Karadeniz turu planı yapmak için yeterlidir. Trabzon uçak bileti alarak, harika bir kent turu yapabilir, ardından da çevre şehirlere geçerek, gezinizi uzatabilirsiniz. Aynı şekilde bu noktadan İzmir’in gezilip görülmesi için İzmir uçak bileti satın almak yeterlidir.

Trabzon Havalimanı

Hem yurt içi hem de yurt dışı geniş bir ulaşım ağı olan Türk Hava Yolları, Trabzon’a sefer düzenleyen şirketlerden biriyken, aynı zamanda OnurAir, Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet gibi isimler de kentin ulaşım ağına katkı sağlamaktadır. Bu şekilde her gün kente ulaşım mümkün olmaktadır. Havalimanı hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse, 1957 yılında açılan tesisin hava trafiğine açılması 1995 yılında gerçekleşmiştir. Hem iç hatlar hem de dış hatlar terminali bulunan Trabzon Havalimanı sadece sivil niteliğe sahip olan bir tesistir ve uçuş trafiği oldukça yoğun işler. Havalimanının en avantajlı yönlerinden biri ise kent merkezine olan uzaklığıdır. Sadece 6 kilometrelik bir mesafenin kat edilmesi ile iki nokta arasında ulaşım sağlanabiliyor.

Trabzon Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

HAVAŞ Servisleri

Trabzon kent merkezi, havalimanına yakın olduğu için tüm ulaşım imkânları sizin için cazip olabilmektedir. Ancak kentin farklı noktalarına ulaşımınız söz konusuysa, HAVAŞ servislerinin güzergâhlarını inceleyerek buna göre tercih yapabilirsiniz. Ayrıca servislerin hareket saatleri de sizin için çok önemi olacaktır. Bu sebeple yolcuğunuz öncesinde servislerin hareket saatlerini incelemeniz önerilir. Böylece geç kalma ve benzeri durumlar yaşamaz zamanında havalimanında olursunuz.

Taksi

Konforlu ulaşım şekillerinden biri olan taksi, eşyaların kolayca taşınması için de idealdir. Eşya derdiniz olmadan konforlu bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik 4 – 5 kişiye kadar taksi sizin için ideal ulaşım seçeneği olacaktır. Hem konfor hem de ücret açısından cazip hale gelecektir. Bu sebeple havalimanında mevcut olan taksileri tercih edebilir, zaman kaybetmeden yola çıkabilirsiniz. Servislerde olduğu gibi hareket saatini beklemeyeceğiniz için sıkıntı da yaşamazsınız.

Araç Kiralama

Konfor arayanlar için bir diğer seçenek araç kiralamadır. Üstelik diğer araçlar ile ulaşımın mümkün olmadığı ya da zor olduğu noktalar için araç kiralama daha mantıklı bir tercih olacaktır. İsterseniz şoförlü ya da şoförsüz araç kiralayabilirsiniz ve yolcu sayısına göre de seçim yapabilirsiniz. Grup halinde yolculuk ediyorsanız, kişi sayısına uygun araç kiralamanız mümkündür. Böylece hesaplı da bir yolculuk gerçekleştirmiş olursunuz.

Trabzon Hakkında Genel Bilgiler

Karadeniz’in en güzel kentlerinden biridir Trabzon. Herkesin hayallerini süsleyen Karadeniz turunun en özel noktası olan Trabzon, doğal güzelliği ile akıllarda yer etmiş olsa da tarihi değerleri ile de son derece kıymetli bir şehirdir. Bugün Karadeniz bölgesinin, Samsun’dan sonraki en büyük şehri olan Trabzon, konum olarak da Karadeniz ile Zigana Dağları arasında yer alır. Bir şehzadeler şehri olan Trabzon, bugün de hala bu isim ile anılmaktadır. Yapılan kazı çalışmaları sonucu en eski yaşam belirtilerinin Yontma Taş devrine kadar uzandığı gözlenmiştir. Bu sürecin ardından çok sayıda kültür ve medeniyet bu bölgeye iz bırakmıştır. Son olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyeti söz konusu olmuş ve bugün de Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalmıştır.

Çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan kent, iklim özellikleri ile de farklılık gösteriyor. Yaz ayları serin, kış ayları ılık geçmekte ve her mevsim görülen yağış ile kent tam bir Karadeniz iklimi etkisi altında kalmaktadır. Özellikle kış aylarındaki yağışlar, kıyıda yağmur olarak görülse de kentin yüksek noktalarında kar yağışı olarak görülmektedir. Bitki örtüsüne değinecek olursak ise yoğun yağışların etkisi ile gür bir bitki örtüsü görülmektedir. Kentte 2300 metreye kadar gür ormanlar gözlenmektedir ve yayların muhteşem bitki örtüsü, adeta kartpostallardan fırlamış manzaralara sebep olur. Trabzon’un topraklarının yüzde 45 kadarı ormanlar ile kaplıdır ve bu da gayet makul bir ormanlık alan oranıdır.

Trabzon’un Gezilecek Yerleri

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon’un en sevilen müzelerinden biri olan Trabzon Ayasofya Müzesi, 1964 yılından bu yana ziyarete açık durumdadır. Müzenin binası ise başlı başına bir tarihi eserdir. 1250 ile 1260 yılları arasında inşa edilmiş olan manastır kilise, bugün müze binası olarak kullanılmakta ve amacına uygun bir nitelik ile dikkatleri çekmektedir.

Trabzon Müzesi

Trabzon Müzesi ise ikinci önemli müze olarak değerlendirilir. Müzenin binası, Banker Kostaki Teophylaktos tarafından inşa ettirilmiş olan bir konaktır. 1900’lü yılların başlarında inşa ettirildiği sanılan konak, oldukça gösterişli ve güzel bir yapıdır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım’ın da bu konakta misafir edildiği bilinmektedir. Kente dair çok sayıda kıymetli eserin görülebileceği müze, müze ziyaretlerini sevenler için ideal bir gezi noktasıdır ve gezi programına dâhil edilebilir.

Sümela Manastırı

Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı, oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Manastır oldukça kapsamlı bir yapıdır. Öğrenci odaları, mutfaklar, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane gibi çeşitli bölümleri ile varlığını sürdürmüştür ve bugün ise ülke genelinde en çok ziyaretçi çeken noktalardan biridir. Yapım tarihi ile ilgili olarak ise net olmayan bilgiler M. S. 375 – 395 yıllarını işaret etmektedir. Mimari açıdan ise Kapadokya kiliselerinin tarzı gözlemlenmektedir.

Trabzon Kalesi

1297 ile 1330 yılları arasında inşa edildiği sanılan Trabzon Kalesi, hem kent için önemli bir tarihi değer olduğundan hem de kent merkezinde yer aldığından, çok fazla ziyaretçi alır. Kente gelen hem yerli hem de yabancı turistlerin ilk ziyaret noktalarından biri olduğunu söylemek mümkün. Yüksek bir noktada yer alan kale, hem deniz kıyısından hem de şehrin oldukça arkalarında kalan tepelerden görünebilecek devasa bir yapıdır ve şehrin siluetinde önemli bir yeri vardır.

Çal Mağarası

Düzköy ilçesi ve Çalköy beldesinde yer alan Çal Mağarası, içerisinden geçen dere ile ilgi çeken bir ziyaret noktası haline gelmektedir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Siz de bu tip noktalara ilgi duyuyorsanız, ülkemizin en çok mağaralarından biri olan Çal Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz. Mağaranın bir özelliği ise dünyanın en büyük ikinci mağarası olma özelliğine sahip olmasıdır.

Haldizen Yaylası

Ünlü Uzungöl’ü de içerisinde barındıran Haldizen Yaylası, Trabzon’un çok sayıdaki özel yaylalarından biridir. Bu noktada hem eşsiz bir doğa sizi bekliyor hem de soluyacağının havanın mükemmelliğine inanamayacaksınız. Bu alanda yer alan tarihi yapılar ise cabası. Ulaşım imkânlarının bu nokta için kolay oluşu, gezi listelerinin vazgeçilmezi olmasını sağlamaktadır. Doğa meraklıları için eşsiz bir yer olan Haldizen Yaylası, harika fotoğraflar verecektir size. Kentin merkezde yer alan değerlerini ziyaret ettikten sonra buraya gelerek, tüm yorgunluğunuzu atabilir ve temiz hava ile huzuru hissedebilirsiniz.