Dil Seçiniz

İzmir – Nevşehir Uçak Bileti

İzmir, hava yolu ulaşımı sayesinde, özellikle de SunExpress ‘in İzmir’i aktarma merkezi haline getirmesi ile ülkenin hemen hemen her noktasına sadece bir iki saat uzaklıkta olan bir merkez haline gelmiştir. Nevşehir gibi güzel ve büyüleyici bir şehri keşfetmek için İzmir’den kente kolayca gidebilir, hatta başka şehirlerden geliyorsanız, İzmir’i de Kapadokya gezinize dâhil edebilirsiniz. Böylece İzmir uçak bileti alıp şehrin tadını çıkardıktan sonra Nevşehir uçak bileti satın alarak, büyülü bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Üstelik internet fırsatları ile artık uçak bileti satın almak hem çok kolay hem de çok cazip fiyatlı. İzmir – Nevşehir uçak bileti da oldukça uygun fiyatlara satın alınabilir ve unutulmaz bir geziye vesile olabilir.

Nevşehir – Kapadokya Havalimanı

Kapadokya gibi eşsiz bir gezi rotası için havalimanı olmazsa olmazdır. Bu sebeple kentin yoğun trafiğine destek olacak olan Nevşehir – Kapadokya Havalimanı 1998 yılında hizmete girmiştir. Aynı yıl uluslararası statü de verilen tesis bir uluslararası sınır kapısı niteliği kazanmıştır. Sivil nitelikli olan Nevşehir Havalimanı, şehir merkezine ortalama 30 km uzaklıkta konumlanmıştır. Şehir merkezine çeşitli ulaşım araçları ile ulaşımın mümkün olmasının yanında, pek çok hava yolu şirketi ile de havalimanına ulaşım mümkündür. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi ülkemizde havacılığın öncü isimleri olan çeşitli hava yolu şirketleri ile Kapadokya Havalimanı ‘na varış sağlanabilmektedir.

Nevşehir – Kapadokya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Hava Yolu Şirketi Servisleri

Hava yolu şirketleri, misafirlerinin ulaşımını tamamlamak maksadı ile kent merkezi ile havalimanı arasında seyreden servisler tesis etmektedir. Bunlardan faydalanmak için yolculuğunuzu gerçekleştireceğiniz hava yolu şirketi ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz ve varsa servis ücretini de öğrenebilirsiniz. Böylece zaman kaybı yaşamadan ve endişelenmeden konforlu bir şekilde ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz. Bunun için servislerin güzergâhları ve saatlerini öğrenmeyi de unutmayın.

Taksi

Havalimanında mevcut olan taksi durağı, uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre hizmet vermektedir. Bu saatlerde taksilerin mevcut olması ile siz de zaman kaybetmeden yola koyulabiliyorsunuz. Ayrıca taksi, konforlu bir ulaşım sunduğu için tercih edilebilir. Ayrıca çok eşya ile yolculuk edenlerin de daha konforlu ve sorunsuz bir yolculuk geçirmelerini sağlayacaktır.

Araç Kiralama

Havalimanı kapsamında yer alan 3 farklı araç kiralama şirketi, sizin için özel araç konforunu tesis ediyor. Yolcu sayısının fazla olduğu zamanlarda yani grup halinde seyahat ettiğinizde araç kiralama sizin için daha hesaplı bir ulaşım şekli olabilir. Yolcu sayısına uygun olarak araç kiralayabilirsiniz. Dilerseniz de şoförlü ya da şoförsüz araç kiralamanız mümkündür. Tabi bir de eşyalarınızı da daha rahat taşıyacağınız bir gerçek. Bu sebeple araç kiralama, sıkça tercih edilen ve son derece de konforlu ve hesaplı olan bir ulaşım şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nevşehir Hakkında Genel Bilgiler

Nevşehir aslında kuruluşu oldukça geç olan bir kenttir. Küçük bir köy olan Muşkara çevresinde gelişmiştir. Nev kelimesi Farsça “yeni” anlamında gelir ve kentin ismini oluşturmuştur. İl olarak şehrin varlığı ise ancak 1954 yılında sağlanmıştır. Kırşehir’in Mucur, Avanos ve Hacıbektaş ilçeleri, Kayseri’nin Ürgüp ilçesi ve Niğde’nin Arapsun ilçesi bir araya getirilerek Nevşehir kurulmuştur. Havalimanına da ismini vermiş olan Kapadokya ise Nevşehir başta olmak üzere, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri kentlerine yayılmış olan büyüleyici bir bölgedir. Bundan 60 milyon yıl önce lavların oluşturduğu tabakaların, bu süreç içerisinde rüzgâr ve yağmur ile aşınması sonucu bugünkü görünümüne kavuşan Kapadokya, yerli turistler kadar yabancıların da ilgisini çeken, hatta belki de yabancıların daha fazla ilgisini çektiğini söyleyebileceğimiz turistik bir bölgedir.

Nevşehir’in iklimi ise kara iklimi özelliği taşır. Yani yazlar sıcak ve kurak geçerken, kış ayları oldukça soğuk olmaktadır. Hatta bunu senenin yaklaşık 70 gününde sıcaklığın 0’ın altında olduğunu söyleyerek açıklayabiliriz. Bu sebeple siz de Nevşehir ve Kapadokya gezinizi, bahar ve yaz aylarına denk getirerek, daha keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kentin büyüleyici atmosferine uyum sağlayan otantik konaklama yerlerini tercih ederek de, unutulmaz bir tatil gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Bozkır görünümlü kent kış aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olsa da gezi için bahar ve yaz aylarında daha idealdir.

Nevşehir’in Gezilecek Yerleri

Kapadokya Ihlara Vadisi

Kapadokya Ihlara Vadisi, Melendiz çayı ile birleşip adeta başka bir boyut olarak niteleyebileceğiniz manzaralar oluşturur. Ziyaretçilerini büyüleyen vadi, bölgenin en ünlü ve en güzel yürüyüş yollarından biridir. Yürüyüş yolunun uzun olması başta gözünüzü korkutabilir ancak kesinlikle yürüyüşün sonunda pişman olmayacaksınız. Çünkü burada çok farklı bir deneyim yaşamış olacaksınız. Yolun başında yürüyüş yolu ile ilgili olarak yer alan detaylı plan yardımıyla, sıkıntısız bir gezinti gerçekleştirebilir ve bölgenin tadına varabilirsiniz.

Ürgüp Pembe Vadi

Bölgenin en büyüleyici duraklarından bir diğeri olan Ürgüp Pembe Vadi, özellikle peri bacaları açısından oldukça zengindir ve bu özelliği ile turistlerin en uğrak noktalarından biridir. Ürgüp ile Avanos yolu üzerinde yer alması ise vadinin cazip bir durak olmasının sebeplerinden biridir. Ihlara Vadisi gibi Pembe Vadi de yürüyüş için uygun bir noktadır ve doğanın belki de hiç görmediğiniz bir yüzünü görecek olmanız sebebi ile eşsizdir.

Yılanlı Kilise

Ihlara Vadisi gezinizde uğrayabileceğiniz Yılanlı Kilise, günümüze kadar ulaşan çok eski yapılardan biridir. Yapı iki bölümden oluşmaktadır ve içerisindeki ikonalar varlığını korumaktadır. Bu önemin yanında, yapı adeta şiir tadında bir güzelliğe sahiptir. Kilisenin ismi ise yılanların saldırısı ile ölen günahkâr kadınlar efsanesi ve duvarında yer alan freskolar sebebi ile Yılanlı Kilise olarak bilinmektedir. Kentte yer alan çok sayıda gezi noktasından biri olarak, mimari ve sanatsal değeri bulunan yapı, görülmeye değer bir eserdir.

Ürgüp Taşkın Paşa Camii

Ürgüp Taşkın Paşa Camii, Karamanlılar döneminde inşa edilmiş olan, bölgedeki oldukça eski yapılardan biridir. Ürgüp’ün Damsa Köyü’nde yer alan caminin mihrabı ceviz ağacından yapılmış ve çok özel bir parçadır. Bu sebeple de caminin mihrabı Ankara Etnografya Müzesinde sergilenmektedir. Caminin çevresinde yer alan medrese kapsamındaki binalar ise görülmeye değer diğer yapılardır.

Tatlarin Yeraltı Şehri

Tatlarin Yeraltı şehri, kentin en önemli kalıntı alanlarından birisidir. Bambaşka bir yaşam şekline tanık olacağını şehir, 1991 yılı itibariyle ziyarete açılmış olan bir gezi noktasıdır. Bir yerleşim alanı olarak değerlendirilen şehrin, sivil nitelikten çok askeri ve dini amaçlarla kullanıldığı sanılmaktadır. Zindan bölümleri de mevcut olan yeraltı şehrinde, yapılan ilk çalışmalarda 3 iskelet de bulunmuştur. Kesinlikle fotoğraf makinanızı yanınızda bulundurmanız gereken ziyaret noktalarından biridir Tatlarin Yeraltı şehri.

Ürgüp Sarıhan

Ürgüp Sarıhan, 1217 yılında inşa edilmiş olan bir kervansaraydır. Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiş olan yapı, konum itibariyle Kayseri, Ürgüp ve Aksaray yollarının kesişim noktası olarak nitelenebilir. Kervansarayın ismi ise yapımında kullanılmış olan sarı taşlardan gelmektedir. Tarihi ve tarihi yapılara meraklı olanlar için Anadolu’nun ilgi çekici noktalarından biri olması sebebi ile gezip görülebilecek duraklardan biridir.