Dil Seçiniz

İzmir – Malatya Uçak Bileti

İzmir, çeşitli hava yolu şirketlerinin desteği ile Anadolu’nun en uç noktalarına, hatta yurt dışı çok sayıda merkeze, doğrudan bağlanabilen bir kenttir. Bu ulaşım noktalarından biri de Malatya’dır ve değerlerinin çok da farkında olmadığımız bu güzel şehri keşfetmek için harika bir fırsat sunulmaktadır. İzmir – Malatya uçak bileti satın alabileceğiniz SunExpress Hava Yolları dâhil çok sayıda şirket, size bu hizmeti sunmakta ve Malatya’yı sadece 1 – 2 saat kadar yakınınıza getirmektedir. İzmir uçak bileti ile hem tarihi hem doğa güzellikleri ile dolu bir gezi yapabilirken, Malatya uçak bileti alarak da Anadolu’da yapacağınız harika bir gezinin ilk durağına varabilirsiniz.

Malatya Havalimanı

Malatya Havalimanı, 1984 yılı itibariyle bugün bulunduğu yerde hizmet vermektedir. Ancak öncesinde de 1941 yılından bu tarihe kadar, bugünkü Battalgazi ilçesinde konumlanmıştır. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 34 km olan Malatya Havalimanı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş kentlerinden birinde hizmet verir ve bölge için de büyük önem taşır. İç ve dış hatlar terminalleri ile bölgenin hava ulaşımına katkı sağlayan tesis, sivil ve askeri olarak ortak kullanımdadır. Haftalık yaklaşık 45 sefer ile farklı noktalara ulaşımda Malatya Havalimanı kent için önemli bir yer tutmaktadır. SunExpress ‘in yanında Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, AnadoluJet ve OnurAir Malatya’ya düzenli olarak sefer düzenlemekte olduğundan siz de bu şirketleri tercih edebilirsiniz.

Malatya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havalimanı ulaşımlarında en cazip ulaşım şekli olan Havaş servisleri, belli bir güzergâh ve hareket saatleri ile yolculara hizmet vermektedir. Bunun için seyahatiniz öncesinde özellikle servislerin hareket saatlerini öğrenmelisiniz. Böylece uçuşunuza geç kalma riski ile karşılaşmazsınız. Üstelik Havaş servisleri, eşyalarınızı taşımanın da kolay yollarından biridir.

Taksi

Malatya Havalimanı ile şehir merkezi arasında taksiler aracılığı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Sadece şehri merkezi değil, kentin ulaşımı zor olan noktalarına da taksi ile hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca havalimanında, servis ya da otobüs beklemeden, yani zaman kaybı yaşamadan harekete geçmek ve yola koyulmak için taksi doğru bir seçimdir. Uçakların inişlerinde, hazır bekleyen taksileri kullanarak, eşyalarınızı da daha kolay taşıyabilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanında bulunan araç kiralama şirketleri, özel araç konforunu yaşamak isteyenler için 24 saat hizmet sunuyor. İstediğiniz yolcu sayısına göre araç seçebilir, dilerseniz şoför isteyebilir ve yolculuklarınızı zaman kaybı olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kenti keşfetmek için süresi kısıtlı olanların, bu ulaşım şekli ile zaman kazanacağı bir gerçektir. Araç türü ve kiralama süresi ile doğru orantılı olarak, araç kiralama sizin için tasarruflu bir ulaşım şekli dahi olabilir.

Malatya Hakkında Genel Bilgiler

Hitit döneminde kurulduğu sanılan Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alır ve tarihi boyunca farklı medeniyetler ve kültürler etkisi altında kalarak günümüze ulaşmıştır. Daha çok kayısı diyarı olarak bildiğimiz şehir, sadece Türkiye’de değil dünya genelinde bu özelliği ile üne sahiptir. 2014 yılı itibariyle Büyükşehir statüsüne kavuşmuş olan kentin tarihi M.Ö. 6000’lere kadar gitmektedir. 1515 yılı itibariyle Osmanlı İmparatorluğu himayesinde olan kent, 1924 yılı ve Cumhuriyet ile birlikte, bir il haline gelmiştir. Bu toprakların sahip olduğu şanlı geçmiş, kentin bugüne kadar uzanan tarihi değerleri ve halen korunmuş vaziyette olan doğal güzellikler, görülmeye değer ziyaret noktalarını oluşturmaktadır. Özellikle kentin gölleri, piknik alanları ve çeşitli dinlenme noktaları, görülesi doğal güzellikleridir.

Malatya’yı ziyaret etmek isteyenlerin gelmeden öncel iklim özelliklerini değerlendirmesi ve bir gezi programı oluşturmasını önermekteyiz. Böylece daha keyifli bir seyahat gerçekleştirilebilir. Kentin iklim özellikleri, karasal iklim çerçevesinde şekillendiği için özellikle bahar ve yaz ayları sıcaklık değerleri bakımından daha caziptir. Kış ayları geçmişte daha sert olmakla birlikte, son yıllarda baraj çalışmaları ile birlikte kış mevsiminde iklimsel değişiklikler gözlenmiştir. Dolayısıyla kış ayları geçmişe nazaran daha ılıman geçmektedir. Ancak, siz yine de mevsimsel sorunlar ile karşılaşmamak için bahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Malatya’nın Gezilecek Yerleri

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

4. Murat döneminde inşa edilmiş olan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, yapıya adını veren Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Battalgazi ilçesinde yer alan ziyaret noktalarından biri olması sebebi ile yolunuzun düşeceği yapı, görülmeye değer tarihi bir niteliğe sahiptir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bahsedilen Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, mimari açıdan oldukça özeldir.

Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya’nın önemli doğal değerlerinden biridir. Görkemli ve korunmuş bir yapıya sahip oluşu, şelaleyi kıymetli kılarken, ziyaretçilerine de huzuru vaat ediyor. Kayaların arasından dökülen suyun verdiği huzur ve çevredeki yeşil doku, size güzel bir gün sunabilir. Şelale geziniz için en azından bir gününüzü ayırıp, yılın geri kalanı için enerji toplayabilirsiniz. Ayrıca yine bu bölgede bulunan Sulu Mağara, sizin için cazip duraklardan biri olabilir.

Yusuf Ziya Paşa Camii

Doğu’nun keşfedilmeyi bekleyen topraklarında yer alan, birbirinden güzel ve özel tarihi yapılardan biridir Yusuf Ziya Paşa Camii. Cami ile ilgili elde mevcut olan bilgiler, 1793 yılında inşa edilmiş olduğuna işaret etmektedir. Camiye adını vermiş olan Yusuf Ziya Paşa tarafından inşa edildiği bilinmektedir ve dikdörtgen mimarili yapının minaresi yapımından çok sonraları eklenmiştir. Mimariye ilgi duyanların, yapının her köşesini incelemek isteyeceği de bir gerçektir. Bu sebeple mimariye ilgi duyanların özellikle uğraması gereken bir gezi rotası olduğunu söyleyebiliriz.

Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Her kentin olduğu gibi Malatya’nın da en kıymetli eserlerinin sergilendiği, özel bir müzesi vardır. Beşkonaklar Etnografya Müzesi, ağırlıklı olarak yöre halkına ait eşyalar, geleneksel kıyafetler, cep saati, yüzük, tepsi ve aydınlatma araçları gibi parçaları sergilemektedir ve geçmişe götüren atmosferi ile kesinlikle zaman ayırmaya değer noktalardan biridir. Ahşap merdivenlerin ve gelenekselliğin verdiği sıcaklık müzeyi ilgi çekici kıldığından burada zaman geçirmekten hoşlanacaksınız.

Arslantepe Höyüğü

Anadolu’nun her bir köşesi, geçmiş medeniyetlerin derin izleri ile bezelidir. Malatya’da geçmişin izlerini taşıyan en önemli nokta ise şüphesiz ki Arslantepe Höyüğü ’dür. Ülkemizin en büyük höyüklerinden biri olması sebebi ile büyük önem taşıyan höyük, Orduzu bölgesinde yer alır. Buradaki ilk çalışmalar 1932 yılında Fransız araştırmacılar ile başlamıştır. Ardından ise en kayda değer araştırmalar 1961 yılında İtalyan araştırmacılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Höyükten çıkarılan en kıymetli eserler olan iki aslan heykeli ve bir kral heykeli, bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri müzesi kapsamında sergilenmektedir. Bu buluntuların dışında çok sayıda mühürler, metal eşyalar gibi parçalar da elde edilmiştir. Ayrıca M.Ö. 3600 – 3500 yıllarına ait olduğu sanılan tapınak ortaya çıkarılmıştır ve son derece etkileyici bir görünüme sahip olarak bugün ziyarete açıktır.  

Battalgazi Ulu Camii

Malatya, Osmanlı dönemi etkisi altında kaldığı süre boyunca, çok sayıda önemli yapıya sahip olmuş ve birçoğu da günümüze ulaşmıştır. Battalgazi Ulu Camii ise bu dönemden de öncesine aittir ve yaşı itibariyle değeri de oldukça fazladır. I. Alaaddin Keykubat dönemi eseri olan cami, 1220’li yıllarda inşa edilmiştir. Mimarisi ile büyüleyicidir ve yapıldığı dönemin izlerini ziyaretçilerine hissettirir.