Dil Seçiniz

İzmir – Kahramanmaraş Uçak Bileti

İzmir son zamanlarda özellikle de SunExpress ’in girişimleri ile ulaşım merkezi haline gelmiştir. Bugün Anadolu’nun Kahramanmaraş gibi pek çok kentine İzmir üzerinden ulaşmak hem ucuz hem de hızlı olabiliyor. İzmir – Kahramanmaraş uçak bileti satın almak, belki de seyahat etmenin hiç aklınıza gelmediği güzel kent Kahramanmaraş ‘ı keşfetmek için yeterlidir. Siz de Kahramanmaraş uçak bileti satın alarak, farklı bir kültüre ve mistik değerlere doğru yola çıkabilirsiniz. İzmir uçak bileti ile İzmir’in güzelliklerini ziyaret etmek ne kadar kolaysa, kentin sahip olduğu havalimanı ile Kahramanmaraş’a ulaşmak da o kadar kolaydır. Sadece ülkemizin unutulan değerlerini ve bölgelerini hatırlamak ve yola koyulmak, unutulmaz bir gezi için yeterlidir.

Kahramanmaraş Havalimanı

1994 yılında yapımına başlanmış olan ve 1996 yılında da inşaatın tamamlanması ile hizmete açılan Kahramanmaraş Havalimanı, sadece sivil nitelikli olan bir tesistir ve iç hatlar kapsamı ile hizmet vermektedir.  Havalimanının net olarak kente uzaklığı 5 kilometredir. Yani neredeyse kent merkezinde yer alan bir tesistir. Bu sebeple de şehre farklı kentlerden ulaşımda çok ideal bir imkândır. Kahramanmaraş Havalimanı’na Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi farklı hava yolu şirketleri ile ulaşmanız mümkündür. Üstelik www.ucakbileti.com.tr üzerinden en uygun fiyatlar ile uçak bileti satın alabiliyorsunuz.

Kahramanmaraş Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Kent içi ulaşımın ana kolu olan belediye otobüsleri, ucuz bir ulaşım şeklidir. Konforlu ve kısa yolculuğunuzu uygun ücretler karşılığında gerçekleştirmek için belediye otobüslerine binebilirsiniz. Eşyanızın çok olduğu durumlarda belediye otobüsü iyi bir tercih olmasa da, aksi durumlarda ideal bir seçim olacaktır. Hele de tek başına sırt çantası ile seyahat edenler, rahatlıkla bu seçeneği tercih edebilirler.

Taksi

Havalimanının Kahramanmaraş şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta olması ve şehre gelenlerin de genellikle öncelikle kent merkezine gidiyor olması, taksileri daha da cazip hale getirmektedir. Taksiler ile zaman kaybetmeden yola koyulabilir ve şehrin istediğiniz yerine kolayca ulaşabilirsiniz. Birden fazla yolcunun söz konusu olması halinde ise hem hesaplı hem de konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanına gelmeden önce yapacağınız ayarlama ile araç kiralayıp, kent içi özel araç konforunu elde edebilirsiniz. Araç kiralama, şehri keşfederken, zaman kaybının da önüne geçmenizi sağlayacaktır. Üstelik yolcu sayısına göre istediğiniz kapasitede araç kiralayabilir, dilerseniz aracınızı kendiniz kullanabilirsiniz dilerseniz de şoför talep edebilirsiniz. Böylece, kent içi ulaşımda konforu elde edebilirsiniz.

Kahramanmaraş Hakkında Genel Bilgiler

Kahramanmaraş, halk arasında bilinen ve eski ismi olan Maraş, kurtuluş savaşında halkının gösterdiği cesaret ile bu unvana layık görülmüştür. 1973 yılı itibariyle Kahramanmaraş olarak anılmaya başlanmıştır. Dövme dondurması ile ünlü olan kent, Maraş dondurmasını dünyanın farklı noktalarına kadar ulaştırmıştır. Kahramanmaraş topraklarının en eski tarihine bakacak olursak, Tekir Vadisi bölgesinde yapılan çalışmalar, kentteki ilk yerleşimin Üst Paleolitik Çağ’da gerçekleştiğini göstermiştir. İlk gerçek anlamda şehirleşme ise Hititliler döneminde başlamıştır. Bugün kent sınırları içerisinde yer alan antik kentler de bunu doğrular niteliktedir ve halen görülmeye değer noktalar olarak varlığını sürdürmektedir. Hititlilerin ardından ise bu topraklar üzerinde sırasıyla Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklüler, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar hâkimiyet kurmuşlardır. Şehrin Türk egemenliği altına girmesi ise 11. Yüzyılda Anadolu’ya girilmesi ile birlikte olmuştur. Şehrin Büyükşehir statüsüne yükselmesi ise 2012 yılında çıkarılan kanun gerçekleşmiş ve 2014 yılı seçimleri ile birlikte de çalışmalara başlanmıştır.

 Şehrin iklimi ise Akdeniz iklimi ve Karasal iklim etkisi ile birlikte şekillenmiştir. Kentin güneyinde Akdeniz iklimi hâkimken, kuzey kısmında ise sert bir kara iklimi gözlenmektedir. Kış aylarında görülen kar yağışı ise yıl bazında bir haftayı geçmemektedir. Yaz ayları genel itibariyle sıcak ve kurak geçmektedir. Kentin bitki örtüsü de iklimi ölçüsünde şekillenmiştir ve büyük oranda ormanlık ve makiliktir. Ovalarda ise bozkır görünümü hâkimdir. Kahramanmaraş’ın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için ve gezinizi bahar ve yaz aylarında gerçekleştirip, hava muhalefeti ile karşılaşmadan keyifli günler geçirebilirsiniz.

Kahramanmaraş’ın Gezilecek Yerleri

Kahramanmaraş Taş Medrese

Ulu Cami’ye olan yakın konumu ile ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olan Kahramanmaraş Taş Medrese, 14. Yüzyılda kentte inşa edilen en önemli binalardan biridir. Alaüddevle tarafından kızı için yaptırıldığı düşünülen medrese, geçmişte kentin toplumsal yaşamında da oldukça önemli yer tutmuştur. Mimari niteliği de görülmeye değer olmasının bir sebebi olarak değerlendirilir. Bu sebeple siz de kenti keşfederken Taş Medreseyi gezinizin dışında bırakmayın.

Kahramanmaraş Kapalı Çarşı

Kahramanmaraş Kapalı Çarşı, kentin alışveriş anlamında kalbinin attığı nokta olduğu gibi, 11. Yüzyıldan bu yana varlığını koruyor olması ile de değerli bir ziyaret durağıdır. Şehrin tam da merkezinde yer alır ve Bedesten ve Bakırcılar çarşısı gibi bölümleri ile zevkli bir alışveriş sunar. Osmanlı döneminin ilk çarşılarından biri olma özelliğine sahip olan kapalı çarşı, bugün hem otantik hem de değerli farklı farklı ürünlere ulaşabileceğiniz, zevkli bir alışveriş merkezi, aynı zamanda da adeta bir tarihi eserdir.

Elbistan Ulu Camii

Kentin en eski ve en kıymetli ibadet mekânıdır Elbistan Ulu Camii. Elbistan ilçesinde yer alan yapı, bugün kitabesi mevcut olmadığı için net bilgiler ile tanınamamaktadır. Camide bugüne yer alan kitabe, başka bir camide getirilmiştir ve Elbistan Ulu Camii’ne ait değildir. Camide yapılan incelemeler gösteriyor ki, Ulu Camii, 16. Yüzyılda inşa edilmiş bir Osmanlı yapısıdır. Zaman içerisinde birkaç kez onarımdan geçirilmişse de, bugün orijinal haline uygun olarak ayaktadır.

Savruk Mağarası

Kahramanmaraş il sınırları içerisinde bulunan bu doğal alan, yapılan araştırmalara göre Paleosen dönemi itibariyle oluşmaya başlamıştır ve bugün ilgi çekici bir mağara niteliği kazanmıştır. Savruk Mağarası içerisinde yer alan sarkıt ve dikitler ile büyüleyici bir atmosfer yaratmaktadır. Burada kendinizi en az Damlataş Mağarası’nın güzelliği gibi büyüleyici bir manzaranın karşısında bulabilirsiniz. Ayrıca bu çevrede piknik yapabileceğiniz doğal alanlar da mevcut olduğundan, iklimin uygun olması halinde gününüzü doğa ile iç içe geçirebilirsiniz.

Fırnız Mesire Yeri

Çam ormanlarının arasında, temiz hava ve yeşil ile huzuru hissetmek, Kahramanmaraş’ta Fırnız Mesire Yeri ’nde mümkündür. Bu doğal alan kentin en güzel manzaralarını oluşturması sebebi ile en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Hem kent sakinleri hem de şehir dışından gelenler özellikle havanın güzel olması ile birlikte soluğu burada almaktadır. Dinlenmek ve yaşamın stresinden uzaklaşmak için siz de buraya gelip, huzur bulabilirsiniz.

Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş Müzesi, aslında ilk olarak Taş Medresede kurulmuş, daha sonra da 1961 yılında merkezi bir yapıya taşınmıştır. Mevcut binanın da ihtiyaçlara karşılık verememeye başlaması ile birlikte, yine merkezde bulunan bir yapıya 1975 yılında geçiş yapılmıştır. Kentin dört bir yanından, antik kentler ve höyüklerden toplanan kıymetli arkeolojik buluntular, müzenin kapsamını oluşturmaktadır. Özellikle de bahçe ve revak bölümü oldukça etkileyicidir ve ziyaretçilerin de en çok zaman geçirdikleri noktalar olarak değerlendirilmektedir.