Dil Seçiniz

İzmir – Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep, Güney Doğu’nun mistik kentlerinden biri olarak, yerli ve yabancı turist trafiği neredeyse dört mevsim çok yoğun olan bir noktadır. İzmir gibi farklı niteliklere sahip turistik bir kentten sonra sıradaki rota olması muhtemeldir. Bununla birlikte, İzmir’den hareketle bu güzel kenti görmek, sanıldığından çok daha zahmetsiz bir iştir. İzmir uçak bileti alıp, güzel şehir İzmir’in tadını çıkardıktan sonra, Gaziantep uçak bileti satın alıp, büyülü bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ülkemizde saklı kalmış birbirinden kıymetli cennetler varken, daha fazla ertelemeyip, İzmir – Gaziantep uçak bileti ile bu şehrin büyüsüne siz de kapılabilirsiniz.

Gaziantep Havalimanı

Gaziantep Havalimanı, oldukça yoğun bir uçuş trafiğine sahiptir. Türk Hava Yolları ve AnadoluJetbaşta olmak üzere, Pegasus Hava Yolları ve OnurAir gibi hava yolu şirketleri, kente düzenledikleri tarifeli seferler ile ulaşımı sağlamakta ve çok sayıda insana konforlu bir yolculuk ile bu güzel kenti sunmaktadır. Gaziantep Havalimanı, 1976 yılından bu yana kentin ulaşımı için oldukça önemli bir rol üstlenmiştir. 1993 yılı itibariyle de dış hatların hizmet kapsamına girmesi, bu rolü daha da üst seviyeye taşımıştır. Sivil nitelikli olarak hizmet veren tesis, kent merkezine yakın olması sebebi ile de oldukça caziptir. Gaziantep şehir merkezine sadece 20 km uzaklıktadır ve bunun yanında çeşitli ulaşım araçları kentin farklı noktalarından havalimanına ulaşım hizmeti sunmaktadır.

Gaziantep Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Havalimanına ulaşımda kullanabileceğiniz Belediye otobüsü, Karataş – Üniversite Bulvarı – Valilik – Balıklı hattını izlemekte ve bu güzergâhta karşılıklı olarak hizmet vermektedir. Siz de havalimanına ulaşımda ya da inişinizden sonra kent merkezine ulaşımda bu hattı tercih edebilirsiniz. Üstelik uygun fiyatlı bir ulaşım gerçekleştirmiş olacaksınız. Ancak, valizinizin çok olduğu durumlar için çok da önerilmeyen bir ulaşım şekli olduğunu belirtmek gerek.

Havaş Servisleri

Havaş servisleri, Türkiye genelinde pek çok noktada olduğu gibi Gaziantep’te de en cazip havalimanı ulaşım şeklidir. Uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre planlanan servis seferlerini, internet üzerinden takip edebilir ve hem hareket saatleri hem de güzergâh bilgisi hakkında detayları alabilirsiniz. Böylece zaman kaybı yaşamadan, üstelik konforlu bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir, eşyalarınızı da dert etmeden taşıyabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı ile şehir merkezi arasında taksileri kullanarak hızlıca dertsiz bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Kent genelinde olduğu gibi havalimanı için de taksi ideal bir ulaşım şeklidir. İnişinizde zaman kaybı yaşamadan taksiye binebilir ve bavul taşımayı da bir dert olmaktan çıkarabilirsiniz. Diğer taraftan kentin toplu taşıma gibi ulaşım şekilleri ile ulaşılamayan noktaları için de taksi ideal bir seçim olacaktır.

Gaziantep Hakkında Genel Bilgiler

Eski ve hala da halk arasında kullanılan adı ile Antep, Güneydoğu Anadolu’nun en gelişmiş kenti olma statüsüne sahiptir. Üstelik Gaziantep, dünyanın en eski kentlerinden biri olup, hala yaşanılıyor olması sebebi ile çok özel bir kenttir. Hem tarihi ve doğal değerleri ile dikkat çekmektedir, hem kültürü ile farklılık sahibidir hem de Gaziantep mutfağı dillere destandır. Özellikle baklavası çok özeldir ve kente gelen her turistin denediği bir lezzettir. Kentin tarihine gidecek olursak, yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre, bu topraklar üzerinde Paleolitik dönemden bu yana yaşam olmuştur. Ancak yerleşim ancak Tunç çağı ile birlikte söz konusu olabilmiştir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı ise kent üzerinde en çok etki gösteren medeniyetler olmuştur. Osmanlı ve Selçuklu döneminin izlerini taşıyan çok sayıda eser, bugün hala kent genelinde gezip görülebilecek yerler arasında sayılmaktadır. Bunun yanında önceki dönemlerin izleri de çok rahatlıkla okunabilir.

Gaziantep’e gitmek için kentin iklim özelliklerini göz önünde bulundurarak bir gezi plan ve programı yapmalısınız. Kentin iklimi, karasal iklim ile Akdeniz ikliminin birlikteliği şeklindedir. Haziran ayından Eylül sonuna kadar oldukça yüksek sıcaklıklar gözlenirken, Aralık, Ocak ve Şubat ayları, son derece soğuk geçmektedir. Kentte yıl bazında gözlenen en yüksek sıcaklık 44 dereceyi bulabilirken, en düşük sıcaklık da -13’e varabilmektedir. Bu sebeple bahar ve yaz ayları, seyahat için uygun zamanlardır. Kış aylarında yolculuk etmek isterseniz de hava koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Kentin bu dönemde de ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu unutmamak gerek.

Gaziantep’in Gezilecek Yerleri

Hızır Yaylası

Hızır yaylası, kısaca kentin nefes alma merkezidir. Çünkü burada yeşilin en güzel tonları, birbirinden güzel çiçek türleri ile iç içe adeta bir peri masalının içine sürüklüyor ziyaretçilerini. Kendinizi günlük yaşamında sıkıntısından sıyrılmış ve bir hayalin içine dalmış gibi hissedeceksiniz. Tam da bu özelliği sebebi ile kent merkezine biraz uzak sayılan bir noktada yer almasına karşın, turistlerin akın ettiği bir noktadır. Bu sebeple siz de gezi programınızı yaparken Hızır Yaylasını unutmamalısınız.

Ali Nacar Camii

Kentin merkezinde yer alan ve en çok ziyaret edilen tarihi yapı özelliğine sahip olan Ali Nacar Camii, tahmini olarak 14. Yüzyılda inşa edilmiştir. Ne yazık ki net bir veri bulunmadığından tarihine dair tam bir veri sunulamamaktadır. Ancak yapının mimari güzelliği, bu sorunun cevabını geride bırakmakta ve ziyaret edenleri etkilemektedir. Bugün halen ibadete açık olan camiyi, siz de geziniz sırasında ziyaret edebilirsiniz. Zaten şehir merkezinde yer alması sebebi ile sizi zorlamayacak bir gezi olacaktır.

Gaziantep Kalesi

Roma döneminde inşa edildiği bilinen Gaziantep kalesi, kentin en büyüleyici tarihi yapılarından biridir. Hem bulunduğu konum itibariyle, hem de sahip olduğu ihtişam ile kente gelen yabancıları etkilemektedir. Gaziantep Kalesi, Şahinbey ilçesinde yer alır ve zaman zaman onarılmış olan yapı, halen görülmeye değer bir mimari eserdir. Bu sebeple de Gaziantep’e gelip Gaziantep Kalesi’ni görmemek olmaz.

Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi

Antep’in Gazi unvanını aldığı milli mücadele yılları, topraklarımız genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de çok kolay olmamıştır. Şehrini ve bayrağını işgalcilerin elinden kurtarmış olan kent, bugün Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesinde temsil edilmektedir ve kentin en kıymetli müzesi de burasıdır. Bu yüzden de Gaziantep’te müze gezisi denildiğinde ilk akla gelen rota burası olmaktadır. Yine Şahinbey ilçesindeki gezi yerlerinden olan müzeyi, gezi programınıza eklemeyi unutmayın.

Tarihi Millet Hanı

1562 yılında inşa edilmiş olan Millet Hanı, Sadrazam Lala Mustafa Paşa’nın kentte görevde olduğu sırada inşa ettirdiği bir yapıdır. Aslında yapıldığı ilk zamanlarda Bedesten olarak düşünülmüş ve bir süre de bu amaçla kullanılmış olan han, günümüzde eklenen ilaveler ile birlikte amaç değiştirmiştir. Mis kokulu bir Türk kahvesi, ya da tavşankanı bir çay içebileceğiniz yapı, keyifli bir duraktır.

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep denilince ilk akla gelen ve adeta kentin en çok ziyaret edilen noktası olan Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple de kente her ne amaçla gelmiş olursanız olun, müzeyi görmeden ayrılmak istemeyeceksiniz. Pazartesi günü hariç her gün müze ziyarete açık olduğu için, gezi programınızı da buna göre yapabilirsiniz.