Dil Seçiniz

İzmir – Bingöl Uçak Bileti

Bingöl, hava yolu ulaşımında henüz 2 yıl önce etkin olmaya başlamıştır. Çünkü daha önce çeşitli sebeplerle havalimanı inşaatı tamamlanamamıştır. Bugün ise İzmir, İstanbul gibi kentlerden rahatlıkla Bingöl’e ulaşılabiliyor. Bunun için sadece İzmir – Bingöl uçak bileti almanız yetiyor. Bir iki saat sonra, kente ulaşmış olabilirsiniz ve aynı gün içerisinde şehrin değerlerine doğru yol alabilirsiniz. İzmir uçak bileti ile Bingöl’den İzmir cazip bir rota haline gelirken, aynı şekilde İzmir için de Bingöl uçak bileti ile Bingöl artık daha yakındır. Keyifli geziler için yol yorgunluğu yaşamamanız ve zamanınızı da boşa harcamamanız önerilir. Bunun için de hava yolu ulaşımı çok cazip olacaktır.

Bingöl Havalimanı

Bingöl Havalimanı ’nın temelleri 1995 yılında atılmış olsa da, 2001 yılında yapımı durdurulmuştur. Pistin yaklaşma ve tırmanma koridorunda dağ ve dere gibi çeşitli doğal maniaların olması, havalimanı inşaatını uzun süre bekletmiştir. Bununla birlikte 2013 yılında yeni havalimanı inşaatı tamamlanmış ve görkemli bir açılış ile kullanıma girmiştir. Sivil niteliğe sahip olan tesis, iç hatlar terminali ile hizmet vermektedir. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi şirketlerin seferleri ile havalimanına ulaşabilirsiniz ve çeşitli ulaşım araçları ile de şehrin farklı noktalarına ulaşım mümkündür. Hesaplı uçak bileti satın almak, üstelik uçak bileti alırken çokça zaman harcamamak için www.ucakbileti.com.tr adresini tercih edebilirsiniz.

Bingöl Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsleri

Bingöl’de en çok tercih edilen ulaşım aracıdır belediye otobüsleri. Siz de havalimanından şehir merkezine gitmek için, düzenli bir şekilde karşılıklı olarak seferler gerçekleştiren belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. En ucuz ulaşım şekli olan otobüsler, belli saat ve güzergâhlara bağlı olarak hizmet verirler. Taşınacak eşyanın fazla olduğu durumlarda cazip olmasa da, özellikle sırt çantası ile seyahat edenler için son derece cazip bir ulaşım şeklidir.

Taksi

Taksi, hem hızlı hem de konforlu bir ulaşım seçeneğidir. Ayrıca gideceğiniz güzergâhta doğrudan ulaşım hizmeti veren bir seçenek yoksa taksi sizin için cazip olacaktır. Aktarma ve benzeri sıkıntılı durumlar ile uğraşmadan taksi ile yolculuk edebilirsiniz. Eşyalarınızı taşımak da taksi ile oldukça kolay olacaktır. Aktarma gibi durumlar söz konusu olmadığı için eşyalarınız size yük olmayacak. Keyif ve konfor ile varış yerinize ulaşacaksınız. Havalimanında hazır bekleyen taksileri tercih edebilirsiniz bu sebeple.

Araç Kiralama

Araç kiralama, tam anlamı ile özel araç konforu anlamına gelir. Yani, kent içinde ulaşım aracı bekleme zahmetinden kurtulup, zaman kaybı yaşamazsınız. Seyahatiniz için ayırdığınız zamanı boşa harcamadan, kolayca ulaşım sağlamak ve kentin en güzle noktalarına istediğiniz saatte ulaşmak için siz de araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Üstelik kalabalık bir grup halinde yolculuk ediyorsanız, araç kiralama sizin için daha hesaplı olacaktır.

Bingöl Hakkında Genel Bilgiler

Bingöl aslında bir şehir olarak varlığı çok da eskilere dayanan bir nokta değildir. Toprakları geçmişte yerleşimin ve tarihin sahnesi olmuşsa da, kentleşme ile tarihe adını yazdıran bir kent oluşumu gözlenmemiştir. Bu bölge 1927 yılına kadar, Genç Vilayeti’ne Çolik (Çapakçur) ismi ile bağlı bir ilçe statüsünde olmuştur. 1936 yılında ise kentin oluşumu ve bu bölgenin de kent merkezi olması söz konusu olmuştur. Kentin ismi ise Erzurum ile Muş sınırında yer alan Varto ilçesinin Bingöl Dağı’ndan gelmektedir. Bingöl Dağı’nın ismi ise 16. Yüzyıldan bu yana Türkçe olarak anılmıştır. Bingöl sahip olduğu tarihi yapılar ve doğal değerler ile Anadolu’nun görülmeye değer kentlerindendir. Diğer taraftan iş sebebi ile kente ulaşanların da bu değerlerin farkında olması ve keşfetmesi önerilmektedir.

Bingöl’ün iklimi ise kuzeyden gelen nemli ve serin hava kütlelerinin etkisi ve yükselti faktörü ile kışları soğuk ve yazları ise sıcak olma özelliğine sahiptir. Kentte yıllık ortalama sıcaklık değerlerine bakacak olursak, 12.1 derecedir. Kar yağışı ise yılın ortalama 25 günü görülmektedir. Bu durum da kış aylarının soğukluğuna dikkat çekmektedir. Bu sebeple siz de seyahatinizi bahar ve yaz aylarına denk getirerek, daha keyifli bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Havanın olumsuz etkileri ile muhatap olmadan, sorunsuzca en kıymetli tarihi değerleri ve doğal yapıları görmek istiyorsanız, bahar ve yaz ayları sıcaklık ve yağış açısından çok uygun olacaktır.

Bingöl’ün Gezilecek Yerleri

Kral Kızı Kalesi

Kral Kızı Kalesi, Genç ilçesinde yer alır ve şehrin sahip olduğu en eski yapılardan biridir. Çok özel bir konuma sahip olan kale, tam Diyarbakır Çayı ile Konsper Çayı’nın buluştuğu noktada yüksek bir tepede yer alır. Bugün yıkıntı halinde görünen bölge, oldukça uzun bir geçmişin izlerini taşımaktadır. Bunu bölgeye giden herkes rahatlıkla hissedebilir. Tarih kokan atmosferi, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir ve diğer taraftan bu konumun sahip olduğu eşsiz manzara görmeye değerdir.

Zağ Mağarası

Zağ Mağarası, kentin doğal yapılarından biridir. Murat nehri kıyısında yer alan mağara, sarp kayalıklar üzerinde oldukça yüksek bir konumdadır. Üç kat planlı olarak oyulmuş olan mağara, oldukça ilgi çekicidir. Her katında 26 oda bulunur ve katlar arası geçiş yuvarlak bacalar ile sağlanmıştır. Zaman içerisinde oldukça hasar görmüş olan mağaranın bugün görülebilecek 17 odası söz konusudur. Bingöl’ün çokça ziyaret edilen yerlerinden biri olması sebebi ile siz de Bingöl’e geldiğinizde Zağ Mağarası’nı görebilirsiniz.

Yolçatı Kayak Merkezi

Ülkemizin toprakları, dört mevsimi gören özel bir konum ve özel coğrafi özellikler ile çeşitlenmiştir ve bugün bize farklı güzellikleri bir arada yaşatmaktadır. Yolçatı Kayak Merkezi de Bingöl’ün en özel yerlerinden ve doğa değerlerinden biridir. Şehrin merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 25 km olan merkez, yolcu otobüsleri ile dahi ulaşılabilen bir yerdir. Bu sebeple siz de ister otobüsle ister taksi ile isterseniz de özel araçla buraya gelebilir ve bembeyaz doğa ile enerji toplayabilirsiniz.

Bingöl Yüzen Ada

Bingöl’ün Solhan ilçesinde yer alan Yüzen Ada, Turna Gölü üzerinde yer alır. Bölge halkının, gölün çevresindeki uzun ve sık otları yakması ile ortaya çıkan bu doğal güzellik, bugün şehir dışından gelenlerin de görmek istediği bir manzara oluşturmaktadır. Ayrıca buranın bir özelliği de ülkemizin en büyük yüzen adası olmasıdır. Bu durum, ziyaret için daha da cazip hale getirmektedir. Ayrıca büyük yüzen adanın yanında küçük adacıklar da söz konusudur ve hoş bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Turna Gölü

Yüzen Ada’nın da üzerinde yer aldığı Turna Gölü, geniş bir alana yayılmış durumdadır. Gölün doğal güzelliğini ve değerini görmek için Solhan ilçesine gitmeniz gerekiyor. Mevsim de uygunsa göl çevresinde piknik yapabilir, yürüyüşler ile doğanın muhteşem havasını soluyarak enerji toplayabilirsiniz.

Hazarşah Köyü

Bölgeye 1600’lü yıllarda yerleşen Az Aşireti ‘nin oluşturduğu köy, Zazalardan oluşur. Nüfusu 3000’lere ulaşan bu yerleşim alanı, geleneksel havasını koruması ile bir turistik gezi noktası olarak ifade edilir. Özellikle de bu kültüre yabancı olanların ilgi duyacağı köy, görülmeye değerdir. Yolunuz Bingöl’e düşerse, her kentin mutlaka görülmeye değer ve hayatınıza renk katacak yerleri olduğunu hatırlayarak, Hazarşah Köyü ’nü de ziyaret edebilirsiniz.