Dil Seçiniz

İstanbul – Malatya Uçak Bileti

Bir zamanlar iki kent arasındaki ulaşımın ne kadar da zor olduğu düşünülürse bugün hava yolu taşımacılığının değeri daha iyi anlaşılıyor. Malatya sahip olduğu havalimanı ile hem yurt içi kentlere hem de dünyanın farklı noktalarına oldukça yakın bir hal almıştır. Malatya Erhaç Havalimanı ile İstanbul artık çok daha yakın. Her gün neredeyse günde birkaç sefer ile İstanbul ile Malatya arasında ulaşım sağlamanız mümkün. Bu hem akrabalık ilişkileri hem de iş seyahatleri için bulunmaz nimet kabul edilirken, turizm açısından da son yıllarda dikkat çeken kent, ulaşım imkânlarının kolaylığı sayesinde daha fazla turist ağırlamaya başladı.

Malatya Havalimanı

Malatya’da hizmet veren Erhaç Havalimanı, kentin tek havalimanı olmakla birlikte 1941 yılından bu yana hizmete açıktır. Sivil ve Askeri kategoride değerlendirilen havalimanı, şehir merkezine sadece 34 km uzaklıktadır. Kent merkezine daha uzak havalimanları olabildiğini düşünürsek, bu aslında çok da uzak bir mesafe değildir. Haftalık olarak 45 seferin uygulandığı Malatya Erhaç Havalimanı, her gün uçak seferleri ile İstanbul’a bağlanmaktadır. Kente sefer düzenleyen havayolu şirketleri ise Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, SunExpressve Onur Hava Yolları ‘dır. Kent herhangi bir sebeple gidecek olanlar, havalimanının kolaylığı sayesinde, sadece Malatya uçak bileti satın alarak, kente saatler içerisinde ulaşabilir. Zaten böyle bir kolaylık varken, çağın gerisinde ulaşım yolları denenmemelidir.

Malatya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Her kentte havalimanlarına ulaşımın en cazip yolu olan Malatya Havaş servisleri, büyük bir kolaylıktır. Kalkış saatleri kentten kente ve düzenlenen seferlere göre değişiklik gösterebildiğinden, internet üzerinden saatlerini kontrol ederek servisleri beklemelisiniz. Malatya’da tüm hava yolu şirketlerinin seferlerinden 2 saat öncesinde şehir merkezinden kalkış gerçekleştirilmektedir. Kalkış için belirlenen nokta, Sivas Caddesinde yer alan Havaş Şehir Ofisi ’dir. Buradan hareket eden araçlar, çevre yolu, MAŞTİ (otogar), Malatya Erhaç Havalimanı güzergâhını izleyerek yolcularını ulaştırır. Servislerin hareket saatinden en az 15 dakika önce hareket yerinde hazır bulunmanız yerinde olacaktır.

Belediye Otobüsleri

Kentte topu taşımanın en önemli araçları olan Belediye otobüsleri, Havalimanına ulaşımda da tercih edilebilecek olan seçeneklerdir. İlgili otobüslerin seferlerini internet üzerinden takip ederek, zaman da kaybetmeden havalimanında hesaplı bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Taksi

Taksi kentin önemli ulaşım araçlarından bir diğeridir ve Malatya Erhaç Havalimanı’na ulaşımda tercih edebileceğiniz en hızlı seçenektir. Kent merkezi ile Erhaç Havalimanı arası ortalama 34 kilometredir. Dilerseniz bu yolu taksi ile oldukça kısa bir sürede kat edebilirsiniz. Konforlu ve hızlı bir ulaşım için en pahalı seçenek olsa da taksileri tercih etme imkânınız vardır. Bunun dışında eğer bir tur ile gelmişseniz, size özel araç tesis edilmesini de isteyebilirsiniz ki bu sizin için hem daha hesaplı hem de daha konforlu olacaktır.

Malatya Hakkında Genel Bilgiler

İsmi Hititçe bal anlamına gelen Melid kelimesinden türetilmiş olan Malatya, kökleri tam da bu devirlere kadar uzanan tarihi bir şehirdir. İlk olarak Hitit döneminde kurulduğu sanılan kent, bugüne gelene kadar sayısız medeniyetin elinde yıkılmış ve sayısız medeniyet ile yeniden inşa edilmiştir. Bu sürecin kalıntıları ise yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkmaktadır. Bugüne kadar farklı kültür ve milletlerin barış içerisinde yaşadığı kent aynı zamanda Oğuzların bir boyundan olan Battal Gazi ‘nin memleketi olarak bilinir.

Malatya denilince ilk akla gelen ise şüphesiz ki kayısıdır. Malatya kayısı diyarı olarak bilinirken, dünya genelindeki kayısı üretiminin de çok büyük bir bölümü burada yapılmaktadır. Tabi bu durum kentin de en önemli gelir kaynağının kayısı olmasını sağlıyor. Kente gerçekleştireceğiniz gezilerde de taze ya da kurutulmuş olarak mutlaka Malatya kayısısının tadına bakmalısınız.

Kentin ikliminden bahsedecek olursak, karasal iklim koşulları hüküm sürdüğünden kışları oldukça sert geçmektedir. Son yıllarda inşa edilen barajların, iklimi de biraz yumuşattığı gerçeği olmasına karşın siz yine de seyahat etmek için bahar ya da yaz aylarını tercih etmelisiniz. Böylece daha keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Malatya’nın coğrafi özellikleri ise deprem riskinin yüksekliğine dikkat çekiyor. Dağlık bir bölgede yer alıyor olması ve ikinci büyük fay kuşağında yer alması kenti deprem açısından oldukça riskli hale getiriyor.

Malatya’nın Gezilecek Yerleri

Malatya Müzesi

Malatya’nın gezilecek yerleri listesinin başında Malatya Müzesi yer almalıdır. Çünkü kenti keşfetmeden önce, hakkında gerekli bilgileri alırsanız, daha nitelikli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Gezdiğiniz diğer yerleri, burada gördükleriniz ile bağdaştırabilirsiniz. Bu sebeple öncelikle Malatya Müzesi’ni ziyaret edebilir, kentin tarihini yansıtan eşsiz ederleri görebilirsiniz. Özellikle Arslantepe Höyüğü ve Gelinciktepe’de yapılan kazılar sonucunda ele geçirilen kalıntı ve eserler, müzenin en dikkat çekici parçalarını oluşturmaktadır.

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü ’nde gerçekleştirilen ilk kazılar 1932 yılına uzanmaktadır. Bu tarihte Fransızlar tarafından başlatılan kazılar 1961 yılı itibariyle Roma La Sapianz Üniversitesi arkeologları tarafından sürdürülmüştür. Bu süreçte çok sayıda kıymetli eser elde edilmiş ve en önemlilerinden olan iki aslan ve bir kral heykeli bugün Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ’nin değerli parçaları olarak sergilenmektedir. Bugün ise höyüğü gezip harika fotoğraflar çekebilir ve müzelerde bulunan kıymetli kalıntıları görebilirsiniz.

Yusuf Ziya Paşa Bedesteni

Klasik Osmanlı Kapalı Çarşı mimarisini göreceğiniz Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, Darende ilçesinde yer alır ve görülmeye değer tarihi bir yapıdır. 1997 yılı itibariyle Bedestende gerçekleştirilen temizlik çalışmaları ile restorasyon 2005 yılında son bulmuş ve bu tarih itibariyle daha nitelikli bir görünüm elde edilmiştir. İlçeye yolu düşen herkesin ziyaret etmekten zevk alacağı bedesten, kentin en önemli tarihi değerlerinden biridir.

Malatya Kalesi

Malatya Kalesi, Malatya’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alanlardan bir diğeridir. Özellikle kent merkezine yakınlığı kaleyi cazip bir gezi noktası olarak kılmaktadır. İl merkezine sadece 11 km uzaklıkta olan Malatya Kalesi, Battalgazi ilçesinin kıymetli eserlerinden olmakla birlikte yapım tarihinin M.S. 79 yılına denk geldiği sanılmaktadır. Kale yaşı oranında oldukça yıpranmış olsa da, tarih içerisinde zaman zaman gördüğü onarım çalışmaları sayesinde günümüze ulaşmıştır. Bugün ise Malatya gezi rehberi için vazgeçilmez bir gezi rotasıdır. Kentin tarihinden izler bulabileceğiniz kale, eşsiz fotoğraflar çekmeniz için de idealdir.

Levent Vadisi

Eşsiz bir doğa ve eşsiz bir coğrafyaya gelmişken, doğa gezisine çıkmamak olmaz. Üstelik bu büyük bir eksiklik olacaktır. Hele de bir doğa seferseniz, mutlaka Levent Vadisi ’ne uzanan bir geziye katılmalısınız. Mağaraları, yüzey şekilleri ve derin uçurumları ile büyüleyen vadi, eşsiz bir huzurun kapılarını aralıyor size. Malatya gezinizi daha özel kılmak için siz de bu manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Beşkonaklar Etnografya Müzesi

Beşkonaklar Etnografya Müzesi, müze binası ile dahi insanı etkileyen bir noktadır. Şehir merkezindeki Sinema caddesinde yer alan müze, kentin en önemli ziyaret noktalarından biridir. Yöre halkının geçmişte kullandığı eşyalar ve bölge kültürüne ait izler, bu müzenin ana konusunu oluşturuyor. Kentin sokaklarında gezerken, daha farklı bir göz ile bakmanızı sağlayacak olan müze, özellikle müze ziyaretlerinden hoşlananlar için olmazsa olmazdır.