Dil Seçiniz

İstanbul – Isparta Uçak Bileti

Isparta, özellikle mis kokulu gülleri ile hafızalarımızda yer etmiş özel bir kent. Bunun yanında öğrenci nüfusunun yoğunluğu ile de dikkat çekiyor. Bu sebeple de kentin ulaşım imkânları son derece önemlidir. Kentin İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere kolay ulaşılabilir olması da bu nedenle önem taşımaktadır. Bugün Isparta’nın güzel yüzünü görmek için sadece İstanbul – Isparta uçak bileti alıp yola koyulmanız yeterli. Kısa süre sonra kente iniş yaparak, aynı gün içerisinde gezinize başlayabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında yapacağınız geziniz sırasında size harika kokular eşlik edebilir. Isparta sahip olduğu doğal güzelliğinin yanında tarihi ve kültürel değerleri ile beğenilmektedir.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı

1997 yılında hizmete girmiş olan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, 6 uçak kapasiteli apronu ile hizmet vermektedir. Haftanın 7 günü Türk Hava Yolları ‘nın düzenlediği seferler ile de kentin ulaşım trafiği büyük oranda rahatlamaktadır. İstanbul Atatürk Havalimanı ’nın gerçekleştirilen seferler, yüksek doluluk oranı ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Isparta Havalimanı, yoğun bir şekilde farklı okulların pilotaj eğitimlerine sahne olmaktadır. Sivil nitelikli havalimanı, iç ve dış hatlarda faaliyet göstermekte ve bu bağlamda zaman zaman İran üzerinden Charter seferler düzenlenmektedir. Böylece Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, kent için oldukça faydalı ve de kullanışlı bir tesis niteliği kazanmaktadır.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

THY Servisleri

Burdur’a da son derece yakın olan havalimanı, iki kentin de hava ulaşımı ihtiyacını karşılıyor. Bu sebeple de Türk Hava Yolları iki kentten de hareket eden servisler tahsis ediyor. Uçuş saatlerine göre düzenlenen servis seferleri, belli bir güzergâha göre hareket ediyor ve ihtiyacınız olan güzergâh bilgisini hava yolu şirketinden ya da internetten öğrenebilirsiniz. THY servisleri havalimanına ulaşım için en çok tercih edilen ve de en cazip ulaşım şeklidir.

Tur Şirketi Servisleri

Tur şirketleri özellikle de grup halinde seyahat edenler için servis düzenlemektedir ve kalabalık bir grupsanız bu seçenek sizin için hem büyük bir kolaylık olacaktır hem de cazip fiyatlara gelecektir. Doğrudan varış yerinize göre düzenlenen servisler, havalimanından Isparta ya da Burdur’a hareket edenler için hızlı bir ulaşım imkânıdır. Dolayısıyla sizin için de cazip bir ulaşım şekli olabilir.

Taksi

En hızlı ulaşım şekli olan taksiler, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na ulaşımda da cazip bir imkândır. Ulaşım ücretinin daha çok tutmasına karşın konforlu oluşu tercih sebebidir. Ayrıca taksi birden fazla aynı yöne giden yolcunun olma durumunda cazip olmaktadır. Bu şekilde mali açıdan avantajlı olacağınız gibi taşıyacağınız eşyalarınız da size yük olmaktan çıkacaktır.

Isparta Hakkında Genel Bilgiler

Göller bölgesinin güzel şehri Isparta, Konya ve Antalya gibi ilgi çeken kentler ile çevrili olduğundan, gezilerinizi bu kentler ile birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Yaz tatili için Antalya’yı tercih edenler de bu sebeple genellikle Isparta’yı görmeden bölgeden ayrılmamaktadır. Özellikle Büyük İskender’in krallığı ile birlikte bu bölge canlanmaya başlamış ve tarihteki en etkin dönemlerine girmiştir. Anadolu’nun Batısı Yunanlıların egemenliği altına girince Mora Yarımadasından gelen Ispartalılar, bu bölgeye isimlerini vermişlerdir.

Isparta, yüzde 40 oranında ormanlarla kaplıdır ve bu sebeple de göz dolduran doğal güzelliklere sahiptir. Diğer taraftan bölgenin ekilebilir arazilerinin neredeyse tamamında gül yetiştirilmektedir. Gül yetiştiriciliği konusunda sahip olunan başarı, çeşitliliği de beraberinde getirmektedir. Sahip olunan doğanın bir getirisi olarak, eşsiz doğal alanlar milli parka dönüştürülerek ölümsüzleştirilmiştir. Siz de gezileriniz sırasında milli parklara uğrayarak, güzel manzaralara tanık olabilirsiniz. Isparta’da hâkim olan iklim özellikleri, hem Akdeniz bölgesinin etkisi altında gelişmiştir hem de Orta Anadolu bölgesinin etkileri görülür. Bu sebeple kar yağışının az olduğu kentte sıcaklık -17 ile +37 arasında seyreder. Bu sebeple bahar ve yaz ayları kenti gezip görmek için ideal sıcaklıklara sahiptir. Diğer taraftan kentin en önemli özelliğini oluşturan gül bahçeleri de bahar ve yaz aylarında unutulmaz görünüme kavuştuğu için, bu zamanlarda yağacağınız geziler daha çok keyif verecektir.

Isparta’nın Gezilecek Yerleri

Davraz Kayak Merkezi

Süleyman Demirel Havalimanı’na 50 km uzaklıkta yer alan Davraz Kayak Merkezi son yıllarda git gide artan bir ziyaretçi trafiği yakalamıştır. Ülkemizin kayak sektöründe sahip olduğu potansiyeli artıran merkez, başarılı pistlere sahiptir. Bu bölgede ayak keyfi yapmak isteyenlerin tercihi olan Davraz, çeşitli konaklama imkânları ile de bol seçenekli cazip bir kış tatili seçeneğidir. Dolayısıyla kış aylarında Isparta’ya yolunuz düşerse, Davraz Kayak Merkezinde karın ve kayağın tadını çıkarabilirsiniz.

Kızıldağ Milli Parkı

Karaçam, sedir, meşe ve ardıç ağaçları ile eşsiz bir manzara çizen Kızıldağ, bol oksijeni ile enerji dolu bir gün geçirmenizi sağlıyor. Yeşil bitki örtüsünün çeşitliliğine ek olarak mavi yapraklı sedir ormanına sahip olması bölgeyi farklılaştırıyor. Çünkü mavi yapraklı sedir ormanı, Türkiye’de sadece bu bölgede mevcuttur ve özellikle turistlerin büyük ilgisini görmektedir. Milli park içerisindeki konaklama seçenekleri, burada sahip olacağınız doğa ile iç içe olma fırsatını daha da artırmaktadır.

Eğirdir Kalesi

Tarihin çeşitli dönemlerinde sahneye çıkmış olan Isparta özellikle de Antik dönemlerde kıymetli şehirlerden biri olmuştur. Bu sebeple sahip olduğu tarihi ve kültürel yapılardan biri olan Eğirdir Kalesi, kentin simgesi olan tarihi yapılardan biri olarak görülmektedir. M.Ö. 4. Yüzyılda inşa edildiği sanılan kale, bugün kentin en çok ziyaret edilen noktasıdır. Bilindiği kadarıyla Eğirdir Kalesi, Roma ve Bizans dönemlerinde onarımdan geçmiştir.

Adada Antik Kenti

Pisidia Bölgesi antik kentlerinden biri olarak bilinen Adada Antik kenti, oldukça önemlidir. Çam ve ardıç ağaçları arasına gizlenmiş olan antik kent, ziyaretçileri için ortaya çıkmakta ve büyüsünü korumaktadır. Kovada Gölünün güneydoğusunda konumlanmış olan bu kalıntıyı görmek sizi geçmişe yolculuğa çıkarabilir. Toros Dağları’nın 1200 metre yüksekliğinde yer alan kent, size eşsiz duyguları bir arada yaşatacak niteliğe sahiptir.

Kutlubey Ulu Camii

Isparta kentine Isparta halısı zanaatından sonra Osmanlı’nın bıraktığı en kıymetli değer olan Kutlubey Ulu Camii, I. Murat döneminde inşa edilmiştir. Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen caminin 1429 yılında inşa edildiği sanılmaktadır. Ancak cami ile ilgili olarak ilginç bir durum söz konusudur. II. Abdülhamit döneminde yıkılan cami, Ayasofya Camii’nin planına benzer bir şekilde yeniden inşa edilmiştir ki bu durum camiyi daha da ilgi çekici kılmaktadır. 1914 yılında yaşanan deprem ise yine camide değişikliklere sebep olmuştur. Bu sebeple şehrin görülmeye değer İslami değerlerinden biridir.

Eğirdir Gölü

Türkiye’nin 4. Büyük gölü olma özelliğine sahip olan Eğirdir gölü, camgöbeği rengi ile büyüleyici manzaralara sahne olmaktadır. Üzerinde iki adet ada bulunan göl, adalardan birinin üzerinde bulunan kilise ile birlikte, oldukça ilgi çekici bir hal almaktadır. Ayrıca kente gelen turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı bu nokta, en önemli turistik değerlerden biridir. Siz de keyifli tatiller için tatilinizi Isparta’nın bu tip güzellikleri ile birleştirebilirsiniz.