Dil Seçiniz

İstanbul – Iğdır Uçak Bileti

Son yılların en çok tercih edilen ulaşım araçlarından olan uçak, fiyat çeşitliliğinin sunulması ve yeni havalimanlarının inşası ile birlikte, son derece cazip bir seçenek haline geldi. İstanbul üzerinden hem ülkemizin farklı noktalarına hem de yurt dışına kolayca ulaşılabiliyor. Ülkemizin İstanbul’a en uzak noktalarından biri olan Iğdır da hava yolu ulaşımı ile birlikte tercih edilen gezi merkezlerinden biri haline geldi ve doğrudan ulaşılabiliyor. Ülkemizin en güzel kentlerinden biri olmasına karşın ulaşım sıkıntıları sebebi ile geri planda kalmış olan Iğdır artık İstanbul – Iğdır uçak bileti almanız ile çok kolay. Eskiye nazaran seferlerin de daha fazla düzenleniyor olması, kente gezi yapmayı kolaylaştıran bir etken.

Iğdır Havalimanı

Henüz 2012 yılında hizmete girmiş olan Iğdır Havalimanı, kent için önemli bir gereklilik arz ediyordu. Kentin İstanbul başta olmak üzere pek çok kent ile olan yakın ilişkilerini daha da ileri seviyeye taşıyan havalimanı, sivil nitelikli olmakla birlikte sadece iç hatlara açık durumdadır. 3500 metrekare alana yayılmış olan Iğdır Havalimanı, kent merkezine ise sadece 16 km uzaklıkta yer alıyor. Ulaşımı daha da cazip hale getiren bu duruma ek olarak havalimanı ile kent merkezi arasındaki ulaşımı sağlayan çok sayıda ulaşım aracı mevcuttur. Türk Hava Yolları bugün Iğdır’ın hava trafiğinin temel taşıdır ve İstanbul ve Ankara ’ya ulaşımda oldukça etkin bir hizmet vermektedir.

Iğdır Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Toplu Taşıma Araçları

Iğdır Belediyesi, belediye otobüsü başta olmak üzere minibüs ve benzeri araçları ile havalimanını kent merkezine bağlamaktadır. Ucuz bir ulaşım şekli olan bu araçlar, aynı zamanda hızlı da bir ulaşım sağlıyor. Iğdır Havalimanı’na düzenlenen seferlere göre saatleri belirtilen otobüs ve minibüsler, kent için cazip ulaşım araçlarındandır. Çok fazla eşya ile seyahat etmeyecekseniz, rahatlıkla bu şekilde ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Taksi

Taksi her noktada cazip ulaşım araçlarındandır. Doğrudan ulaşım imkânı sağlaması taksileri havalimanı ulaşımlarında da cazip hale getiriyor. Doğrudan ve hızlı ulaşım avantajı sunması, özellikle de çok eşya ile seyahat edenler için avantajlı olması taksilerin tercih edilmesinin en önemli sebepleridir. Bununla birlikte taksi toplu taşıma araçlarına göre biraz daha masraflı bir ulaşım şeklidir. Eğer çok sayıda yolcu söz konusuysa, aynı yöne giden bir grupsanız, taksi sizin için hesaplı hale gelebilir ve yolculuğunuz daha cazip olur.

Iğdır Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizin doğu sınırında yer alan Iğdır, Ağrı Dağı’nın bir kısmına sahip olması ile görülmesi gereken kentlerimizden biridir. Şehrin kıymet ve güzelliklerine isminden başlayacak olursak, Iğdır kelimesi Oğuz Han’ın oğullarından birinin adı olmakla birlikte, Türk Oğuz boylarından da biridir. Bölgenin M.Ö. 4000 yılına kadar uzanan tarihi, etkileyici bir yerleşim alanını gözler önüne seriyor. Bu bölge her çağda ve her medeniyetin etkisi altında önem arz etmiş ve değerli kalıntılara sahip olmuştur. Yakın tarihimizde dahi önemli siyasi olaylara sahne olmuştur. 1900’lü yılların başlarında Ermeni olayları ile gündemde olmuş ve can sıkıcı olaylara sahne olmuştur.

Bugün ise Iğdır, köklü tarihinin izlerini taşıyan kıymetli bir kenttir. Türkiye’nin nüfus yoğunluğunun toplandığı batı kesimine uzaklığı ile çok fazla ilgi görmemiş olsa da hava yolu imkânları ile daha fazla turist ağırlamaya başlamıştır. Kente çeşitli medeniyetlerden kalan değerlerin yanında özellikle Aras nehri ve Ağrı Dağı ile şekillenen kent, muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Nehrin kattığı güzelliklere ek olarak Iğdır, çok sayıda büyüleyici güzellikte ovaya sahiptir. Doğu’nun kıymetli kenti Iğdır, Doğu Anadolu tipi karasal iklim etkisi altındadır. Ağrı Dağı ’nın yarattığı kuytu konumu Iğdır ovalarına daha yumuşak ve farklı bir iklim kazandırsa da kent genel anlamda sert bir iklime sahiptir. Kış aylarında -30’a kadar ulaşabilen hava sıcaklıkları yaz aylarında ise şaşırtıcı bir şekilde 40 dereceye kadar uzanabilir. Bu sebeple Iğdır farklı bir iklimin etkisi altındadır. Bitki örtüsü ise bozkır olmakla birlikte, orman açısından son derece fakirdir. Topraklarının daha çok kireçli ve taşınmış toprak olması, bu bölgede orman oluşumuna engel olmaktadır. Kısacası kente ulaşım için en cazip zamanlar şüphesiz ki bahar ve yaz ayları olacaktır. Ayrıca gezinizi Kars ve Ağrı ile de birleştirmeniz önerilir.

Iğdır’ın Gezilecek Yerleri

Karakale Harabesi

Bugün harabe haline gelmiş olan Karakale, Ermenistan sınırında yer alır ve Iğdır ovasının batısında konumlanmıştır. Savunmaya son derece elverişli bir yapı ve konuma sahip olan kalenin Urartular döneminde inşa edildiği sanılmaktadır. Bölgenin sahip olduğu en eski kale olmakla birlikte, Ortaçağ’a ait çeşitli izlere de sahiptir. Bu döneme ait yerleşim izleri taşıyan Karakale harabesi, kentin de en çok ziyaretçi çeken noktasıdır.

Meteor Çukuru

Korhan Yaylasında yer alan Meteor çukuru, hem yerli hem de yabancı turistleri bölgeye çeken en önemli unsurdur. 1892 yılında düşen bir göktaşının oluşturduğu çukur, hem büyüklüğü hem de derinliği ile dünya genelinde ikinci sırada yer almaktadır. Meteor çukurunun bugün sahip olduğu genişlik 35 metre iken derinlik ise 60 metre seviyesindedir. Meteor çukurunun yer aldığı bölgenin genel anlamdaki zengin doğası ve manzarası ise ilgi çeken bir diğer özelliktir.

Harmandöven Kervansarayı

Asmaköyü yolu üzerinde yer alan Harmandöven Kervansarayı, Selçukluların kente bıraktığı en kıymetli eserdir. 12. Yüzyıl Selçuklu taş işlemeciliğinin en güzel örneklerinden biri olan bu yapı, 1986 yılında koruma altına alınmıştır. Buna karşın halen harabe halindedir. Gerekli bakım çalışmalar ile taş işçiliğinin ortaya çıkarılması hem de yapının tamamen ortadan kalkmadan önce toparlanması gerekmektedir. Yapı bu şekliyle bile çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Siz de kente gittiğinizde, özellikle de mimari ile ilgileniyorsanız, Harmandöven Kervansarayını görebilirsiniz.

Tuzluca Tuz Mağaraları

Tuzluca Tuz Mağaraları, sahip olduğu tuz kapasitesi ile Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayabilecek durumdadır. Mağaraların da yer aldığı 55 dönümlük arazi, tuz açısından son derece zengin bir bölgedir. Burada bulunan tuzlarla kaplı tünellerin sahip olduğu hava le solunum yollarına iyi geldiği biliniyor ve sırf bu sebeple kenti ziyaret edenler dahi oluyor. Tuzluca Tuz Mağaralarının günlük olarak 60 ton tuz üretme kapasitesi var ve bu özelliği insanı hayran bırakmaya yetiyor.

Koç Başlı Mezarlar

Iğdır, kölü tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerinin izlerini Iğdır ovasındaki mezarlar ile taşımaktadır. Bu bölgede çokça bulunan mezarlar koç başlı olmaları ile dikkat çekmektedir. Karakoyunlular, bölgede uzun yıllar hüküm süren ve de önemli izler bırakan bir medeniyet olarak, bugün çok ilgi gören koç başlı mezarları hediye etmiştir kente. Karakoyunlular, yiğit ve kahraman olan kişiler ile genç yaşta ölen kişilerin mezarlarına bu mezar taşını dikerlermiş ve bu durum bugün kentte ilginç görüntülere sebep oluyor.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Şehrin kanlı olaylar sahne olduğu 1915 – 1920 yılları arasında, Ermeni saldırıları kenti büyük boyutta etkilemiştir ve bu dönemin sembolize edildiği Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi, kentin en çok ziyaret edilen noktasıdır. Her ay ortalama 4000 ziyaretçi bu müzeyi ziyaret etmektedir.