Dil Seçiniz

İstanbul – Erzurum Uçak Bileti

Türkiye’nin kendine has özellikleri ile hem yerli hem de yabancı turisti çeken bu özel kentine ulaşmak son derece kolay. Çünkü hava yolu ulaşımı imkânları, son yıllarda kat edilen yol ile daha çeşitlendi ve de daha sık sunulabiliyor. Bugün Erzurum’a gitme kararı verdiğinizde, derhal Erzurum uçak bileti satın alarak, bugün yola çıkabilirsiniz. Yani sadece 1 – 2 saat sonra Erzurum’a ulaşmış olacaksınız. Yaz kış dikkat çeken Erzurum, özellikle kış turizmi ve kayak imkânları ile çok ilgi görüyor. Kent merkezinin yakınlığı ve sahip olunan tarihi ve kültürel değerler ise bu bölgeyi özel kılıyor. İstanbul – Erzurum uçak bileti satın alıp, siz de en yakın zamanda bu güzel şehri ziyaret edebilirsiniz.

Erzurum Havalimanı

Erzurum Havalimanı ‘nın temelleri 1947 yılında “Devlet Hava Yolları” adıyla atılmıştır. Türk Hava Yolları ‘nın da bir devlet kurumu olduğu bu tarihlerde, Doğu Anadolu ‘ya ulaşımda son derece etkili bir unsur olmuştur. 1955 yılında Türk Hava Yolları ‘nın tüzel bir kişilik olarak kurulması ilse birlikte Erzurum Havalimanı da Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ‘de bağlı hale gelmiştir. 1968 yılı itibariyle, hem pist hem de alt yapı çalışmaları tamamlanan tesis yeni terminal binası ile birlikte, sivil ve de askeri nitelikli olarak hizmet vermeye başlamıştır. 24 saat hizmet veren Erzurum Havalimanı, iç ve dış hatlar terminallerine sahiptir. Şehir merkezine sadece 8 km uzaklıkta yer alır ve de Türk Hava Yolları ‘na ek olarak AnadoluJet Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi şirketler de kente sefer düzenlemektedir.

Erzurum Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Belediye Otobüsleri

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Müdürlüğü, uçak saatlerine uygun olarak otobüs seferleri düzenlemektedir. Bineceğiniz Belediye otobüsleri, İstasyon meydanından hareketle şehir merkezinden Erzurum Havalimanı’na ulaşım sağlamaktadır. Uygun fiyatlı bir ulaşım seçeneği olan belediye otobüsleri, çok eşyanız da yoksa mantıklı bir seçim olabilir.

Taksi

Ulaşımın en konforlu yollarından biri olan taksiler, bizi doğrudan varış yerimize ulaştırdıkları için caziptir. Maddi yükü daha fazla olmasına karşın, birden fazla yolcunun söz konusu olduğu durumlarda hem cazip fiyatlı hem de hızlı bir ulaşım imkânı haline geliyor.

Araç Kiralama

Erzurum Havalimanı’nda mevcut olan araç kiralama imkânı, özellikle kente yeni gelenler için büyük bir kolaylık arz ediyor. Ulaşım imkânı araştırmanıza gerek kalmadan doğrudan buradaki araç kiralama şirketleri ile görüşerek, zaman kaybetmeden ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kayak amaçlı kente gelenlerin tercih ettiği bu yöntem, son derece avantajlıdır. Eşyanız çoksa ya da aynı yöne gidecek bir grupsanız, bu şekilde seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Kent merkezine yapacağınız ulaşım için de ilçelere yapacağınız ulaşım için de bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Erzurum Hakkında Genel Bilgiler

Yüzde 64’ü dağlarla kaplı olan güzel ve yeşil kent Erzurum, her şeyden önce doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Ardından ise kentin tarihe tanıklık eden eserleri ve kıymetli yapıları akla geliyor. Üçüncü adımda ise nefis mutfağı, eşsiz lezzetleri karşılıyor sizi. Doğu Anadolu Bölgesi ’nin en fazla turist çeken bölgesi olan Erzurum, kara ikliminin etkisi altındadır. Şehirde hem günlük hem de yıllık sıcaklık farkları oldukça fazladır. Kış ayları sert, soğuk ve de uzun geçerken bu durum kente kış turizmini kazandırıyor, yaz aylarında ise ılık ve kurak özellikli bir iklim ile kültürel geziler için cazip bir kent haline geliyor. Kentin yeşil orman örtüsü her ne kadar kuzey dağlarının zirvelerinde yığılmış ve kent bozkıra dönüşmüş olsa da, varlığını koruyan doğal güzellikler ziyaret için geçerli sebebi oluşturur. Canlı hayvan ticaretinin merkezi olan Erzurum’da hayvancılık ve tarım en geniş ekonomi alanları olarak görülmektedir.

Erzurum’a gittiğinizde, özellikle et yemeklerinin tadına doyamayacaksınız. Tarihi ve kültürel nitelikli merkezleri gezdikten sonra, özellikle kış aylarında kayak merkezine uğramadan dönmemelisiniz. Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Erzurum, insanı, havası, suyu, yemekleri ve kültürü ile özel ve unutulmaz bir şehirdir. Kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğiniz güzel bir gezi peşindeyseniz, Erzurum’a gitmeyi daha fazla ertelememelisiniz.

Erzurum’un Gezilecek Yerleri

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum’da elde edilen tarihi eserler, 1942 yılına kadar Çifte Minareli Medrese ’de toplanırken, bu tarih itibariyle medrese binasının yetersiz kalması sebebi ile inşa edilen yeni binaya geçilmiştir. Bugün Erzurum Arkeoloji Müzesi, Murat Paşa mahallesinde yer alır. Kent genelinde yapılan arkeolojik kazıların, uzun bir tarihe tanıklık eden eserlerini görebileceğiniz müze, hem kentin tarihi hem kültürü hem de toplumsal yapısı hakkında önemli veriler sunuyor.

Tortum Şelalesi

Tortum şelalesi, kentin dikkat çeken doğal güzelliklerinden olmakla birlikte, ülkemizin de en görkemli şelalesi olma özelliğini taşır. 20 metrelik bir genişlik ile 50 metrelik yükseklikten dökülen şelale adeta cennetten bir kesit sunuyor ziyaretçilerine. Şelale ile aynı ismi taşıyan çayı takip ettiğinizde ise aynı güzelliklerin çay boyunca sürdüğünü görebilirsiniz. Hayranlığınızı gizleyemeyeceğiniz şelale, huzur ile dolu bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Özellikle de bahar ve yaz ayları burayı görmek için ideal zamanlardır.

Erzurum Ulu Camii

Atabey Camii olarak da adlandırılan Erzurum Ulu Camii, kentin en büyük ibadet alanı olma özelliğini taşımaktadır. Caminin 1179 yılında Saltuklu Melik Nasirüddin Muhammed Bey döneminde inşa ettirildiği biliniyor. 6000 kişilik kapasiteye sahip olan Erzurum Ulu Camii, bugüne 5 kez onarım görerek gelmiştir. Bugün halen ayakta olmasının yanında turistlerin en çok ilgi gösterdiği tarihi yapılardan biridir.

Çifte Minareli Medrese

Adeta Erzurum için bir sembol haline gelmiş olan Çifte Minareli Medrese, kitabesi bulunamadığı için yaşı tam olarak bilinmeyen bir yapıdır. Bununla birlikte 13. Yüzyılın sonlarına doğru yapılmış olduğu düşünülüyor ve böyle kabul ediliyor. Selçuklu Sultanı olan Alaattin Keykubat’ın Hundi Hatun tarafından yaptırılmış olabileceği düşüncesine ek olarak İlhanlı Hanedanlarından Padişah Hatun tarafından da yaptırılmış olabileceği düşünülüyor. Bu sebeple de Hatuniye Medresesi olarak da anılmaktadır. Erzurum’a gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan biri olduğunu unutmamak gerek.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’un önemine önem katan Palandöken Dağları, kış aylarında kenti ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden biri haline getirmektedir. Üstelik Palandöken Kayak Merkezi sadece ülkemiz genelinde bir üne sahip değil. Dünyanın farklı noktalarından sporcuların da yoğun ilgi gösterdiği özel bir kayak merkezidir. Yılın 6 aylık bir sürecini karla geçiren dağlar, Aralık ayı itibariyle kayak sezonunu açıyor ve bu imkân Nisan ayına kadar sürüyor.

Yakutiye Medresesi

Tarihi 1310 yılına kadar uzanan bu eski medrese, Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından inşa ettirilmiştir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yapı, 1991 yılında bir onarımdan geçirilmiştir ve bu tarih itibariyle İslami Eserler Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Özellikle Ramazan aylarında hareketlenen yapı, önündeki alanda düzenlenen etkinlikler ile çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Erzurum gezisine çıkanların, özellikle de Ramazan ayında şehre gelenlerin, kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir merkezdir Yakutiye Medresesi.