Dil Seçiniz

İstanbul – Balıkesir Uçak Bileti

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, özellikle de İstanbul ’dan gelen tatilcilerin kullanımı ile yaz aylarında yoğunluk yaşıyor. Bunun dışında da kente ulaşımı kolaylaştırıp hızlandıran hava yolu imkânı, sıkça tercih edilmekte. İstanbul – Balıkesir uçak bileti satın alıp Balıkesir’e kolayca ulaşabileceğiniz gibi, Ankara üzerinden gelecek olanlar da sık sık düzenlenen seferler ile kente ulaşabilir. Diğer taraftan kente bulunan havalimanı, yurt dışından şehre gelecek olanlar için de önemli bir avantaj anlamına gelmektedir. Siz de yaz tatilleriniz için bu bölgeyi tercih edebileceğiniz gibi kenti tanımak için de gezi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de Balıkesir uçak bileti satın almanız yeterlidir.

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı

1997 yılında yapımı tamamlanan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, 2008 yılında da bir genişletme çalışmasına tabi tutulmuştur. Terminal binası ve diğer tüm havalimanı yapılarında yapılan yenileme çalışmalarının ardından Koca Seyit Havalimanı yeniden hizmete açılmıştır. 2010 yılında ise havalimanı hudut kapısı ilan edilmiş ve uluslararası hava trafiğine açılmıştır. Bugün ise yurt içi ve yurt dışı seferleri düzenlenirken, ulaşımda en çok payı alan hava yolu şirketler Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve BoraJet ‘dir. Hava yolu şirketleri uçak ile ulaşıma ek olarak havalimanı ile kent merkezi arasındaki ulaşımda da hizmet vermektedir. Böylece Balıkesir Havalimanı oldukça cazip hale gelmektedir.

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Toplu Taşıma Araçları

Balıkesir Belediyesi’nin hizmetlerinden biri olan toplu taşıma araçları, kent ile havalimanı arasındaki ulaşımın en önemli unsurlarıdır. Farklı iki hat ile Ayvalık ve de Edremit’e ulaşım sağlayan araçlar, düşük fiyatlı ulaşım seçenekleri olarak değerlendirilebilir. Çok fazla eşyanız yoksa rahatlıkla toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.

Taksi

En konforlu ulaşım imkânlarından biri olan taksiler, havalimanı ile istediğiniz nokta arasındaki ulaşımı sağlayacaktır. Doğrudan istediğiniz yere gidecek olması zamandan da tasarruf sağlamanıza sebep oluyor. Diğer taraftan biraz daha pahalı bir yolculuk şekli olsa da, yolcu sayısının birden fazla olması durumunda oldukça cazip olacaktır. Eşyanızın çok olması halinde de taksiler sizin için uygun olacaktır.

Hava Yolu Şirketlerinin Yolcu Servisleri

BoraJet ve Pegasus Hava Yolları, yolcuları için hassasiyetle hareket etmekte ve ulaşım hizmetini havalimanından kentin farklı noktalarına kadar uzatmaktadır. Havalimanından uçuş seferlerinin saatlerine göre hareket eden servisler, karşılıklı olarak fakat farklı yön ve saatlerde düzenlenmektedir. BoraJeti, havalimanı – Ayvalık, havalimanı – Ayvacık ve havalimanı – Balıkesir merkez rotalarında karşılıklı olarak hizmet veren servisler tesis etmektedir. Pegasus Hava Yolları ise havalimanı – Ayvalık ve havalimanı – Küçükkuyu istikametinde karşılıklı olarak sefer düzenlemektedir. Konforlu ve de hızlı bir ulaşım hedefleyenler, bu servisleri kullanabilirler. Saat ve güzergâh bilgisine ise firmalar ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Balıkesir Hakkında Genel Bilgiler

Marmara ve Ege denizlerine kıyısı olması ile muhteşem doğal güzelliklere sahip olan Balıkesir aynı zamanda tarihi ve kültürel varlıkları ile de göze çarpıyor. Balıkesir’in tertemiz plajları, tam da deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz niteliğe sahiptir. İstanbul’a yakınlığı ile de özellikle tatil rotası olarak tercih edilmektedir. Kıyı güzelliklerinin yanında Balıkesir’de büyüleyen bir yeşil örtü ile karşılaşacaksınız. Homeros’un destanındaki İda Dağı, zeytin ağaçları ile kaplı büyüleyici bir manzara yaratır. Aynı zamanda kentin sahip olduğu antik kalıntılar, bir başka turizm değeri olmakla birlikte, kentin tarihi hakkında önemli ipuçları vermektedir. Tarihin çok eski zamanlarından bu yana ilgi gören bu bölge, antik kentler döneminde kıymetli yerleşim yerlerinden biri olmuştur.

Balıkesir, Marmara, Akdeniz ve Kara iklimi etkisi altında olan bir kenttir. Dolayısıyla kentin her bölgesinde farkı iklim özellikleri hissedilmektedir ve bu durum özellikle bitki örtüsü üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Kentin bir bölümünde gördüğünüz bitki türlerinin başka bir bölgede yetişmemesi bu durumun göstergesidir. Üç iklimi bir arada yaşatan kentte genel itibariyle yaz kış arasındaki ısı farkları azdır. Dolayısıyla Balıkesir her mevsim ziyaret edilebilecek bir kent olmakla birlikte, bahar ve yaz aylarında tatil için idealdir. Muhteşem kıyılarında keyif yapabilir ve uyanan doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

Balıkesir’in Gezilecek Yerleri

İda Dağı

Balıkesir, sayısız ve çeşitli güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır ve de her biri farklı dönemlerde ziyaret edilirse, en güzel zamanları yakalanabilmektedir. Geçmişte İda Dağı olarak bilinen bugünün Kaz Dağları, doğa yürüyüşleri için idealdir. Muhteşem bir yeşil örtüye sahip olan bölge, çeşitli efsanelere ev sahipliği yaptığı gibi dünyanın ilk güzellik yarışmasının düzenlendiği yer olması ile de bilinir.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

İstanbul’un fethinden kısa süre sonra iki keşiş tarafından kurulmuş olan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, Cunda Adasında yer almaktadır ve asıl 1835 yılından sonra geliştirilmiştir. 1924 yılında göç sebebi ile oldukça kötü duruma gelen kitaplık Rahmi Koç’un desteği ile toparlanarak hizmet vermeye başlamıştır. Kıymetli kitaplara ev sahipliği yapan kitaplık, bölgenin en çok ilgi gören yerlerinden biridir. Özellikle de Cunda Adası’na gittiyseniz kitaplığa uğramadan ayrılmamalısınız.

Emendere Kaplıcaları

Çeşitli değerlere sahip olan Balıkesir, kaplıcaları ile de şifa dağıtıyor. Sındırgı ilçesine 8 km uzaklıkta yer alan Emendere Kaplıcaları, konaklama imkânı sunduğu gibi, tedavi hizmeti de sunmaktadır. Dolayısıyla önemli bir şifa merkezi görevi görüyor. Kente yapacağınız gezinizi Kaplıcalara ayıracağınız zaman ile birleştirerek, gerçek anlamda dinlenip enerji toplayacağınız bir tatil yapabilirsiniz. Emendere Kaplıcaları’nın aynı zamanda Ilıca Kaplıcaları olarak da bilindiğini belirtmek gerek.

Antandros Açık Hava Müzesi

Bölgenin antik değerini yadsımak mümkün değil. Bugün Ege ve Akdeniz kıyıları kıymetli antik kentler ve onların kalıntıları ile kaplıdır. Balıkesir de bu durumdan payını almıştır ve toprakları üzerinde antik kentler bulunduğu gibi çeşitli bölgelerinde antik kalıntılar da ele geçirilmektedir. Balıkesir geneli, özellikle de Altınoluk ve Edremit çevresinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda ele geçirilen değerli kalıntıları görebileceğiniz Antandros Açık Hava Müzesi, çok sayıda esere sahip olması ile değerli bir ziyaret noktasıdır. Kısaca bölgenin tarihine ışık tuttuğunu söylemek mümkündür.

Cunda Adası

Cunda Adası, başlı başına Balıkesir’in gezilecek yerleri arasında sayılan bir rotadır. Balıkesir’in 23 adasından sadece yerleşime açık olan adası olan Cunda, taş yapıları ve dar sokakları ile gözlerini kamaştırırken, deniz kokusunu da burnunuza taşıyacak. Burada sessizlik ile huzuru hissedecek ve tatilinizi uzatma planları yapmaya başlayacaksınız. Keyifli bir tatil, huzur dolu sokaklar ve ev konforundaki butik oteller Cunda Adasını daha da özel kılan niteliklerdir. Bu beklentiler ile gideceğiniz kent, size unutulmaz bir tatil sunabilir.

Manyas Gölü

Manyas Kuş Gölü, 162 metrekarelik alanı ile Kuş Cenneti olarak anılmaktadır. Göl çevresinde yaşayan çok sayıdaki kuş çeşidi bu özelliği yaratan sebeptir ve muhteşem bir doğal güzelliğin de sebebidir. Milli Park özelliği taşıyan göl, Kuş Gözlem Merkezi, Kuş Gözetleme Kulesi ve hatıra eşya stantları ile keyifle gezilebilecek bir gezi rotasıdır. Özellikle çocuklar ile yapılacak olan geziler son derece keyifli olabilir.