Dil Seçiniz

Bombay (Mumbai) Ucuz Uçak Bileti

Hindistan'ın en büyük kenti olan Bombay'ı yakından tanıyın. En uygun fiyatlı Bombay uçak bileti ucakbileti.com.tr'de!

Bombay (Mumbai) Hava Durumu

  Bombay (Mumbai) Gezi Rehberi

  Mumbai, yani İngilizler tarafından adı değiştirilmeden önceki haliyle Bombay, Hindistan’ın en büyük ve de en kozmopolit şehridir. Gelir dağılımındaki eşitsizliğin inanılmaz boyutlara ulaştığı bu şehir de en lüksü de en varoşu da bir arada göreceksiniz. Hindistan’ın bildiğimiz renkli yüzünü de görebileceğiniz, harika bir seyahat rotasıdır Bombay. Uçak bileti alarak, hemen seyahatinizin hazırlıklarına başlayabilirsiniz ve unutulmaz anılar biriktireceğiniz bir tatil planı yapmış olursunuz.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Bombay, Hindistan’ın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük kentidir. Şehir adeta Hindistan’ın hem ticaret ve finans, hem de kültür başkentidir. Ayrıca derin bir doğal limana sahiptir. Bollywood olarak bilinen Hint Sinema Endüstrisi bu şehirde bulunur. Bu çok kültürlü şehrin ismi, 16. Yüzyılda, buraya gelen Portekizlilerin, bu bölgeye, “iyi körfez” anlamına gelen “Bom Bahia” dan gelir.

  Şehrin yer aldığı bölge önceleri 7 adadan oluşan ve antik çağlardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılan bir alandır. Şehrin önem kazanması ise, 1534 yılında Portekizlilerin bölgeyi ele geçirmesi ile başlamıştır. 1661 yılında ise bölgede söz sahibi İngilizler olmuştur. 1668 yılında şehri kiraladıkları İngiliz Doğu Hindistan Şirketi, doğal limanı bulmuştur. 1817 ile 1845 yılları arasında, büyük bir proje ile bölgeyi oluşturan 7 ada birleştirilmiştir ve bu noktadan sonra asıl şehrin gelişimi hızlanmıştır. Ardından Amerikan İç Savaşı ve Süveyş Kanalı ‘nın açılması gibi olaylar, bu bölgedeki ticaretin artmasını sağlamıştır. Böylece kent Hindistan ‘ın ana merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bombay şehrinin nüfusu 1906 yılında yapılan sayıma göre 1 milyonun üzerine çıkmıştı. 1940 ‘lı yıllarda yaşanan Hint Bağımsızlık Hareketi’nde ise şehir önemli bir merkez teşkil etmiştir. Ardından 1970 ‘li yıllara dek süren yoğun bir göç başlamış ve şehir en kalabalık kentlerden biri haline gelmiştir.

  İklim Ve Sezon

  Şehirdeki deniz etkisine rağmen, mevsimsel dengesizlikler dikkat çekmektedir. Yıl içerisinde sıcaklıkların en yüksek olduğu zaman Mayıs ayıdır. Mayıs ayında ortalama sıcaklık 32 derece civarında seyrederken, 40 dereceye kadar çıktığı da görülür. Yıl içerisinde en soğuk günlerin yaşandığı ay ise Ocak ayıdır. Ocak ayında ise sıcaklıklar 24 derece ile 18 derece arasında değişiklik göstermektedir. Çok düşük sıcaklıklar görülmediği için her mevsim ziyarete açık bir kenttir Bombay. Ancak, Haziran ve Eylül ayları arasında Muson yağmurları yağmaktadır. Seyahat planınızı yaparken bunu da göz önünde bulundurup, hazırlıklı olmalısınız.

  Gezilebilecek Yerler

  Hindistan ‘da hatta Bombay ‘da en çok turistin uğradığı nokta olması sebebiyle önemi daha da artmış olan Gateway of India yani Hindistan ‘ın Giriş Kapısı, görülmesi gereken önemli bir noktadır. Adeta bir anıt olan bu kapının yapılış sebebi, Hindistan ‘a sadece gemi ile ulaşımın sağlanabildiği zamanlara dayanıyor. Gemi ile gelindiğinde ilk ayak basılan nokta burası olduğu için bu nokta ölümsüzleştirilmiştir. Ayrıca, anıtın yapım yılı olan 1911 yılında İngiltere Kralı V. George ‘un ülkeyi ziyareti şerefine yapılmıştır. Mimari acısan bu yapıyı inceleyecek olursak hem İslami detaylar göze çarpıyor hem de gotik zafer anıtı detayları fark ediliyor. Anıtın bulunduğu bölgede yer alan Taj Oteli, tarihi ve modern binaları ile göz dolduruyor. Bir de bu bölgede yer alan meydan olan Apollo Bunder, genellikle oldukça kalabalık oluyor.

  Bu bölgeden deniz yoluyla 1 saat kadar uzaklıkta olan Elephanta Adası, ziyaret edilmesi gereken önemli noktalardan biridir. Burada bulunan mağara ve tapınaklarda eşsiz taş oyması heykeller bulunur. Heykellerin yapım tarihinin M.S. 450 ile 750 yılları arasında olduğu sanılmaktadır. Adanın ismi, Portekizlilerin bölgeye ayak bastıkları sırada sahilde bulunan dev Fil heykelinden gelir. Bu heykel 1814 yılında parçalara ayrılarak buradan taşınmıştır. 1912 yılında ise bu parçalar birleştirilerek heykel tekrar inşa edilmiş ve Victoria Gardens müzesinde sergilenmeye başlanmıştır.

  Şehrin önemli müzelerinden biri olan Prince of Wales Müzesi de yine V. George ‘un şehri ziyareti anısına inşa edilmiştir. Wellington meydanında yer alan müzenin başlangıçta 1923 yılında sadece ilk bölümü ziyarete açılmıştır. Müzenin mimarisinde hem gotik hem de Hint etkilerini görmek mümkündür. Müze kapsamında, minyatürler, Doğa tarihi ve Arkeoloji kısımları bulunmaktadır. Elephanta Mağaralarından getirilmiş olan minyatürler, rölyefler ve heykeller, müzenin görülmeye değer kıymetli parçalarıdır. Bu müzenin ziyareti için en azından yarım gün ayırılmalıdır.

  Marine Drive adı verilen bölge, şehrin kordon boyu olarak bilinen bölgedir. Burası, 1920 yılında denizin doldurulması yöntemiyle adaların birleştirildiği zamanda açılmıştır. Kordon boyunca yürümeye kalksanız, bu 2 saatinizi alacaktır. Ayrıca bu yürüyüşünüz sırasında ilginizi çekecek mahallelere de denk gelebilirsiniz. Kordonun bir ucu, Neriman Point, diğer ucu ise Chowpatty Plajı ‘dır. Chowpatty Plajı, çevre kirliliği sebebiyle artık denize girmek için pek uygun değil ancak bu kıyıda Hint yaşam tarzının yansımalarını görebilirsiniz. Oldukça kalabalık ve curcunalı bir sahildir burası. Ayrıca geleneksel bir festival olan Ganesh Chaturti Festivali de her sene Temmuz aylarında Chowpatty plajında düzenlenmektedir. Festivalin başlangıcında, fil kafalı tanrı olan Ganesh ‘in dev maketinin denize indirilmesi gerçekleşir. Ardından çeşitli gösteriler ile birlikte festival sürer.

  Malabar Tepeleri, Hindistan zenginlerinin yaşadığı bölgedir. Bu noktadan Back Bay ve Marin Drive ‘ı kuşbakışı bir manzara ile görebilirsiniz. Bu bölgenin bir önemi de “Kum Tanrısı” Valkeshvar Tapınağı ‘nın bulunmasıdır. Tapınağın hikâyesi Ramayana destanına dayanmaktadır. Yapım tarihinin bin yıl kadar önceye dayandığına inanılan tapınak 1715 yılında onarımdan geçirilmiştir. Malabar Tepeleri ‘nin en yüksek noktasında bulunan Asma Bahçeleri de görülmeye değerdir. 1881 yılında yapılmıştır Asma Bahçeleri. Bahçelerin asıl ismi ise Firuzşah Mehta Bahçeleri ‘dir. Huzur verici bir botanik bahçesi şeklindedir burası, ayrıca bitkilerin hayvan şekilli budanmış olmaları da ilgi çekicidir. Bu bölgeden harika bir şehir manzarası görülebilmektedir. Chowpatty Plajı ‘nı da boydan boya görmek mümkündür.

  Ulaşım

  Türkiye üzerinden pek çok havayolu şirketinin seferleri sayesinde Bombay’a ulaşmak oldukça kolaydır. Eğer diğer şehirlere gidecekseniz önce, buralardan da rahatlıkla, sıkıntı yaşamadan kente ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise otobüs, metro ve taksi seçenekleri mevcut. Ayrıca 21 milyonluk olan şehirde araç kullanmayı göze alıyorsanız, araç da kiralayabilirsiniz.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Munbai Havalimanı’na ülkemizden sağlanan seferler sayesinde ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca havalimanından 28 km uzaklıkta bulunan şehir merkezine ulaşmak da oldukça rahattır. Bu noktada pek çok seçenek karşılıyor yolcuları. Otobüs, metro ya da taksi ile konaklama noktanıza ulaşabilirsiniz. İki uç noktayı, böylesine keskin çizgilerle gözler önüne seren bu şehri gezmek, farklı bir seyahat ile harika anılar biriktirmek istiyorsanız, hemen uçak bileti alarak hazırlıklara başlayabilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Hindistan’ın pek çok şehri gezip görülmeye değerdir. Göreceğiniz kültürel değerler, farklı gelenekler hem çok ilginizi çekecektir, hem de size harika fotoğraflar sunacaktır. Şehirlerarası ulaşımda en iyi seçeneklerden biri banliyö trenleridir. Bu trenler sayesinde kolayca çevre şehirlere ulaşarak, keşfe çıkabilirsiniz.

  Detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de.. 

  Yorum Gönder