Dil Seçiniz

Ankara – Kahramanmaraş Uçak Bileti

Güzel kent Ankara, Esenboğa Havalimanı sayesinde dünyanın öbür ucuna dahi kısa bir yolculuk ile bağlanabiliyor. Bu imkânların ülke genelinde yaygınlaşması ve pek çok kentimizin havalimanına sahip olması ile yoğun uçuşların başlaması Ankara – Kahramanmaraş uçak bileti satın alıp Kahramanmaraş’a ulaşmak gibi kolaylıkları doğurmuştur. Bugün yurt içi ulaşım bir külfet olmaktan çıkmış durumda. Ankara uçak bileti ile başkente ulaşımın kolay, konforlu ve ucuz olması artık diğer kentler için de geçerli bir durum. Örneğin Kahramanmaraş’a ulaşmak için ihtiyacınız olan tek şey Kahramanmaraş uçak bileti satın alıp yola koyulmak. Yol yorgunluğu dahi hissetmeden varış noktanıza ulaştığınızda bu keyfi daha net anlayabiliyorsunuz elbette.

Kahramanmaraş Havalimanı

1994 yılı içerisinde Kahramanmaraş Havalimanı ’nın inşaatına başlanmıştır ve 1996 yılı içerisinde de tesis hizmete girmiştir. Havalimanı Kahramanmaraş’ın güney doğu bölgesinde yer almakla birlikte, kent merkezine sadece 5 km uzaklıktadır. Bu sebeple de şehirlerarası ulaşımda oldukça caziptir. Sivil özelliğe sahip olmasının yanında sadece iç hatlar seferlerine açık durumdadır. Bugün uluslararası niteliği yoktur ancak bu kent için büyük bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Çeşitli hava yolu şirketler, tarifeli seferleri ile kente ülkemizin diğer kentlerinden ulaşım sağlıyor. Bu anlamda tercih edebileceğiniz hava yolu şirketleri ise ebette ki başta Türk Hava Yolları olmak üzere, Pegasus Hava Yolları ve SunExpressgibi ülkemizin başarılı ve yaygın şirketleridir.

Kahramanmaraş Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Kahramanmaraş Belediye Otobüsü

Kahramanmaraş belediyesinin girişimleri ile havalimanının kent merkezine kolayca bağlanabilmesi maksadı ile otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bu sayede kent merkezine ulaşım hızlı, konforlu ve de ucuz olabiliyor. Tek problem çok fazla eşyanız olduğunda bu seçimin sizin için çok da uygun olmayacağı. Bunun dışında rahatlıkla tercih edebilirsiniz ve konforlu bir şekilde kent merkezine varabilirsiniz. Farklı bir noktaya devam edecekseniz de buradan aktarma yapabilirsiniz.

Taksi

Taksi her zaman en hızlı ve en konforlu ulaşım aracı olarak değerlendiriliyor. Şehir içi ulaşımda kurtarıcımız olan taksiler, Kahramanmaraş’ta da yardımımıza koşuyor. Havalimanının önünde hazır vaziyette uçakların inişini bekleyen araçlar, yolcuların konforlu bir şekilde konaklama yerlerine ulaşmasını sağlamaktadır. Bu şekilde eşyalarınızı taşımak sizin için dert olmayacağı gibi, aktarma yapmak zorunda da kalmayacaksınız.

Kiralık Araç

Araç kiralama ise tam anlamı ile özel araç konforu ve kolaylığı anlamına gelecektir sizin için. Çünkü şehrin toplu taşıma araçlarına hâkim olamayabilirsiniz. Taksi de sizin için her zaman karlı ve konforlu olmayabilir. Ancak kiralayacağınız araç ile istediğiniz saatte istediğiniz yere gidebilirsiniz. Üstelik tek başınıza değilseniz, yani arkadaşlarınız ya da aileniz de varsa, araç kiralayarak daha konforlu ve daha uygun fiyatlı yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Sorunsuz ve keyifli yolculuklar için henüz kente ulaşmadan önce araç kiralama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kentteki pek çok firma bu konuda size yardımcı olabilir.

Kahramanmaraş’ın Genel Özellikleri

Kahramanmaraş Cumhuriyet öncesindeki ismi ve bugün yerel halkın kullanmayı tercih ettiği ismi ile Maraş, dünya genelinde ünlenmiş özel bir Anadolu kentidir. Evliya Çelebi’nin de Seyahatname adlı eserinde hayranlıkla bahsettiği Kahramanmaraş, köken olarak büyük oranda Türkmenlerden oluşmaktadır. Anadolu kentlerinin neredeyse hepsinde olduğu gibi Maraş da pek çok Anadolu Medeniyetine ev sahipliği yapmıştır ve bunun izlerini daha çok bugüne ulaşan tarihi yapılarda görmekteyiz. Bunun dışında ise Maraş, mutfak kültürü ile adından sıkça söz ettirir. Örneğin Maraş dondurması başlı başına kentin ünlü olması için yeterlidir. Dünyanın dört bir yanında bu isim ile anılan dondurma, dillere destan bir lezzete sahiptir. Şehir Kurtuluş Savaşı sonrasında öncelikle madalya ile ödüllendirilmiştir sonrasında ise ismine Kahraman sıfatı eklenmiştir. Bununla birlikte kentin eskileri hala Kahramanmaraş’tan ziyade Maraş olarak isimlendirmektedir şehrini.

Peki, ziyaret için hangi dönemi tercih edelim? Bu sorunun cevabı oldukça basittir aslında. Kahramanmaraş, Akdeniz iklimi ile Karasal iklimi harmanlamış bir kenttir. Şehirde kış ayları ılık ve yağışlı geçmektedir ve toplamda yıllık kar yağışı 1 haftayı geçmemektedir. Yaz ayları ise oldukça sıcak ve de kuraktır. Buna bağlı olarak da şehri bahar aylarında ziyaret ederseniz daha rahat olabilirsiniz. Sıcaklık değerleri çok da umurunuzda değilse ve de kentin kış aylarındaki güzelliğine tanık olmak isterseniz, kış aylarında da Kahramanmaraş’a gidebilirsiniz. Yaz ayları ise seyahat için uygun olmakla birlikte yüksek sıcaklıklara karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Kahramanmaraş’ın Gezilecek Yerleri

Kahramanmaraş Kapalı Çarşı

11. yüzyılda inşa edilip, çeşitli destekler ile birlikte günümüze ulaşan Kahramanmaraş Kapalı Çarşı, hem mimari özellikleri ile ziyaretçileri tarihe sürüklüyor hem de birbirinden ilgi çekici ürünler ile alışverişe teşvik ediyor. Burada oldukça dikkat çeken yerel ürünler ile karşılaşabilir, pek çok anı ile geri dönebilirsiniz. Sevdiklerinize minik hediyeler almak isterseniz de Kahramanmaraş Kapalı Çarşı çok uygun bir nokta olacaktır.

Taş Medrese

Merkezi konumu, dikdörtgen planlı ilgi çekici mimarisi ile harika bir tarihsel değer olan Taş Medrese, mutlaka ziyaret etmek isteyeceğiniz Ulu Cami’ye oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Dolayısıyla kesinlikle uğrayacağınız bir durak olduğunu söyleyebiliriz. 14. Yüzyılda yaptırıldığı sanılan medrese, günümüze ulaşmış olması ve halen ziyaret edilebiliyor olması ile oldukça kıymetli bir değerdir.

Elbistan Ulu Camii

Elbistan ilçesinde, kent merkezinde yer alan Elbistan Ulu Camii, net bilgiler ile geçmişe ışık tutamıyor. Kitabesinin günümüze ulaşmamış olması bu durumun temel sebebidir. Net bilgi mevcut olmasa da bazı verilere göre edinilen fikir, caminin 16. Yüzyılda inşa edildiği yönündedir. Bugün camide mevcut olan bir adet kitabe ise bu camiye ait değildir. Ayrıca 16. Yüzyılda Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırıldığı da söylenir.

Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş Müzesi, adı verilen müze, ilk olarak Taş Medresede açılmıştır. Bu müze aynı zamanda şehrin ilk müzesi olma özelliği taşımıştır. Bugünkü şekline 1947 yılında kavuşan müze, ayrıca 1957 yılında büyük bir eser genişlemesi yaşamıştır. Bu dönemde yoğun bir şekilde kıymetli eserler müzeye dâhil olmuştur. Bu sebeple de bugün görülmeye değer, kentin geçmişini aydınlata çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser müze kapsamında ziyaretçilerini bekliyor.

Kahramanmaraş Kalesi

Şehrin tam merkezinde yer alan Kahramanmaraş Kalesi, yığma tepenin üzerinde yer alır ve şehri gören mükemmel bir konuma sahiptir. Bugüne kadar defalarca onarılarak ayakta kalmış olan kale, tahminen M.Ö. 1. Yüzyıl ile M.S. 2. Yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Bu da kalenin tarihi süreci için önemli bir bilgidir. Kaleden görünen mükemmel Ulu Camii manzarası ise dillere destandır. Siz de kente gidince mutlaka kaleyi görmeli ve manzarasının tadını çıkarmalısınız.

Ekinözü İçmeleri

Ekinözü İçmeleri, Kahramanmaraş’ta gerçekleştireceği kültürel ve tarihsel geziyi, aynı zamanda bir dinlenme fırsatına çevirmek isteyenlere hitap ediyor. 3 farklı kaynaktan oluşan içmeler, kent merkezine 150 km kadar uzakta yer almasına karşın, yoğun ziyaretçi trafiği ile karşılaşmaktadır. Çünkü içmelerin şifalı sularının safra kesesi, idrar yolları, basur, sinir, karaciğer, mide, cilt, guatr ve damar hastalıklarına iyi geldiği sanılmaktadır. Bu durum da Ekinözü İçmeleri’ne olan ilgiyi artırıyor.