Dil Seçiniz

Ankara – Dalaman Uçak Bileti

Tatil söz konusu olduğunda Ankaralıların en çok ilgi gösterdiği noktalardan biri olan Dalaman’a ulaşım hava yolu imkânları ile son derece kolay. Ankara – Dalaman uçak bileti satın alarak, kesintisiz bir uçuş ile Muğla’ya varış yapabilirsiniz. Bu da konforlu ve sıkıntısız bir tatilin ilk adımı olacaktır ki zaten tatilden de beklentimiz her zaman konforlu ve sıkıntısız olmasıdır. Yol yorgunluğu ile tatile başlamaktansa böyle bir imkândan faydalanabilirsiniz. Ankara uçak bileti sayesinde nasıl dünyanın çok uzak bir noktasından dahi hızlıca konforlu bir şekilde ulaşım gerçekleştirilebiliyorsa, Dalaman uçak bileti ile de harika bir tatile kolayca kavuşmak mümkün olmaktadır.

Muğla Dalaman Havalimanı

Muğla şehrinin hava ulaşımını sağlayan Muğla Dalaman Havalimanı, 1976 ile 1981 tarihleri arasında inşa edilmiş olan bir tesistir. Bu tarih itibariyle sivil havacılık hizmeti vermeye başlamış sadece yurt içi değil yurt dışı uçuşlara da açılmıştır. Bununla birlikte askeri niteliği de bulunan havalimanı, çeşitli ulaşım araçları ile çevre merkezlere bağlanabiliyor. Özellikle tatilcilerin tercih ettiği Dalaman Havalimanı, Muğla şehir merkezine 6 km uzakta yer alması ile büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu bölgeye ulaşmak için ise hem yurt içinden hem de yurt dışından pek çok şirketi tercih etmeniz mümkün. AnadoluJet, Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları ve SunExpress gibi şirketler, tarifeli seferler ile ulaşımınızı kolaylaştıran başlıca şirketlerdir.

Muğla Dalaman Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havaş servisleri, konforlu bir şekilde havalimanı ulaşımlarını gerçekleştirmek için ideal seçeneklerdir. Hem uygun fiyatlı hem de konforlu olan servisler, kentin farklı bölgelerine ulaşımda tercih edilebiliyor. Karşılıklı olarak düzenlenen havaş servisi seferleri için internet üzerinden güzergâh bilgisi alıp, hareket saatlerini de öğrenebilirsiniz. Genellikle uçakların iniş ve kalkış saatlerine uygun olarak planlanan seferleri takip ederek, siz de tam zamanında varış yerinize ulaşabilirsiniz. Böylece valizlerinizi taşımak da dert olmayacaktır.

Taksi

Taksi tercihi şüphesiz ki size zaman kazandıracaktır. Taksi ile hızlı bir yolculuk geçirebilirsiniz. Dalaman Havalimanı’na iniş yaptığınızda burada hazır bekleyen taksileri kullanarak, varış yerinize doğrudan gidebilirsiniz. Ne aktarma ile uğraşmanız gerekir, ne de eşyalarınızı taşımak sizin için bir dert haline gelir. Üstelik tek başınıza değil de aileniz ya da arkadaşlarınız ile yolculuk ediyorsanız, taksi sizin için hesaplı bir ulaşım şekli haline gelecektir.

Araç Kiralama

Kiralık araç gittiğiniz her yerde size zaman kazandırır. Muğla’da da durum bu şekildedir. Çünkü araçların hareket saatlerini beklemek ya da eşyalarınızı ile aktarma yapma zorluğuna girmek hem can sıkıcıdır hem zaman kaybettirir hem de tatilinizi size zehir edebilir. Bu sebeple henüz kente ulaşmadan önce araç kiralama şirketleri ile görüşerek aracınızı hazırlatabilirsiniz. Böylece, özel aracınız ile geziyormuşçasına özgür ve rahat bir şekilde tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Muğla Hakkında Genel Bilgiler

Muğla, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Milas ve Datça gibi tatil bölgelerini sınırları içerisinde barındıran tam anlamı ile bir tatil cennetidir. Buna bağlı olarak da özellikle bahar ve yaz aylarında kentin trafiği oldukça yoğun olmaktadır. Buradan şehrin ikliminin yanı sıra, doğal güzelliklerinin de ne denli övgüye layık olduğunu anlamak mümkündür. Ayrıca şehrin tarihi özellikleri, bu bölgeyi özel kılıyor. Mısır, Asur ve İskit egemenliklerinden ziyade uzun süre Helenistik kolonizasyon sisteminde kalınmış olması, şehrin kültürü mimarisi gibi özellikleri etkilemiştir. Bugün antik kentleri ile ünlü olan bir başka kentimizdir Muğla. Bunun ardından ise uzun yıllar Osmanlı egemenliğinin söz konusu olması, şehrin tarihi yapılarında izler bırakmıştır. Muğla tatilinizin bir kısmını deniz, kum ve güneşten uzakta geçirme kararı verirseniz, şehrin kıymetli tarihi değerlerini ziyaret etme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Muğla’ya gitmek için tercih etmeniz gereken zaman ise şüphesiz ki bahar ve yaz aylarıdır. Tipik Akdeniz iklimi etkilerinin görüldüğü kent, yaz aylarını sıcak ve kurak geçiriyor. Kış aylarında ise ılık ve yağışlı olduğu gözleniyor. Hatta yaz aylarının yoğun sıcakları göz önünde bulundurulacak olursa, bahar ayları belki burada tatil için daha ideal olabilir. Kış aylarında ise deniz tatili niyetinde değilseniz kente gelmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü sakin ve huzurlu atmosferi ile size huzur verip dinlendirebilecek bir niteliğe sahiptir.

Muğla’nın Gezilecek Yerleri

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti, Fethiye ile Kalkan arasında konumlanmıştır. Bugüne dek yapılmış olan kazı çalışmaları sonucunda çok sayıda para, seramik parçalar gibi eşyalara ulaşılmıştır ve bunların üzerinde yapılan araştırmalar da göstermiştir ki antik kentte M.Ö. 7. Yüzyılda yaşam söz konusuydu. Hatta bundan çok daha eski zamanlara kadar uzanan bir kent olma ihtimali üzerinde duruluyor. Bölgenin çok sayıdaki antik kenti mevcuttur ve bunların arasında dikkat çeken Patara antik kenti, tatilinizi keyiflendirecek bir gezi merkezi olarak düşünülebilir.

Palamutbükü Plajı

Yeşil ve mavinin kusursuz buluşmasına sahne olan Palamutbükü plajı, Muğla kıyılarında bulunan çok sayıdaki muhteşem plajdan sadece bir tanesidir. Özel oluşunun temel sebepleri ise denizinin berraklığı ve de yeşilin mavi ile olan mükemmel buluşmasıdır. Turistlerin çoğunlukla tercih ettiği kıyılardan biri olarak, sizin için de ideal olabilir. Tüm yılın yorgunluğunu bu kıyılarda bırakıp, evinize işinize dinlenmiş bir şekilde dönebilirsiniz.

İztuzu Plajı

4,5 km uzunluğu ile turist akınına sahne olan İztuzu plajı, Dalyan’a oldukça yakın bir konuma sahip. Kaplumbağa plajı adı ile de anılan bu sahil, caretta carettaların yumurta bıraktığı bir kıyı olduğu için bu ismi alır. Bu sebeple de plaj akşam 8’den sabah 8’e kadar kapalı tutulmaktadır ve de yumurtaların olduğu bölgeler işaretlenerek korunmaktadır. Böylesine doğal bir ortam oluşu ise plajı daha da kıymetli hale getiriyor.

Hafsa Sultan Kervansarayı

1545 yılında yaptırılmış olan bu kervansaray, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi olan Valide Hafsa Sultan için yaptırılmıştır. Kervansaray özelliği olan yapı, aynı zamanda da Rodos seferi için bir konaklama noktası olmakla birlikte aynı zamanda bir ticaret noktası da olmuştur. Kentte ki Osmanlı İmparatorluğu dönemi eserleri arasında dikkat çekici olan bu kervansarayı ziyaret duraklarınızın arasına dâhil edebilirsiniz. Böylece yaz tatilinizi aynı zamanda bir kültür gezisi haline gelirmiş olursunuz. Dolayısıyla gezi programınıza dahil etmenizi öneririz.

Marmaris Saklı Göl

Saklı Göl, Muğla’nın ve Marmaris’in en göz alıcı noktalarından biridir. Kolayca ulaşılabilen göl, rüya gibi bir manzara sunuyor. Dingin ve huzurlu atmosferi ile yolunuzu kaybedip cennete düştüğünüzü sanmanıza sebep olacak niteliktedir Marmaris Saklı Göl. Kentte farklı nitelikte bir gezi planlamak isterseniz, denizin huzurundan uzaklaşıp farklı manzaralar görmek isterseniz, Saklı Göl muhteşem bir seçim olacaktır.

Gümbet Barlar Sokağı

Gümbet Barlar Sokağı, adeta şehrin eğlence merkezidir. Çok sayıdaki mekan ile ışıl ışıl ve eğlenceli olan sokak, turistlerin ilgi gösterdiği bir noktadır. Burada gün doğana kadar eğlenebilirsiniz. Gündüz kentin sahillerinde dinlenip, gece de burada eğlenebilirsiniz. Turizm açısından, kentin önemli bir noktası olduğunu söylememiz mümkündür. Muğla’ya gittiğinizde mutlaka siz de Gümbet Barlar Sokağı eğlencelerini görmelisiniz.