Dil Seçiniz

Ankara – Balıkesir Uçak Bileti

Ankara hava ulaşımı imkânlarının ülke genelinde yayılması ile birlikte, en küçük kentlere bile doğrudan ulaşılabilir hal kazanmıştır. Balıkesir’e artık önceden olduğu gibi kara yolu ile gidip, yol yorgunluğu yaşamanız gerekmiyor. Hava yolu ulaşımı ile kolayca ulaşabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Ankara – Balıkesir uçak bileti satın almak. Ankara uçak bileti ya da Balıkesir uçak bileti satın almak istediğinizde ise www.ucakbileti.com.tr ‘nin sunduğu mükemmel hizmet ile en uygun fiyatları oturduğunuz yerden yakalayabiliyorsunuz. İnternet üzerinden uçak bileti almanın kolaylığı, hava yolu ulaşımının konforu ile birleşiyor ve keyifli seyahatler sizi bekliyor. Zaman kaybetmeden siz de sıradaki gezinizin programını yapmayan başlayın. İşte ihtiyacınız olabilecek bilgiler!

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı

1997 yılında yapımı tamamlanıp, uçuş hizmeti vermeye başlayan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, bu tarih itibariyle artan bir potansiyel ve trafik ile hava yolu ulaşımı hizmeti vermeyi sürdürmüştür. 2008 yılında ise genişleme ve büyüme çalışmaları ciddi bir boyut ile gündeme alınmıştır. İhtiyaçlara yönelik çalışmalar ile birlikte tesis, Geçici Hudut Kapısı olarak ilan edilmiştir ve de Uluslararası uçuşlara açılmıştır. Bugün hem iç hem de dış hatlarda ulaşımı mevcuttur. Sadece sivil özelliği bulunmaktadır. Balıkesir Havalimanı ‘nın çevredeki merkezlere olan uzaklığı ise şöyle; Burhaniye ilçesine 6 km, Edremit’e 8 km ve Balıkesir’in merkezine 80 km’dir. Buraya ulaşmak için tercih edebileceğiniz yani bu tesise ulaşım sağlayan hava yolu şirketleri ise BoraJet, Pegasus Hava Yolları ve Türk Hava Yolları ’dır.

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Toplu Taşıma Araçları

Belediye’nin tahsis ettiği toplu taşıma araçları havalimanından çevre bölgelere kolay bir ulaşım sağlıyor. Havalimanından hareketle Edremit, Burhaniye ve Ayvalık yönlü araçlar tahsis edilmiştir. Bu seferler karşılıklı olarak da düzenlenmektedir. Bu sebeple hem gelen hem de giden yolcular için oldukça caziptir.

Hava Yolu Şirketlerinin Servisleri

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’ndan buraya sefer düzenleyen hava yolu şirketleri olan BoraJet ve Pegasus Hava Yolları özel yolcu servisleri de çevre merkezlere ulaşım hizmeti sunar. Uçak seferlerinin saatlerine uygun olarak hareket eden bu servisler, Balıkesir’in merkezi başta olmak üzere, Ayvalık, Ayvacık, Altınoluk, Edremit ve Gömeç gibi pek çok noktaya ulaşım sağlıyor.

Taksi

Toplu taşıma araçları ya da hava yolu şirketi servisleri gibi araçların hareket saatlerini beklemeden, doğrudan varış yerinize doğru yola koyulmak isterseniz, havalimanında hazır bekleyen taksileri tercih edebilirsiniz. Bu durum ayrıca aktarma ve benzeri durumlar ile uğraşmayacağınız için valizlerinizi de zorlanmadan taşıyacağınız anlamına geliyor.

Kiralık Araç

Araç kiralamak, tatil için de ideal bir seçim olan Balıkesir’de konforlu ulaşım anlamına gelir. Kentte gerçekleştireceğiniz gezinizi, konforla zaman kaybı olmadan tamamlayabilirsiniz. Henüz kente iniş yapmadan önce bu tip ayarlamalarınızı yaparak, kiralık araç ile özel araç konforunu yakalayıp kentin tadını çıkarabilirsiniz.

Balıkesir Hakkında Genel Bilgiler

Balıkesir, geçmişte Misya ve bir dönem de Karesi isimleri ile anılmıştır. Geçmişte pek çok farklı uygarlığın etkisi altında kalmış olması bu durumu ortaya çıkarmıştır. Zaman içerisinde Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu egemenliğini görmüştür. Buna bağlı olarak tarihi manada kıymetli değerlere sahiptir. Ancak biz daha çok Balıkesir’in muhteşem doğası ile tatil için uygunluğunu biliyoruz. Kentin muhteşem kıyıları özellikle de Marmara Bölgesi’nde yaşayanları çok etkiliyor. Yakın ve cazip bir tatil merkezi haline gelmiştir şehrin kıyıları. Ayrıca burada Ayvalık tostu, saçaklı mantısı ve höşmerim gibi yöresel lezzetleri tadarak keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Balıkesir, Ege ve Marmara arasında bir konuma sahip olan kent, Akdeniz iklimine sahip olmakla birlikte, özellikle iç kesimlerinde karasal iklimi de hisseder. Hatta kış aylarında iç kesimlerinde kar dahi yağabilir. Yaz ayları da bu bölgelerde nispeten ılıktır. Ancak şehrin kıyı şeridi tam anlamı ile Akdeniz ve Ege iklimini yansıtır. Buna bağlı olarak da tatil için son derece caziptir. Siz de eğer yaz tatili için şehre gelmeyi planlıyorsanız, bahar ve hatta özellikle yaz aylarını tercih etmelisiniz. Aksi takdirde ise Balıkesir her mevsim güzel olan şehirlerimizden biri olarak değerlendiriliyor. Her mevsim farklı bir güzelliğe bürünerek sizi etkisi altına alacaktır.

Balıkesir’in Gezilecek Yerleri

Paşalimanı Adası

Avşa’nın doğusunda yer alan Paşalimanı Adası, Erdek’e bağlıdır ve üzerinde beş adet köy halen yaşanır durumdadır. Ada oldukça eski tarihlere uzanan bir tarihe sahiptir ve balıkçılığa elverişli olması sebebi ile ada genelinde balıkçılık ile geçim sağlanır. Aynı zamanda ada şarap üretimi ile biliniyor. Hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerinde ruh hastalarının rehabilite edilmesi için bu ada tercih edilirmiş. Bu da adanın sahip olduğu huzurlu ortamın ifadesi olarak değerlendirilebilir. Tatil de bir anlamda huzur arayışı olduğundan, bu bölgeye geldiğinizde Paşalimanı Adası’na da uğramayı tercih edebilrisiniz.

Agios Yannis Kilisesi

Bölgenin en sessiz ve sakin yeri olan Cunda Adası’nda yer alır Agios Yannis Kilisesi. Ayrıca ada üzerinde ziyaret etmekten hoşlanacağınız çok fazla değer söz konusu. Âşıklar Tepesi’nde yer alan Agios Yannis Kilisesi ise oldukça harap durumda iken Rahmi Koç tarafından restore edilerek kütüphaneye çevrilmiştir. Dolayısıyla daha da ilgi çekici hale gelmiştir.  Siz de Cunda Adası’na yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı da görmelisiniz.

Edremit Körfezi

Edremit Körfezi, Ege bölgesinin en güzel kıyılarından biridir. Genellikle yazlık evler ile çevrili olan körfez, özellikle yaz aylarında tatilcilerin yoğun ilgisi ile kalabalıklaşıyor. Kaz Dağları ile Madra Dağları arasında kalan bölge, muhteşem doğası ile harika bir tatil rotası olacaktır. Güney tatillerinden sıkıldıysanız, siz de Edremit kıyılarını tercih edebilirsiniz.

Darıdere Tabiat Parkı

Darıdere Tabiat Parkı, tam anlamı ile bir oksijen deposudur. Yeşil ve mavinin muhteşem bulunmasına tanıklık eden park, Alplerden sonra dünyanın oksijen oranı en yüksek olan bölgesidir. Bu sebeple de tatilcilerin büyük ilgisi ile karşılaşıyor. Balıkesir kıyılarına tatile gelenler, bu fırsatı değerlendirmeden tatillerini sonlandırmak istemiyor. Siz de mutlaka gezi rotalarınız arasında Darıdere Tabiat Parkı’na yer vermelisiniz.

Kyzikos Antik Kenti

Erdek’e 8 km uzaklıkta bulunan Kyzikos Antik Kenti, Ege’nin çok sayıdaki antik kentlerinden biridir. Antik kentin kalıntıları, geniş bir bölgeye yayılıyor. Deniz manzarası ile buluşan kalıntılar, özel bir gezi keyfi sunuyor. Bu sebeple de turistlerin oldukça ilgisini çeken bir kalıntı bölgesidir. Büyük bir tarihe, muhteşem manzaralar eşliğinde tanık olabilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası, Balıkesir’in de Ayvalık bölgesinin de en ünlü noktalarından biridir. Turistlerin özellikle gelmek istediği bu bölge, öylesine muhteşem manzaralara sahiptir ki burada daha fazla zaman geçirmek istemeniz doğal olacaktır. Özellikle gün batımı, burada ayrı bir keyiflidir. Şeytan Sofrası ismi ise çeşitli rivayetlere dayanıyor. Burada yer alan ayak izi şekli ve de sofra biçimli tepe verilen ismin temel sebebidir. Efsanelerden öte, yüksek ola bu noktanın manzarası, son derece büyüleyicidir. Gün batımında giderek, eşiniz ya da sevgiliniz ile burada romantik dakikalar yaşayabilirsiniz.