Dil Seçiniz

İstanbul Eyüp'ün Gezilecek 10 Yeri

Tarihin birebir yaşayan ismi Eyüp, çok sayıda Osmanlı eserine sahip olması ile dönemi yaşatmaktadır. En iyi fiyatlarla İstanbul uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınır.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Eyüp’ün Gezilecek 10 Yeri

  Tarihin birebir yaşayan ismi Eyüp, çok sayıda Osmanlı eserine sahip olması ile dönemi yaşatmaktadır. Bugün en çok ziyaretçi alan ilçelerden biri olması elbette başta bu sebebe dayanmaktadır. Diğer yandan doğal merkezleri ile de İstanbul’un özel bir ilçesi haline gelmektedir. Siz de özellikle buradaki ramazan eğlencelerine katılmak isterseniz, bu dönemde İstanbul uçak bileti alarak, kente ulaşabilirsiniz.

  1. Hirami Ahmet Paşa Mescidi

  Tahmini olarak 11. Ya da 12. Yüzyılda yapıldığı sanılan yapı, bir Bizans dönemi eseridir. Ancak sonraları Hirami Ahmet Paşa tarafından mescide çevrilmiştir. Ulaşımı kolay olan yapı, bugüne kadar bütünlüğünü korumuş olması ile özedir ancak gizli ziyaret noktalarından biridir. Bugüne kadar ilginizi çekmemiş olabilir.

  2. Fatih Çeşmesi Mesire Yeri

  İstanbul insanının her fırsatta kendisini yeşil alanlara attığı noktalardan biri de burasıdır. Kent genelinde pek çok mesire yeri olmasına karşın en sevilenleri Eyüp’te yer alıyor. Sıcacık ve huzur dolu bir atmosfere sahip olan mesire yeri, İstanbul geziniz sırasında uğrayabileceğiniz bir yerdir.

  3. Göktürk Göleti

  500 dönümlük bir araziye yayılmış olan Gölet, İstanbul’un cazibe merkezlerinden biridir. Gezi programınıza Göktürk Göleti’ni de ekleyip, İstanbul uçak bileti alarak, harika bir İstanbul gezisine çıkabilirsiniz.

  4. Binbaşı Mesire Yeri

  Osmanlı’nın son dönemlerinde buraya sığınan bir bölük asker ile ilgili bir rivayet vardır ki Mesire yerinin ismi de buradan gelir. Rivayete göre aç susuz kalan askerler için bir Binbaşı geceden sabaha kadar açtığı kuyudan su çıkarmayı başarmıştır. Bugün günübirlik gezilerin en iyi adresi kabul edilmektedir.

  5. Ayvat Bendi

  Ayvat deresinde bulunan ve ismini buradan alan bend, 1765 yılında III. Mustafa tarafından inşa ettirilmiştir. Belgrad Ormanları’nın en güzel manzarasını görebileceğiniz Ayvat Bendi, ilçenin en ilgi çeken gezi noktaları arasında sayılabilmektedir. İstanbul uçak bileti alarak kısa bir yolculuk ile ilçenin diğer güzelliklerini de görme şansına sahip olabilirsiniz.

  6. Feshane

  Haliç kıyısını güzelleştiren Feshane, İstanbul’un en kıymetli tarihi yapılarından biridir. Feshane 1826 yılında II. Mahmut tarafından inşa ettirilmiş olan bir yapıdır. Yeniçeri üniformalarının dikilmesi amacıyla inşa edilmiş olsa da, bugün uluslararası fuar ve kültür merkezidir.

  7. Zalpaşa Camii

  Kanuni Sultan Süleyman zamanında vezirlik yapmış olan Zal Mahmut’un yaptırdığı cami, yine onun ismi ile anılıyor. Çeşme, medrese ve türbe gibi bölümleri de olan bir külliye niteliğine sahiptir. Dolayısıyla gezmesi zevkli bir tarihi alan oluşturmaktadır.

  8. Caferpaşa Medresesi

  Medreseye ismi verilen Cafer Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ın son seferi olan Zigetvar’da silahtar olarak bulunmuştur. Tarihi yapı oldukça güzel bir mimariye sahiptir ve ilçeye gelenlerin mutlaka uğradıkları noktalardan biridir.

  9. Eyüp Sultan Türbesi

  Eyüp Sultan Camii ve yanında buluna Eyüp Sultan türbesi, ilçenin bir numaralı ziyaret noktasıdır. İlk Müslümanlardan biri olan Hz Eyüp’ün türbesi, yıl içerisinde çokça ziyaretçi almaktadır. Siz de türbe ziyaretlerinden hoşlanıyorsanız, burası unutmamanız gereken bir ziyaret noktasıdır.

  10. Pierre Loti

  Adını Fransız yazar Pierre Loti’den alan bu nokta, yaz kış muhteşem bir manzaraya sahiptir. Etkileyici bir de hikâyesi olan Loti, bugün bu nokta ile anılmaktadır. Siz de eşsiz manzaraya karşı bir çay içebilir ve İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için erken rezervasyon imkânları ile İstanbul uçak bileti almanızda fayda var.

  Eyüp’e Nasıl Gidilir?

  Eyüp, İstanbul’un kolay ulaşılabilir bir ilçesidir. Bulunduğunuz şehirden İstanbul uçak bileti alarak, seyahat hazırlıklarını hızlıca tamamlamanız ve yola koyulmanız yeterlidir harika bir seyahat için. Ardından son derece hızlı bir şekilde ilçeye ulaşırsınız ve Atatürk Havalimanı’na sadece 14 km uzaklıkta olan Eyüp’e 20 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. En cazip fiyatlar ile İstanbul uçak bileti almak için www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder