Dil Seçiniz

OnurAir’a Yeni Talip Var

İsveçli yatırımcı hem OnurAir hem de AtlasGlobal'i istiyor. www.ucakbileti.com.tr üzerinden uygun fiyatlar ile OnurAir uçak bileti satın alabilirsiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  OnurAir’a Yeni Talip Var

  Onur Air, havacılık anlamında ülkemizdeki önemli şirketlerden biri olarak adını duyurmuştu. Kısa sürede ülkemizin havacılık sektördün önemli bir paya kavuşması, hızla genişleyen filosu ve yolcu kapasitesine karşın şirketin sahibi olan Cankut Bagana, şirketini satarak farklı bir sektörde yer almayı tercih ettiğini belirtmişti. Bunun ardından ise kısa bir süre içerisinde şirketin talipleri ortaya çıktı ve satış gerçekleşti. Üstü örtülü bir şekilde yürütülen görüşmelerin ardından, Onur Air’ın Mahdi Shams ‘a satıldığı öğrenildi. Ancak aradan çok uzun bir süre geçmemişti ki İran hükümeti ile yaşanan sorunlar, şirketin teklemesine sebep oldu. Belli bir potansiyeli ve değeri bulunan şirket, yönetim boşluğu sebebi ile hızla değer kaybetmeye başladı. Bunun üzerine Cankut Bagana, tekrar şirketi satın alma çalışmalarına başladı. İran hükümeti ile de yapılan görüşmeler sonucunda, Cankut Bagana, sattığı fiyatın sadece yarı fiyatın şirketini geri aldı. Böylece 250 milyon dolara satılan şirket, sadece 105 milyon dolar karşılığında tekrar Cankut Bagana yönetimine geçti.

  Ancak geçen zamanda Cankut Bey’in düşüncesi değişmemişti. Hala şirketini satmayı temenni eden şirket sahibi, yeni alıcıların söz konusu olması ile gündeme geldi. Ülkemizde, özellikle de son yıllarda havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler, pek çok alının ülkemizin hava yolu şirketlerine göz dikmesine sebep oldu. Kıbrıslı bir iş adamı ve de İngiliz vatandaşı olan Bumen Şefik’in aracılık etmesi ile birlikte İsviçreli bir alıcının OnurAir ile birlikte AtlasGlobal’e de talip olduğu öğrenildi. Ayrıca dikkat çeken bir bilgi de Hamdi Topçu’dan bu konuda danışmanlık alınıyor olması oldu. Bilindiği gibi Hamdi Topçu, 5 yıldır THY Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı görevinden Nisan ayında ayrılmıştı. Haziran ayında ise bir danışmanlık şirketi kurduğu duyulmuştu. Görülüyor ki Cankut Bagana da bu konuda kendisinden danışmanlık alıyor. Yerli ve yabancı yatırımcıları yardımcı olma amacı ile kurulan şirket, bu önemli görüşmenin de tam ortasında yer alıyor. Önemli ve merak uyandıran bir nokta ise Türkiye’de faaliyet gösterecek olan hava yolu şirketlerinin yüzde 51 oranında Türklerin yönetiminde olmasının gerekmesi. Bu durumda, ilgi çekici aktörleri olan söz konusu satış işlemi ne şekilde gerçekleşecek, herkes için büyük bir merak konusu.

  Onur Air Hava Yolları ‘nın satışı zaten konuşulurken, AtlasGlobal ise daha da merak uyandırıyor. Tamamı Ali Murat Ersoy’a ait olan şirketin finansal olarak da hiçbir sorunu bulunmuyor ve bu talebe karşılık her hangi bir tutum sergilenmedi henüz. Oysa Onur Air Hava Yolları, uzun süredir satış konusu ile gündeme geliyor. Önce gizli kapalı gerçekleştirilen bir satış ve ardından olaylı bir şekilde İran hükümeti ile yapılan görüşmeler sonrasında şirketin geri alınması söz konusu oldu. Şuanda ise yeniden satışının istendiği biliniyor. Buna karşılık yabancı yatırımcıların Onur Air Hava Yolları gibi Türk şirketlerine ilgi göstermesi, yapılmakta olan 3. Havalimanı projesi ile de doğrudan ilgili. Projenin ilerleyişi, bu ilginin daha da artmasına sebep olmaktadır. Bu doğrultuda, hem Onur Air Hava Yolları hem de AtlasGlobal, yakın takip altına alınmış gibi görünüyor. Görüşmelerin sürdüğü bilgisi gelirken, yakın zamanda daha net bilgilerin de ele geçeceği tahmin edilmektedir.

  Onur Air, ülkemizin havacılık sektörün için özel bir isimdir. Bu güne kadar gerçekleştirdiği seferleri, başarıları karşısında elde ettiği ödüller, aslında şirketin istikrarını koruyabileceğini gösterirken, şirket yetkililerinin kararı doğrultusunda her hangi birine satılacağı kesin gibi görünüyor. Ancak bu durum, şirketin ülkemizdeki faaliyetlerinde hiçbir değişikliğe sebep olmayacaktır. Geriye doğru bir değişiklik yaşanmazken, gelişim faaliyetlerinde olumlu durumların gözlenmesi bekleniyor. Yeni stratejiler ile birlikte Onur Air Hava Yolları ‘nın daha etkin bir şekilde sektörde yer alması asıl beklenen durumdur. Onur Air ile seyahat etmek için erken bir tarihte uçak bileti almanız ve seyahat tarihini beklemeniz yeterlidir. Onur Air uçak biletini www.ucakbileti.com.tr adresi üzerinden, hem hızlı hem de uygun bir fiyat ile satın alabilirsiniz. Böylece de güzel bir uçuş deneyimini, cazip fiyatlar ile elde etmiş olursunuz. Hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatleriniz de güvenle Onur Air ‘ı tercih edebilirsiniz ve de keyifli yolculuklara adım atabilirsiniz. 

  Yorum Gönder