Dil Seçiniz

İzmir – Tekirdağ Uçak Bileti

İzmir’den pek çok ile çeşitli ulaşım araçları ile ulaşılabilse de, zamanın son derece kıymetli olduğu zamanlarda olduğumuzdan, her zaman en kısa sürede ulaşabileceğimiz seçeneği tercih etmek isteriz. İzmir – Tekirdağ uçak bileti satın aldığınızda Ankara aktarmalı olarak kente ulaşacak dahi olsanız, süre kara yolu seçeneğinden daha az olacağı için tercih edilmektedir. Üstelik yol yorgunluğu hissetmeden, konforlu bir şekilde şehre iniş yapabiliyorsunuz. Bu sebeple Tekirdağ uçak bileti satın almanız Tekirdağ’a ulaşmak için yeterlidir. Aynı şekilde, İzmir’e ulaşmak için İzmir uçak bileti alarak hızlıca varış yapabilirsiniz. Ancak en cazip fiyatlar ile yolculuk etmek için www.ucakbileti.com.tr adresini ziyaret etmelisiniz.

Tekirdağ Çorlu Havalimanı

Tekirdağ Çorlu Havalimanı ‘nın temel inşa edilme sebebi aslında Atatürk Havalimanı ‘nın özellikle Rusya Federasyonu ve Türki Cumhuriyetler sebebi ile yaşadığı yoğunluğu azaltmaktır. Bu sebeple inşasına başlanan yapı 1995 ile 1998 yılları arasında inşa edilmiş ve tamamlanmıştır. 1998 yılında yapılan Tekirdağ Havalimanı açılışı ise dönemin Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel tarafından yapılmıştır. Sivil ve askeri özelliğe sahip olan tesis, pek çok noktaya yakın olması sebebi ile sıkça tercih edilmektedir. Hem iç hatlar hem de dış hatlar uçaklarına hizmet vermektedir ve şehir merkezine uzaklığı da 15 kilometre kadardır. Çeşitli ulaşım araçları ile farklı noktalardan kolaylıkla tesise ulaşılabiliyor. Türk Hava Yolları ve AnadoluJet gibi hava yolu şirketleri tercih edilebilir bu rota için ve sorunsuz bir yolculuk ile kolayca kente ulaşılabilir.

Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Belediye otobüsleri, kent içi ulaşımda tercih edilen ve şehrin farklı noktalarından kolay ve de ucuz ulaşım sağlayan bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Eğer Tekirdağ içerisinde bir noktaya gidiyorsanız gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Sadece eşyanızın fazla olduğu durumlarda belediye otobüsünde sıkıntı yaşama riskiniz var.

THY Servisleri

Türk Hava Yolları ‘nın Tekirdağ Havalimanı için tesis ettiği, dört farklı güzergâhta hizmet eden servis bulunuyor. Edirne, Kırklareli, Keşan ve İstanbul Beylikdüzü ‘nden hareket eden THY servisleri, uçuş saatlerine uygun şekilde hareket ederek, konforlu ve zamanında bir yolculuk tesis ediyor. Bunun için uçak biletinizi satın alırken, şirket yetkilileri ile görüşebilirsiniz.

Taksi

Taksi, havalimanında kolayca bulabileceğiniz için ve de zaman kaybetmeden hareket edebileceğiniz için cazip bir seçim olabilir. Maddi açıdan diğer seçeneklere göre pahalı olsa da, bazı güzergâhlar için zorunlu olabilir. Toplu ulaşımın ancak aktarma ile ulaşım sağladığı bölgeler gibi çeşitli yerlerde en cazip seçenek olarak değerlendiriliyor. Ayrıca eşyanız çoksa yine en cazip ulaşım şekli olacaktır.

Araç Kiralama

Tekirdağ Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra araç kiralama şirketleri ile görüşerek hızlı ve kolay bir şekilde araç kiralayabilirsiniz. Bu size özel araç konforu sağladığı gibi, zaman tasarrufu da sağlayacaktır. Dolayısıyla mantıklı bir seçim olabilir. Aileniz ya da arkadaşlarınız ile birlikte kente gelmişseniz tasarruflu da bir seçim olacaktır.

Tekirdağ Hakkında Genel Bilgiler

İstanbul, Çanakkale ve Edirne gibi kentler ile sınır komşusu olan Tekirdağ, 2012 yılı itibariyle Büyükşehir statüsü kazanmıştır. Şehrin tarihine bakacak olursak, çok eski dönemlerde dahi önem taşımış olduğunu görmekteyiz. Bizans dönemi ile birlikte Türklerin fethi başlamış ve kent değişim sürecine girmiştir. Türkler bölgeye yerleşince önceleri Rodosçuk adını vermişler daha sonra ise Tekfur Dağı olarak isimlendirmişlerdir. Tekfur'un Ermenice’den alıntı bir söz oluşu sebebi ile de Tekir Dağı tabiri kullanılmaya başlanmıştır. Bugünkü şehir ise 1921 yılında çıkarılan Teşkilat-ı Esasi ile il statüsüne ulaşmıştır.

Tekirdağ’ın iklimi Akdeniz iklimi ve Karasal iklimin iç içe geçmesi sonucu oluşan özel bir iklim tipidir ve Marmara iklimi olarak da anılır. Bu sebeple bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Şehirde yazlar kurak ve sıcak geçerken, kış aylarının da yağışlı geçtiği gözlenir. Ayrıca bahar aylarında da bol yağış almaktadır. Kış aylarında yağmur dışında kar yağışı da gözlenmektedir. Kış aylarının yağışlı ve soğuk oluşu, özellikle şehri keşfetmek değerlerini tanımak için ziyaret edecek olanları bahar ve yaz aylarına yöneltiyor. Çünkü hava şartları gezinizin niteliğini büyük oranda etkileyecektir. Sıcaklık değerlerinin uygun olduğu yaz ayları, daha keyifli bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlayabilir.

Tekirdağ’ın Gezilecek Yerleri

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Yıllarca sadece küçük bir salon ile kısıtlı kalmış olan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1967 yılı itibariyle hizmet vermeye başlamış ve 1976 yılı itibariyle de eser sayısındaki artış sebebi ile yeni binası olan Vali Konağı’na taşınmıştır. Taş eserler salonu, arkeolojik küçük eserler salonu, etnografik salon ve açık teşhir bölümü ile hizmet veren müze, kentin en önemli tarihi değerler noktası olduğundan, her turistin de uğrak yeridir.

Hora Feneri

1861 yılında yaptırıldığı bilinen Hora Feneri, Abdülmecit tarafından inşa ettirilmiştir. Bugün Hoşköy girişindeki konumu ile gelenleri karşılıyor. Tamamen demirden inşa edilmiş olan fenerin, kaynak yapılmadan tamamen vidalar ile inşa edilmiş olması ise en dikkat çeken özelliğidir. Fransız yapımı olan fenerin yüksekliği ise ortalama 20 – 25 metre seviyesindedir.

Çorlu Kalesi

Çorlu Kalesi, adı üstünde Çorlu ilçesinde yer alır. Bugüne sadece kalıntıları ulaşan kale, 6. Yüzyıla ait olduğu sanılan bir eserdir. Yapının doğu ve batısının dere yatakları ile çevrelendiği gözlenir ve yapımında kullanılan malzeme ve usuller de oldukça ilgi çekicidir. Özellikle mimari ile ilgilenenlerin merak duyacağı yapı, ne yazık ki bugün sadece kalıntıları ile varlığını koruyor.

Uçmak Dere

Uçmak Dere adı verilen bölge, bir usta elinden çıkmış gibi güzel şekle sahip bir vadidir. Burada bulunan köy, Türkiye’nin en kaliteli ve en lezzetli üzümlerini yetiştirmektedir. Köyde bugün az sayıda ev bulunsa da çok sayıda anıt ağaç bulunur ve bu durum, tarihi niteliğinin de bir göstergesidir. Doğallığını koruyan bölge oldukça ilgi çekicidir. Huzurlu bir atmosfere sahip oluşu da cabası.

Eriklice

Eriklice adı ile anılan köy, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde yer alır. Bölge ilginç ve dikkat çeken bir kültüre sahip olmasının yanında doğal güzelliği ile de dikkatleri çeker. Özellikle kafa dinlemek isteyen tatilcilerin akın ettiği bir bölgedir. Sessiz, sakin ve huzurlu oluşu en dikkat çeken özelliğidir. Şarköy’e ise araç ile sadece 10 dakikada ulaşılabiliyor olması sebebi ile tercih edebileceğiniz bir gezi noktasıdır. Birbirinden lezzetli yöresel lezzetleri tatmayı ise sakın unutmayın. Bölgenin kente göre farklılaşan bir kültürü olduğundan, mutfak kültüründe de bu durum fark edilir.

Tekirdağ Şehirler Abidesi

Tekirdağ Şehitler Abidesi, Tekirdağ’ın fethi sırasında şehit düşen askerlerimizin anısına inşa edilmiştir. 1949 yılında yapılmış olan abide, merkezi bir konuma sahiptir ve her yıl şehre gelen turistlerin ziyaret ettiği ilk noktalardan biridir. Siz de şehri keşfetmeye buradan başlayabilirsiniz. Merkezi konumu kadar manevi değeri de bu durumda etkili olacaktır. Anlamlı bir gezi için doğru başlangıç noktası olduğunu söylemek mümkündür.