Dil Seçiniz

İzmir – Sinop Uçak Bileti

İzmir’in göz kamaştıran güzellikleri, hem yerli hem de yabancı turistlerin odak noktasında yer alıyor. Bununla birlikte, ülkemizin bambaşka bir noktası olan Sinop, görülmeye değer güzelliklere sahip bir kuzey noktası. İzmir’den sonra Sinop’u keşfetmeyi mümkün kılan hava yolu ulaşımı imkânları ise çağın en önemli hizmetlerinden biridir. Üstelik ülkemizde bu anlamda yaşanan gelişmeler ile fiyatların uygun seviyeye gelmesi, büyük bir avantaj oluşturuyor. Bugün Sinop’a gitmek için İzmir – Sinop uçak bileti almak yeterli. Kentin güzelliklerini görüp, yerinde keşfetmeniz ve unutulmaz bir gezi gerçekleştirmeniz Sinop uçak bileti alıp, küçük bir hazırlık yapmanıza bağlı. Ayrıca aynı durum İzmir uçak bileti alıp, kenti ziyaret etmeniz şeklinde de gerçekleşebilir. Hava yolu ulaşımının cazipliği budur.

Sinop Havalimanı

Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi hava yolu şirketleri ile ulaşımın mümkün olduğu tesis, 1993 yılı itibariyle uçuş trafiğine açılmıştır. 2001 yılında kapatılmış olsa da 2008 yılı itibariyle yeniden hizmet vermeye başlamıştır. Özellikle THY düzenli seferleri ile Sinop ile İstanbul arasında düzenli uçuş gerçekleştirmektedir. Sivil nitelikli olan tesisin hem iç hem de dış hatlar terminali mevcuttur ve kentin ulaşımında önemli yer tutar. Sinop Havalimanı ‘nın cazip yanlarından biri de kent merkezine olan yakınlığıdır. Sadece 8 kilometrelik bir yolculuk sonunda iki nokta arasında ulaşım sağlanabiliyor.

Sinop Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Havalimanında hazır bekleyen taksiler, en hızlı ulaşım şekillerinden biridir. Doğrudan varış noktanıza üstelik en kısa yoldan ulaşım sağlamanız için tercih edilebilir. Taksiler, uçakların iniş saatinde havalimanında hazır beklediğinden, taksi bulamama gibi bir sorun yaşamazsınız. Bu sebeple de tercih edebilirsiniz. Eşyalarınızı taşımanın da en kolay yoludur.

THY Servisi

Türk Hava Yolları, yolcularının ulaşımının sorunsuz ve tam bir şekilde, son noktaya kadar gerçekleştirilmesi için Sinop’ta servis hizmeti de sunmaktadır. Sinop PTT noktasından hareket ederek, kısa sürede havalimanına ulaşım sağlayan servisler, havalimanından bu noktaya dönüş yaparak karşılıklı bir hizmet sunmaktadır. 3 TL karşılığından dileyen herkes THY servislerini kullanabiliyor. Havalimanından kalkışlarda, uçağın iniş saatinin ardından zaman kaybetmeden harekete geçiliyor. Kent merkezinden hareket ederken de seferden 90 dakika öncesinde hareket edilmektedir. Bunun için öncelikle hava yolu şirketi ile görüşerek, net güzergâh ve saat bilgisi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralama seçeneği size özel araç konforunu sağlayacağı için seçeneklerinizden biridir. Üstelik bu şekilde, şehir içerisinde yapacağınız gezinizi de daha konforlu hale getirebilirsiniz. Eğer kalabalık bir grupsanız, yolcu sayısına göre araç kiralayarak, yol masrafınızı minimuma indirebilirsiniz. Dilerseniz, şoförlü ya da şoförsüz araç kiralama imkânına da sahipsiniz. Böylece Sorunsuz ve konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilir, eşyalarınızı da rahatça taşıyabilirsiniz. Yorulmayacağınız için aynı gün içerisinde Sinop’un güzelliklerini görmeye de başlayabilirsiniz.

Sinop Hakkında Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinin orta kesiminde yer alan ve ülkemizin en kuzey noktası olan Sinop, doğal liman özelliği ile kıymetli ve görülesi bir şehirdir. Boztepe Burnu çevresinde gelişen şehir buradaki kale etrafında yerleşmiş ve antik çağlardan bu yana uzun süre bir liman kenti olarak varlığını sürdürmüştür. Fırtınalara açık konumuna karşın, en çok tercih edilen noktalardan biri olmayı başarmıştır. Antik çağda kullanıldığı bilinen limanın ise zaman içerisinde kumla dolması sonucu, Büyük Selçuklu döneminde bu limanı iç limana bağlayan kanal doldurulmuş ve kapatılmıştır. Büyük imparatorlukların ilgi gösterdiği kent, kültürel kimliğini de bu etkiler altında kazanmıştır ve bugün görülmeye değer bir niteliğe sahiptir. Tunç Çağı ile başlayıp, Antik Çağ ile sürüp bugüne kadar ulaşmış olan değerleri ile görülmeye değer çok kıymetli eser ve yapılara sahiptir. Burada hem doğal güzellikleri huzur bulacağınız hem de tarihi niteliği ile kültürel bir gezi gerçekleştireceğiniz seyahat programı yapabilirsiniz.

Kentin iklimi, öncelikle sürekli esen rüzgârlar ile ifade edilebilir. İklim özelliklerinin daha çok iç içe geçtiği gözlemlenmektedir. Kentte mevsimler arası sıcaklık değerlerinin çok fazla değişiklik göstermediği görülmektedir. Sinop’ta yıl boyunca nemli ve yağışlı bir hava hâkim olmaktadır. Genel itibariyle Karadeniz iklimi etkisi altında olduğunu söylemek doğru olacaktır. Sinop, bir Karadeniz şehri olup bol yağış alan bir kent olarak yüzde 62 oranında ormanlar ile kaplıdır. Kentin yüzde 33’lük kısmı ise ekili ve dikili alandır. Ayrıca kenti bahar ve yaz aylarında ziyaret edebileceğiniz gibi, soğuğa çok aldırmıyorsanız kış aylarında bile ziyaret edebilirsiniz.

Sinop’un Gezilecek Yerleri

Sinop Kalesi

Sinop Kalesi ’nin tarihi, Hititlere kadar uzanmaktadır. Yapım tarihi ile ilgili kesin bilgi mevcut olmasa da M.Ö. 7. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kentin kuruluşuna tanıklık etmiş olan Kale, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de etkin olarak kullanılmıştır. Stratejik öneme sahip olan kalenin yüksekliği bazı noktalarda 25 metreye kadar ulaşabilmektedir ve kalenin uzunluğu da 2.050 metredir.

Babaçay Kanyonu

Babaçay Kanyonu, kentin doğal güzelliklerinden biridir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kente gelenlerin mutlaka uğraması gereken bu nokta, eşsiz bir doğayı gözlerinizin önüne sermektedir. Sinop’un Ayancık ilçesinde yer alan kanyon, yürüyüş yolu ile dikkatleri çekmekte ve huzur bulup, temiz hava alacağınız bir nokta olma özelliği taşımaktadır.

Karakum Plajı

Sinop halkı kadar turistlerin de ilgi gösterdiği Karakum Plajı, şehrin en güzel doğal alanlarından biridir. En güzel Karadeniz sahillerinden biri olması sebebi ile bahar ya da yaz aylarında buraya geliyorsanız, görmeyi tercih edebilirsiniz. Dokunulmamış güzelliği ile göz kamaştıran sahil, kent merkezine de sadece 3 km uzaklıkta yer alır. Bu sebeple cazip bir gezi noktası olabilir.

Erfelek Şelaleleri

Son zamanların en çok ilgi gören turistik noktalarından biri olan Erfelek Şelaleleri, Karadeniz’in en özel doğal güzelliklerinden biri olarak biliniyor. Merdiven gibi bir görünüm elde eden şelale, çevresinde oluşturduğu göllerle yüzme alanı da oluşturur, kamp yapmak için uygun alanlar da. Şehir yaşamından uzaklaşıp, doğada kendinizi bulmak, huzurlu bir gün geçirmek için bundan daha iyi bir fırsat bulamazsınız. Eğer Sinop’a geldiyseniz, mutlaka bu cennet köşeyi görmelisiniz.

Tarihi Sinop Cezaevi

Tarihi Sinop Cezaevi, artık tarihi bir değer haline gelmiş, kentin değerleri arasında sayılan bir noktadır. Aslında üç tarafı denizler ile sarılmış, tarihi değeri mevcut bir kale olan yapı, 1568 yılından bu yana cezaevi niteliği ile varlığını korumuştur. Bugün ise müze olarak hala ayakta bulunuyor. 1999 yılından bu yana müze işlevini sürdürüyor. Kente gelen turistlerin ilgisini çeken bu ilginç noktayı, dilerseniz siz de gezi programınıza ekleyebilirsiniz.

İnceburun Feneri

İnceburun Feneri ’nin en önemli özelliği, Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alan deniz feneri olmasıdır. Sahil kenarında ve düzlük bir alanda yer alan fener, konumu ve yapısı ile oldukça farklılaşıyor. Fener 1863 yılında inşa edilmiş ve bugüne kadar ayakta kalmıştır. Sahip olduğu 12 metrelik kulesi, uzaktan bakıldığında adeta bir dev gibi görünmesini sağlıyor. Üstelik eşsiz bir manzaraya tanıklık edebileceğiniz bu nokta, şehir merkezine sadece 20 km uzaklıkta yer alır.