Dil Seçiniz

İzmir – Siirt Uçak Bileti

Siirt İzmir’e göre oldukça uzak bir nokta olduğundan ulaşım geçmişte çok da kolay sağlanamıyordu. Ancak bugün hava yolu ulaşımı ülkemizde yaygınlaşıp daha fazla insanın ulaşabileceği seviyeye ulaşınca, İzmir – Siirt uçak bileti, iki kentin arasındaki engelleri de kaldırmış oldu. Siirt, biraz geri planda kalmış bir şehir gibi görünse de, Anadolu’nun her kenti gibi görülmeye değer bir duraktır. Hem Siirt’i hem de çevre illerini ziyaret etmek hatta böyle bir rota ile uzun bir gezi planlamak, sizin için farklı bir tecrübe olabilir. Siirt uçak bileti satın alarak bugün kolayca şehre ulaşabiliyorsunuz ve yakın bir noktaymışçasına gezinize başlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde Siirt’ten de İzmir uçak bileti alarak kolayca şehre varış yapılabiliyor.

Siirt Havalimanı

Siirt Havalimanı 1994 yılında hizmete girmiştir ve bu dönemde 1600 metre uzunluğunda tek bir piste sahip olması sebebi ile kapasitesi son derece kısıtlı olmuştur. Ancak ilerleyen zamanda 1998 ve 2008 yılları tesisin gelişiminde önemli olayların yaşandığı tarihler olmuştur. Son olarak 2010 yılında mevcut pistin uzunluğu 2000 metreye çıkarılmışsa da halen tesisin modernliği için çalışmalar sürmektedir. Sivil özelliği ile bugün hizmet vermeyi sürdüren Siirt Havalimanı, sadece iç hatlar uçuşlarını karşılayabiliyor. Şehrin merkezi noktalarına ise ortalama 14 km gibi yakın bir mesafede yer alıyor. Dolayısıyla kesinlikle tercih edilebilir bir ulaşım şeklidir. Ayrıca şehre uçak ile gitmeyi düşünüyorsanız, Türk Hava Yolları, BoraJet gibi şirketleri tercih edebilirsiniz.

Siirt Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Siirt Belediye Otobüsleri

Siirt Belediyesi tarafından, havalimanı ile kent bağlantılarının daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi için düzenlenen otobüs seferleri, aslında bir servis hizmetidir. Uçakların hareket saatlerine uygun olarak hareket eden servisler, tamamen havalimanı ziyaretçilerine hizmet verir. Belli güzergâhlar ve belli hareket saatleri söz konusu olsa da, bunlar gün aynı olmadığından yola çıkmadan önce bu tip detaylara dikkat etmeli ve kesin bilgi edinmelisiniz.

Taksi

Taksi, eşyalarını kolayca taşıyıp, aktarma eziyeti yaşamayacağınız ulaşım şekillerindendir. Yine zaman kaybı yaşamayacağınız seçeneklerden biri olan taksiler, uçaktan iner inmez yola çıkmanızı sağlar. Otobüs gibi belli hareket saatlerini beklemez. Siz de konaklama yerine çabuk bir şekilde varış yapabilirsiniz. Şehri keşfetmeye çıktığınızda da taksi ile daha konforlu ve hızlı bir şekilde seyahat etmeniz mümkün olacaktır. Böylece diğer gezi merkezlerine zaman ayırmanız da mümkün olabilir.

Araç Kiralama

Şehre gelmede hatta henüz uçağa binmeden önce kentteki araç kiralama şirketleri ile görüşerek araç ayarlaması yapabilirsiniz. Bu durumda siz iniş yaptığınızda aracınız da hazır bekleyecektir. Zaman kaybı yaşamadan yola çıkmanızı ayrıca özel aracınız ile yolculuk ediyormuş gibi bir konfora sahip olmanızı sağlayacak olan hizmet, şehirde geçirdiğiniz zamanı daha verimli kullanmanıza imkân tanıyacaktır.

Siirt Hakkında Genel Bilgiler

 Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Siirt, Mezopotamya ile Anadolu’nun kesişim noktasında bulunur. Bu bölgede yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Cilalı Taş, Bakır, Tunç döneminden Bizans, Roma ve Osmanlıya uzanın engin bir tarih söz konusudur. Bu sebeple de burada görmeniz gereken değer sayısı fazladır. Tarihi kalıntıların yanında şehrin doğal güzelliklerini de gezi programınıza dâhil edebilirsiniz.  Kentin bugün mevcut olan kültürel çeşitliliği, barış ve hoşgörü kurallarının yaygınlaşması ile daha da çekici bir hal alacaktır. Böylece sahip olan değerler, daha nitelikli hale gelecek, turistik faaliyetlere katkı sağlayacak ve şehrin gelişimi hızla sürecektir. Bu bağlamda siz de Siirt’in keşfedilmemiş değerlerine doğru yola çıkabilir ve şehrin görülmemiş yerlerini fotoğraflayabilirsiniz.

Gezi programınızı yapmadan önce gezi tarihine karar vermeniz daha doğru olacaktır. Çünkü bu konuda iklim oldukça etkili oluyor. Bölgede gelen itibariyle hâkim olan kara iklimi, şehri etkisi altına almış durumdadır. Buna bağlı olarak yazlar kurak ve sıcakken, kış ayları gerçek anlamda soğuk ve de yağışlıdır. Dolayısıyla ziyaret için en uygun zamanlar bahar ve yaz ayları olarak görülmektedir. Kış aylarının soğuk olmasından da ziyade yağışların fazlalığı engelleyici olmakta ve turistik gezilerin verimli bir şekilde gerçekleşmesini mümkün kılmamaktadır. Siz de sorunsuz ve keyifli bir keşif için bahar ve yaz aylarını hedefleyerek programınızı yapabilirsiniz.

Siirt’in Gezilecek Yerleri

Siirt Ulu Camii

Şehrin en önemli dini yapısı olmakla birlikte manevi değeri en yüksek olan tarihi değeri olan Ulu Cami, Selçuklu sultanlarından biri olan Mugizüddin Mahmut tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin en ünlü ve en dikkat çeken noktası olan minaresi, çinili minare olarak anılır. Ayrıca görünümü ile de Selçuklu mimarisi eseri olduğunu çok belli eder. Sadece minaresi ile dahi ilginizi çekecek olan Siirt Ulu Camii, kentte görmeniz gereken ilk yer olarak nitelenebilir. Ayrıca şehre her ne sebeple gelirseniz gelin, camiyi görmeden ayrılmanız doğru olmaz. Şehrin en nadide yapısıdır.

Veysel Karani Türbesi

İslam dini büyüklerinden olan Veysel Karani, özellikle anne sevgisinin büyüklüğü ile anlatılagelir. Mevcut bilgilere göre Veysel Karani ’nin tam adı Üveys Bin Amir-i Kareni ‘dir. Babasını 4 yaşında yani çok küçük yaşta kaybetmiş olan Veysel Karani, deve çobanlığı da yapmıştır. Bugün Siirt ‘te bulunan türbesinde hayatı ve kişiliği hakkında detaylı ve gerçek bilgilere ulaşabilirsiniz. Veysel Karani Türbesi, şehrin, Siirt Ulu Camii ’nden sonra en çok ziyaret edilen yeri olarak ifade ediliyor. Kolay ulaşılabilir olması da ziyaret etme sebeplerinizden biri olabilir ancak ziyaretinizden sonra pişmanlık duymayacaksınız.

Sağlarca Kaplıcası

Siirt’e ortalama 15 km uzaklıkta bulunan Sağlarca Kaplıcası, şehrin adeta şifa merkezi. Bu sebeple de turistler için bir cazibe merkezidir. Eruh yolu üzerinde yer alan kaplıca, şifalı suları ile bölgede oldukça ünlü. Özellikle de kaplıca sularının deri hastalıklarında fayda sağladığı ve kadın hastalıklarına da şifa olduğu yönünde bir düşünce söz konusu. Ziyaretçilerin çokluğuna bakılırsa, bu düşünce çok da yanlış değildir. Dolayısıyla şehirde biraz dinlenip biraz da şifa bulacağınız bir durak olan kaplıcayı ziyaret edebilirsiniz. Kaplıca sizin için hem tatil hem sağlık hem de gezi için ideal bir nokta olacaktır.

Siirt Mağaraları

Siirt hem tarihi niteliği hem de jeolojik özellikleri sebebi ile sınırları içerisinde çokça mağaraya sahiptir. Bu mağaraların bir kısmı eski zamanlarda yaşam alanı olarak da kullanılmış olan oluşumlardır. Dolayısıyla da son derece ilgi çekicidir. Siirt Mağaraları ‘nı ziyaret etmek isterseniz ise işe Botan Mağarası ‘ndan başlayabilirsiniz. Sonra ise gezi süreniz doğrultusunda diğer mağaraları da ziyaret edebilir, farklı atmosferleri deneyimleyebilirsiniz. Şehrin birbirinden ilginç yerlerine tanık olmak istiyorsanız, kesinlikle mağaraları ihmal etmemelisiniz.

Derzin Kalesi

Siirt’in de çoğu Anadolu kentinde olduğu gibi gösterişli bir tarihi kalesi mevcuttur. Yapılan çalışmalar ile Bizans dönemine ait olduğu anlaşılan Derzin Kalesi, oldukça dik bir noktaya inşa edilmiştir ve yüksekliği ile muhteşem manzaralara ev sahipliği yapar. Kalenin bugün mevcut olan gözetleme kuleleri, kalenin gösterişliliğinin sebebidir. Şehrin en eski eserlerinden biri olan kalede, harika kareler yakalayabileceğinizi de unutmayın. Bu sebeple gezi programınızda Derzin Kalesi ’ne de yer ayırabilirsiniz.