Dil Seçiniz

İzmir – Konya Uçak Bileti

Mevlana’nın şehri Konya, genel itibariyle bambaşka bir atmosfere sahiptir. Büyüleyici olarak nitelemenin yanlış olmayacağı bu güzel şehir, özellikler tarihi değerleri ile görülmeye değerdir. Konya’yı yerli turistler kadar ülkemize gelen yabancı turistlerin de ziyaret ettiğini unutmamak gerek. Ege ve Akdeniz kıyılarında denizin tadını çıkaran tatilcilerin vazgeçilmez gezi rotası olan Konya, İzmir – Konya uçak bileti satın alınarak gezip görülebilir. İzmir uçak bileti alıp, muhteşem bir yaz tatili planlayacağınız gibi Konya uçak bileti alıp da bu yıl farklı bir gezi organize edebilirsiniz. Özellikle de bahar ayları Konya için ideal gezi zamanları olacaktır. Bu sebeple, şimdiden gezi programı çalışmalarına başlayıp, zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Üstelik erkenden alacağınız uçak bileti sizin için çok daha avantajlı olacaktır.

Konya Havalimanı

Konya’nın hem yurt içi hem de yurt dışı olmak üzere farklı kentler ile olan bağını sağlayan Konya Havalimanı, 2000 yılından bu yana hava ulaşımı hizmeti ile kenti kolay ulaşılabilir hale getirmektedir. Hem sivil hem de askeri nitelikli olan tesis, 2001 yılı itibariyle de dış hatlar yolcu trafiğine açılmıştır. Konya’nın merkezine olan uzaklığı ise sadece 18 km olan havalimanı, çeşitli ulaşım araçları ile kolay ulaşılabilir bir hal alıyor. Kente ulaşmak için tercih edebileceğiniz başlıca hava yolu şirketleri ise Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet ’tir.

Konya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Uçuş saatinize uygun şekilde hareket edecek olan Havaş servisleri sorunsuz bir ulaşım için idealdir. Hem havalimanına varışınızda sizi çok beklemeden hareket ediyor olmaları, hem de kent merkezinden uçuş saatine uygun şekilde hareket edip sizi uçağınıza yetiştiriyor olmaları, bununla birlikte ücretinin de uygun olması Havaş servislerini Konya Havalimanı’na ulaşımda cazip kılmaktadır.

Taksi

Daha hızlı ve daha konforlu bir yolculuk arzu ediyorsanız ise havalimanında mevcut olan taksileri kullanabilirsiniz. Şehrin toplu ulaşım açısından sıkıntılı olan noktalarına gidecekseniz de yine taksi sizin için ideal yolculuk şekli olabilir. Hele de eşyanız çoksa, diğer seçenekler sizin için daha sıkıntılı olabilir. Taksi ile konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Kent içi ulaşımda da en çok kullanılan araçlar olan belediye otobüsleri, havalimanına ulaşım için de idealdir. Belli saatlerde uçuşlara uygun olarak hareket eden araçlar, sizin için son derece hesaplı bir yolculuk imkânı sağlıyor. Eşyanız da azsa gönül rahatlığıyla belediye otobüsleri ile kent merkezine hareket edebilirsiniz.

Araç Kiralama

Diğer taraftan araç kiralama seçeneği de ulaşım hizmetleri kapsamında size sunulan imkânlardan biridir. Havalimanında 5 farklı araç kiralama şirketi size bu hizmeti sunuyor. Yolcu sayısına göre seçeceğiniz farklı araçlar ile yolculuk edebilir ve dilerseniz şoförlü ya da şoförsüz olarak araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralama imkânı ile Konya’da özel araç keyfi ile gezebilir ve yolculuk sıkıntısı çekmezsiniz.

Konya Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizin ekonomik anlamda gelişmiş kentleri arasında yer alan Konya, 1989 yılı itibariyle de Büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çatalhöyük, kentin en ünlü değerlerinden biri olmakla birlikte, daha çok sayıda doğal ve kültürel değer Konya’yı özel kılmaktadır. Anadolu Kaplanlarından biri olarak değerlendirilen kent, ekonomik değerini de bu şekilde gözler önüne sermektedir. Diğer taraftan tarihi süreç içerisinde Anadolu Selçukluları ve Karamanoğulları’na başkentlik yapmış olması sebebi ile kültürel anlamda da oldukça gelişmiştir. Karamanoğulları sonrasında ise kente egemen olan Osmanlı İmparatorluğu ile Konya’nın gelişimi devam etmiş ve bugüne ulaşan önemli eserler kentin dört bir yanını süslemiştir.

Konya’da genel itibariyle karasal iklim özellikleri gözlenmektedir. Yaz aylarının kurak ve sıcak geçtiği gözlemlenirken, kış aylarının ise soğuk ve kar yağışlı olduğu görülmektedir. Gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki farkın fazlalığı, özellikle yaz aylarında çok yüksek olduğundan dikkat çekmektedir. Kış aylarında ise ortalama 3 ay boyunca karın yerde kaldığı gözlenmektedir. Kentte en sıcak ayların Temmuz ve Ağustos olduğu göz önünde bulundurularak, seyahat için bahar ve yaz ayları tercih edilmelidir. Böylece, hava muhalefeti ile karşılaşmadan, rahatça kentin tarihi değerlerini ziyaret edebilir, doğal güzelliklerinin ise en canlı ve en dikkat çekici hallerine tanık olabilirsiniz.

Konya’nın Gezilecek Yerleri

Konya Arkeoloji Müzesi

Tarihin çok eski zamanlarına ışık tutan bu topraklar, her karışında bir arkeolojik kalıntıya rastlanabilecek kadar değerlidir bu anlamda. Bu sebeple de Konya Arkeoloji Müzesi, Anadolu’nun en ilgi çekici arkeoloji müzelerinden biridir. Bu toprakların ve insanlığın geçmişine dair önemli bilgiler veren çok sayıda kalıntı müzenin değerleri arasında yer alır ve keyifli bir müze gezisi ile siz de bunlara tanık olabilirsiniz.

Obruk Hanı

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak değerlendirilen Obruk Hanı, 13. Yüzyıla ait kıymetli bir mimari eserdir. Kentin Karatay ilçesinde yer alan bu tarihi değeri görmek size keyif verebilir. Üstelik yapı 1996 yılında bir de onarımdan geçirilmiştir ve bugün kentin önemli turistik noktalarından biri olması sebebi ile hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Alaaddin Camii

Konya’nın Alaaddin Tepesi adı verilen noktasında konumlanmış olan Alaaddin Camii, 12. Yüzyıla tarihlenmektedir ve Selçuklu etkilerinin gözlendiği kıymetli bir eserdir. Farklı iki döneme dair izleri görmenin mümkün olduğu yapı, eskiye oranla bu izleri yitirmiş olsa da, kentin en görülesi noktalarından biridir. Kente gelecek olanlara en önemli önerimiz Alaaddin Camii’ni gezi programlarına dâhil etmeleri olacaktır.

Beyşehir Gölü

Ülkemizin en büyük ikinci gölü olarak kabul edilen Beyşehir Gölü, Konya’nın sahip olduğu en önemli doğal güzelliklerdendir. Gölün üzerinde mevcut olan 30’dan fazla adacık, harika manzaralara sebep olurken, göl içerisinde de çeşitli balık türleri yaşamaktadır. Göl çevresinde huzur dolu zaman geçirebileceğiniz pek çok nokta bulunuyor. Çevresinde yer alan milli park, orman örtüsü ve sahip olduğu bitki türleri ile bu doğal manzarayı tamamlıyor. Dolayısıyla siz de gezinize nefes alacağınız bir gün dâhil etmek isterseniz, bu noktalara uğrayabilirsiniz.

Kilistra Kaya Mezarları

Kilistra Kaya Mezarları, aynı isim ile anılan antik kent içerisinde yer alır ve kayalara oyulmuş evler, şapel ve kilise gibi noktalar, buranın Konya’nın Kapadokya’sı olarak anılmasına sebep olmaktadır. Frigler döneminden kaldığı düşünülen bu yapılar, muhteşem bir görünüme sahiptir ve yurt içi yapılabilecek en unutulmaz geziler için de olmazsa olmaz duraklardandır. Kaya mezarlarının dikkat çeken bir özelliği ise içerilerinde bulunan eşyalar olmuştur. Bu durum gösteriyor ki bu antik kentte yaşayan halk ölümden sonra yaşama inanmıştır. Bu özellikleri ile oldukça ilginç bir gezi noktası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kubad Abad Sarayı

Kubad Abad Sarayı, Anadolu Selçuklu Sultanı olan I. Alaaddin Keykubat tarafından yazlık saray olarka inşa ettirilmiş olan gösterişli bir yapıdır. Beyşehir ilçesinde yer alan yapı, Konya şehir merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alır. Buna karşın turistlerin son derece ilgi gösterdiği yerlerdendir. Diğer taraftan unutmamak gerek ki Mevlana’nın şehrinde Mevlana’yı anmamak ve ziyaret etmemek olmaz. Bu eşsiz kentin değerlerini gidip yerinde görmenin zevki de apayrı olacaktır.