Dil Seçiniz

İzmir – Kocaeli Uçak Bileti

Hava yolu ulaşımı, gün geçtikçe ülkemiz için çok daha fazla önem taşıyor. Havalimanı inşalarının hız kazanması ise hemen hemen her kente uçak ile ulaşımı mümkün kılıp, ulaşım alanında bir devrime imza atılmasını sağladı. Bu sebeple bugün ülkemizde şehirlerarası ulaşım daha çok hava yolu ile sağlanmaya başladı. İzmir – Kocaeli uçak bileti de bu kapsamda kolay ulaşım seçeneklerindendir. Kocaeli, İstanbul’a yakınlığı sebebi ile daha çok gölgede kalıyor gibi görünse de oldukça dikkat çekici ve ziyaretçilerin hayran kaldığı bir şehirdir. Dolayısıyla Kocaeli uçak bileti alarak kente ulaşılabiliyor. Diğer taraftan İzmir uçak bileti satın alarak, İzmir’de turistik bir gezi gerçekleştirenler, farklı bir seçenek olarak, Kocaeli’ni de ziyaret edebilirler.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı

1994 yılı itibariyle Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı ’nın ihalesi yapılmış ve yapım süreci başlamıştır. Tesisin tamamlanması ise ancak 1999 yılında mümkün olmuştur. Buna karşın yaşanan büyük deprem afeti, açılış sürecini geciktirmiştir. Depremin yarattığı etkiler sebebi ile oluşan eksiklikler ancak 2011 yılında tamamlanmıştır ve bu yıl itibariyle kentin hava yolu ulaşımındaki rolü söz konusu olmuştur. Bugün ise sivil ve askeri özelliğe sahip olan Kocaeli Havalimanı, hem iç hatlar hem de dış hatlara açık bir şekilde hizmet veriyor. Şehir merkezine uzaklığı ise sadece 15 km kadardır. Kocaeli’ne Türk Hava Yolları, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu şirketleri ile ulaşmak mümkündür.

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Otobüs

Toplu taşımanın temeli olan belediye otobüsleri Kocaeli kent içi ulaşımda oldukça etkilidirler. Aynı şekilde belediye otobüsleri, havalimanı ile kentin bağlantısında da en cazip seçenek olarak göze çarpıyor. Ayrıca en ucuz ulaşım şekli olduğunu da belirtmek gerek. Belediye otobüslerinin seferleri genellikle uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre belirlenmektedir. Bu sebeple sizde ulaşımınız öncesinde güzergâh ve saat bilgilerini internet üzerinden inceleyebilirsiniz.

Taksi

Taksi her an ulaşabileceğiniz bir seçenektir. Havalimanında hazır bulunan taksileri kullanarak, zaman kaybının önüne geçebilirsiniz. Diğer seçeneklere göre biraz daha maliyetli olsa da, konforlu olduğu bir gerçektir. Ayrıca belediye otobüsü gibi seçenekler ile ulaşmanın mümkün olmadığı noktalara da taksi ile gitmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece aktarma yapmanın zorluğundan da kurtulmuş olursunuz.

Minibüs

Minibüsler belli güzergâhta hızlı ve ucuz ulaşım hizmeti sunan araçlardır ve havalimanı yakınından bu araçlara binebilirsiniz. Eğer yanınızda çok fazla eşyanız varsa, bu seçenek sizin için çok uygun olmayabilir ancak sırt çantası ile yolculuk edenler için idealdir.

Araç Kiralama

Araç kiralama, en cazip ve en konforlu ulaşım şekli olarak değerlendirilebilir. Çünkü hem konaklama noktanıza ulaşımda hem de kentte geçireceğiniz süre boyunca rahat bir gezi için size özel konforu sunan bir seçenek olacaktır. Dolayısıyla henüz kente iniş yapmadan önce dahi araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece, şehir içi yolculuklarınızda zaman kaybının da önüne geçebileceksiniz.

Kocaeli Hakkında Genel Bilgiler

Öncelikle şehrin isminden başlayacak olursak, Kocaeli ismi 1320 yılında İzmit ve çevresini fetheden Akça Koca’dan gelmektedir. Tarih boyunca İstanbul gibi büyük ve önemli bir kente yakın oluşu sebebi ile önemli olmuş olan bu topraklar, bugün de değerini koruyor. Ülkemizin pek çok kentine göre daha eski bir tarihte Büyükşehir statüsüne yükseldiğini de belirtmek gerek. Kocaeli 1993 yılında Büyükşehir unvanı kazanmıştır. Bursa ve Sakarya gibi kentler ile de komşu olduğundan, Kocaeli gezinizi bu kentler ile sürdürebilirsiniz. Kocaeli’nde görmek isteyeceğiniz çok sayıda tarihi ve doğal değer mevcut olduğundan en uzun süreyi yine de buraya ayırmanız gerektiğini belirtelim.

Gezinizi planlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise iklim olacaktır. Soğuk havanın engelleyici etkilerine maruz kalmamak için mümkün olduğunca bahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz. Şehir Karadeniz kıyısında daha ılıman bir etki altında olsa da daha iç kesimlerinde ve dağlık noktalarında sert iklim özellikleri gözlenir. Kentte karlı gün sayısı ise yıl bazında ortalama 12 gün kadardır. Yağmur ise büyük oranda kış ve bahar aylarında gözlenir. Ayrıca çok gezinize engel olacak bir etkiye sahip değildir. Siz de sorunsuz bir gezi gerçekleştirip şehri keşfetmek isterseniz, bahar ve yazlarını tercih edebilirsiniz.

Kocaeli’nin Gezilecek Yerleri

Maşukiye Aygır Deresi

Kocaeli’nin en ilgi gören doğal alanlarından biri Maşukiye Aygır Deresi ’dir. Kartepe’nin zirvesinden başlayan ve yol boyunca irili ufaklı derelere ve kaynaklar ile birlikte akar. Özellikle bahar ayları, derenin en coşkulu zamanlarıdır. Dolayısıyla doğanın uyandığı bahar ayları Maşukiye gezisi için idealdir. Kocaeli gezisine mutlaka dâhil edilmesi gereken bu bölge, enerjisi ve tertemiz havası ile size huzur verip dinlendirebilecek bir noktadır.

Saatçi Ali Efendi Konağı

Veli Ahmet Mahallesi’nde yer alan tarihi konak, 1774 yılında bölgenin tanınmış ailelerinden biri olan Gümüşlüoğlu ailesi tarafından inşa ettirilmiştir. Son derece ilgi çekici olan ve adeta başlı başına bir tarihi eser olan Saatçi Ali Efendi Konağı, 1987 yılı itibariyle müze olarak düzenlenmiştir ve bugün halen etnografya müzesi olarak ziyaret edilmektedir. Yöresel değerleri görebileceğiniz konak, tarihe ışık tutan ilgi çekici bir ziyaret noktasıdır. Siz de tarihe ve tarihi değerlere ilgi duyuyorsanız, hem bölgenin geçmişi hakkında bilgi edinebileceğiniz hem de kıymetli eserler ile karşılaşacağınız konağı ziyaret listenize dâhil edebilirsiniz.

İzmit Atatürk Müzesi

1874 yılında Sultan Abdülaziz adına yaptırılmış olan iki katlı yapı, küçük bir saray niteliğine sahiptir. Eski adı ile İzmit Av Köşkü olarak bilinen yapı, Cumhuriyet dönemi ile birlikte Atatürk adı ile anılmaya başlanmıştır ve bugün de Atatürk müzesi olarak ziyarete açıktır. Atatürk’ün çalışma odası ve yatak odası gibi odaları, ziyaret edebilirsiniz.

Gayret Gemi Müzesi

Müze olarak kullanılan Gayret Gemisi, 1972 yılında Türk Deniz Kuvvetlerine katılmış olan bir gemidir. 1997 yılında ise uzun yıllar boyunca kullanılmış olması sebebi ile sahip olduğu yıpranmışlık Gölcük Tersanesi’nde onarılmıştır. Bu noktadan sonra ise Gayret Gemi Müzesi olarak adlandırılmıştır ve müze olarak kullanılmasına karar verilmiştir. Kocaeli’ne gelen turistlerin en çok dikkatini çeken noktalardan biri olan müze, gezi listenizin ilk sıralarında yer alabilecek bir müzedir.

Maşukiye Kirazlı Yaylası

Kentin en yeşil alanlarından biri olan Maşukiye, Kirazlı Yaylası ile yaz aylarında turist akınına uğruyor. Doğası, tertemiz havası ile uzun ya da kısa tatilciler için idealdir. Yılın yorgunluğunu atmak için tercih edebilirsiniz ve muhteşem bir bitki örtüsü ile karşılaşacağınızdan eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, sadece kent sakinleri değil, çevre illerden gelen turistlerin de ilgi gösterdiği bir kış turizmi merkezidir. Şehri kış aylarında ziyaret etmek için en geçerli sebebiniz olacaktır. Kış aylarında beyaz örtü ile dinlenip, enerji depolamak, huzur bulmak için Kartepe’yi tercih edebilirsiniz. Ulaşımın kolay oluşu bu tatil seçeneğini daha da cazip hale getirmektedir. İstanbul’a da sadece 115 km kadar uzaklıkta yer alan kayak merkezi, kış tatili için ideal bir seçim olacaktır.