Dil Seçiniz

İzmir – Erzincan Uçak Bileti

Birbirine oldukça uzak iki nokta olan kentler hava yolu ulaşımının ülkemizdeki yaygınlaşma hızı sayesinde İzmir – Erzincan uçak bileti satın alınması ile bir kentten diğeri sadece bir iki saatte ulaşılabilir hale geldi. Turistik değeri dillere destan olan İzmir uçak bileti alınması ile hem yurt içi hem de yurt dışı çok sayıda nokta için yakın bir kent haline gelirken, Erzincan Havalimanı da Erzincan için aynı hizmeti sunuyor. Bugün Erzincan uçak bileti alıp hemen yola koyulabilirsiniz ve aynı gün içerisinde de kentin bilinmeyenlerine doğru yol almaya başlayabilirsiniz. Anadolu’nun en özel kentlerine ulaşımın bu denli kolay olduğu unutulmamalı ve ülkemizin güzellikleri için en azından bir hafta sonu ayırılmalıdır.

Erzincan Havalimanı

Erzincan Havalimanı 1988 yılı itibariyle hizmete açılmış ve başlarda sivil niteliğe sahip olsa da bugün hem askeri hem de sivil havalimanı olarak kabul edilmiştir. 2006 yılında havalimanında kısa süreli bir bakım çalışması yapılmıştır 2009 yılında ise yeni terminal binası çalışmalarına başlanmıştır. Bugün Erzincan şehir merkezine uzaklığı sadece 9 km olan tesis, yakın bir konumda olması sebebi ile kentin şehirlerarası ulaşımında çokça tercih edilen bir ulaşım şeklidir. Bugün sadece iç hatlara açık olsa da tesisin ilerleyen dönemde kentin yurt dışı bağlantılarında da etkin olması beklenmektedir. Erzincan’a ulaşmak için bugün tercih edebileceğiniz hava yolu şirketleri, Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları ’dır.

Erzincan Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Taksi, genel anlamda konforlu bir ulaşım şekli olması sebebi ile kentte tercih edilen bir yöntemdir. Üstelik kent merkezine gidecekseniz, zaten uzak bir mesafeye gitmiyor olmanız sebebi ile tercih edebilir makul ücretler ödersiniz ya da kentin uzak noktalarına gidecekseniz, diğer seçenekler sizin için mümkün olmayabilir. Bu durumda da taksi ile gitmek zorunda kalabilirsiniz. En azından aktarma noktalarına kadar taksi kullanmanız gerekli olabilir. Eşyalarınızı taşımanın da yük olmaktan çıkması, taksiyi daha da cazip kılmaktadır.

Hava Yolu Şirketleri Servisleri

Kente ulaşan hava yolu şirketleri, misafirlerinin tam varış noktasına ulaşımına hizmet etmek için servis hizmeti sunmaktadır. Bu servislerin güzergâh ve saat bilgilerini internet üzerinden öğrenerek, uçağın hareket saatlerine uygun olarak servisleri kullanabilirsiniz. Belli bir güzergâh kapsamında hizmet veren araçlar, sizin için zaman kaybının da önüne geçiyor ve belli bir yolculuk süresi sonucunda varış gerçekleştiriyor. Bu sebeple de yolcuların tercih ettiği bir ulaşım şeklidir.

Araç Kiralama

Şehirde mevcut olan çeşitli araç kiralama şirketleri aracılığıyla, Erzincan’da geçireceğiniz süreyi, şehir içi ulaşım aksaklıkları sebebi ile heba etmemiş olursunuz. Özel araç konforu ile kentin istediğiniz noktasına rahatça ulaşabilirsiniz. Kalabalık bir grup olarak kente gelmişseniz de yine araç kiralama şirketleri sizin mevcudunuza uygun araç seçenekleri sunmaktadır. Bu şekilde ucuz bir yolculuk da gerçekleştirmiş sayılırsınız. İsterseniz şoför tahsis ettirmeniz de mümkündür. Şirketten talep ettiğinizde size şoför hizmeti de sunabilmektedirler.

Erzincan Hakkında Genel Bilgiler

Tarihte Mengüceklilere başkentlik yapma görevini üstlenmiş olan kent, Sivas, Erzurum ve Giresun gibi kentlerle de komşudur. Dolayısıyla Erzincan gezinizi bu kentler ile birleştirerek daha dolu dolu bir yolculuk yapabilirsiniz. Erzincan’da özellikle Urartular ’a ait çok fazla kalıntının ele geçirilmesinin yanında, bir Anadolu kenti olması sebebi ile farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan sayıca oldukça fazla olan eser de elde edilmiştir. Kurtuluş savaşı döneminde Ruslar ve Ermenilere sahne olan şehir, nihayet 1923 yılı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kenti olmuştur. 1939 yılı ise Erzincan için oldukça talihsiz bir dönem olmuştur. 1939 yılına kentte yaşanan deprem, adeta taş üzerinde taş bırakmamış ve kenti harabeye çevirmiştir. Buna karşın şehrin hala sahip olduğu kıymetli yapıları mevcuttur.

Erzincan karasal iklim özellikleri ile çevrili bir kenttir. Buna karşın, ova ve benzeri yüzey şekilleri bölge bölge farklı iklimsel değişikliklerin hissedilmesine sebep olmaktadır. Kentte en yağışlı mevsim ilkbahar olsa da, doğanın canlanıp huzur verdiği bir dönemdir ve Erzincan gezisi için de ideal bir dönem olarak değerlendirilebilir. Kenti bahar ya da yaz aylarında rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Kış ayları ise nispeten soğuk olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

Erzincan’ın Gezilecek Yerleri

 Girlevik Şelalesi

Erzincan şehir merkezine ortalama 30 km uzaklıkta yer almasına karşın, turistlerin uğrak noktalarından biri olan Girlevik Şelalesi, bölgenin en çok ilgi gören doğal güzellikleri arasında gösteriliyor. Dinlendirici ve huzur verici bir niteliğe sahip olması sebebi ile siz de şelalenin güzelliğine kendinizi bırakabilirsiniz. Girlevik Şelalesi, kayaların arasından parça parça dökülen suları ile özellikle bahar aylarında muazzam bir görünüme kavuşmaktadır. Dolayısıyla siz de kenti keşfederken, böylesine güzel bir durağı atlamamalısınız.

Mama Hatun Kervansarayı

Dört bir köşesi tarih kokan bu eski şehirde Mama Hatun Kervansarayı, en çok itibar gören eserlerden biridir. Büyük bir yapı kompleksi olarak değerlendirebileceğimiz yapı, tahmini olarak 12. Yüzyıl eseridir. Mama Hatun Türbesi’ne de yakın bir konuma sahip olması sebebi ile her iki noktayı da gezi programınıza dâhil edebilirsiniz. Kervansaray ile ilgili olarak en üzücü detay ise zaman zaman yapılan onarım çalışmalarında bazı noktalarının orijinal halinden uzaklaşmasıdır. Buna karşın görülmeye değer bir yapı olma özelliğini koruyor.

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Anadolu’nun büyük evliyalarından biri olarak bilinen Hıdır Abdal Sultan’ın türbesi, kentin mistik havasının önemli bir sebebidir. Hacı Bektaş-ı Veli’den etkilendiği bilinen evliyanın doğum ve ölüm tarihlerine ilişkin bir bilgi mevcut değildir. Ancak kentte yaklaşık 700 yıl önce tekke kurduğu bilinmektedir. Hıdır Abdal Sultan Türbesi ‘nin mimari özelliklerini inceleyecek olursak ise Selçuk ve Osmanlı etkilerini görmekteyiz. Dikkat çekici taş işlemeleri, türbeyi mimari açıdan da önemli kılmaktadır.

Erzincan Melik Gazi Türbesi

Mengücek Beyliği’nin kurucusu olan Melik Gazi’nin türbesi, başkent olarak tercih edilmiş olan Erzincan’da yer alır. Fırat nehri kıyısında yüksek bir tepede bulunan yapı, hem tarihi hem de mimari açıdan değerlidir. Melik Gazi Türbesi, dönem dönem açılmış ve yapı da onarımdan geçirilmiş olduğu için bozulmuş çeşitli farklılıklar yaşamıştır. Ancak yapı güzelliğini hiç kaybetmemiştir ve halen ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kadıgölü

Kadıgölü adı verilen nokta, soğuk su kaynakları ile yemyeşil bir bitki örtüsünün bir araya geldiği yerdir. Yüksek ve kayalık bölgelerden gelen yer altı suları, burada adeta bir sanat eseri yaratmakta ve büyüleyici manzaralara sebep olmaktadır. Ayrıca Kadıgölü ‘nün muhteşem manzaralarına tanık olurken, burada bulunan Orta Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Erzincan Müzesi

Erzincan Müzesi, şehrin kapsamındaki toprakların çağlar boyunca biriktirdiği değerleri bugün ziyaretçilerine sunan merkez niteliğine sahiptir. Erzincan Müzesi, 1986 yılı itibariyle faaliyete girmiştir ve tarihinde bir kez yer değiştirmiştir. Koleksiyonları ise arkeolojik ve etnografik eserlerden oluşmaktadır. Şehrin ve toplumun geçmişine dair önemli bilgiler sunan ve merak uyandıran bu kalıntılar, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Müze ziyaretlerine ilgi duyuyorsanız, Erzincan’da kesinlikle uğramanız gereken müze Erzincan Müzesi ’dir.