Dil Seçiniz

İzmir – Dalaman Uçak Bileti

Dalaman’ın sahip olduğu güzelliklerin yanında çevresinde de ilgi çekici bölgelerin yer alması, Dalaman Havalimanı’nı adeta bölge için önemli bir ulaşım merkezi haline getirmiştir. İzmir’in sıcaklığını hisseden ve kenti keşfeden turistlerin sonraki rotası olan ya da İzmir’den farklı bir rota izlemek isteyenlerin tercihi olan Dalaman’a ulaşmak için İzmir – Dalaman uçak bileti satın almak yeterli. Oldukça kısa sürede varış yapılabiliyor ve konforla ulaşım sağlanıyor. Hem İzmir uçak bileti alırken hem de Dalaman uçak bileti alırken, size maddi anlamda tasarruf sağlayıp, uçak bileti satın almanızı kolaylaştıracak olan www.ucakbileti.com.tr ile seyahat etmeyi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Muğla Dalaman Havalimanı

1976 yılında yapımına başlanan tesis, 1981 yılı itibariyle seferlerine başlamış ve 1989 yılında da havalimanı statüsüne kavuşmuştur. Sivil havacılığa açık olan havalimanı, özellikle yaz aylarında yoğun bir hava trafiği ile karşı karşıya kalmaktadır. Muğla şehir merkezine sadece 6 km uzaklıkta olması ise avantajlarından biridir. Hem kentin merkezindeki değerleri görmek hem de diğer şehirlere aktarma yapmak, bu sebeple çok daha kolay olmaktadır. Muğla Dalaman Havalimanı ‘ndan şehir içi ulaşımda ise kullanabileceğiniz çeşitli seçenekleriniz mevcuttur. İç hatlar ve dış hatlar terminalleri ile hizmet veren tesis, başlarda sivil nitelikli olsa da zaman içerisinde askeri önem de kazanmıştır. Bu sebeple bugün bölgenin önemli bir ulaşım merkezi olma özelliği taşır. Muğla’ya yurt içi ulaşımda, çeşitli hava yolu şirketlerini tercih edebilirsiniz. Mevsime göre bazı değişiklik yaşansa da genel itibariyle Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet gibi şirketlerin buraya düzenli seferleri mevcuttur.

Muğla Dalaman Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Ulaşımın en cazip seçeneği olan Havaş servisleri, Dalaman Havalimanı’ndan sadece şehir merkezine değil, Fethiye ve Marmaris’e de ulaşım sağlamaktadır. Uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre karşılıklı olarak gerçekleştirilen seferler, havalimanında iç hatlar terminalinden hareketle gerçekleştiriliyor. Bu sebeple havalimanına ulaştıktan sonra da kolayca servislere ulaşabiliyorsunuz. Zaman kaybetmeden de yola çıkabilirsiniz. Ancak yolculuğunuz öncesinden güzergâh ve hareket saatlerine dair net bilgi edinmenizde fayda var.

Araç Kiralama

Araç kiralama imkânı, bu bölge için son derece cazip olacaktır. Hem birbirini takip eden eşsiz sahilleri ziyaret etmek hem de bir noktaya bağlı kalmadan tatil yapmak için, özel araç konforunu yaşayacağınız araç kiralama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bunun için dilerseniz havalimanında mevcut olan araç kiralama şirketlerini tercih edebilirsiniz. İstediğiniz kapasitede araç kiralamanız mümkündür.

Taksi

Dalaman Havalimanı ‘nda her daim hazır bekleyen taksiler, kent genelinde ulaşım için ideal araçlardır. Taksiler, zaman kaybetmenin önüne geçtiği gibi, konforlu da bir ulaşım gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Üstelik eşyanız çoksa sizi aktarma noktaları ve benzeri yerlerde eşya taşıma yükünden de kurtarır. Doğrudan varış yerinize ulaşabilirsiniz. Bu sebeple taksiler en konforlu ulaşım şekli olarak da değerlendirilebilir.

Dalaman Hakkında Genel Bilgiler

Dalaman, Muğla’nın merkez ilçesi olarak, çok fazla ziyaret edilen bir coğrafyadır. Bölgede nitelikli bir araştırmanın yapılamamış olması sebebi ile çok eski dönemlerine dair bilgi bulunamasa da, Antik Karya Bölgesi içerisinde yer alması, Dalaman’ı da özel bir yerleşim alanı haline getiriyor. Akdeniz ve Ege bölgeleri arasında geçiş bölgesinde yer alan Dalaman, 1983 yılı itibariyle ilçe haline gelmiştir. Dalaman’ın kuzey ve batı kesimlerinin daha çok dağlık olduğu gözlenirken, güneyi ise Türkiye’nin en verimli ovalarına sahiptir. Dalaman Çayı’nın suladığı bölge, doğası ve kendine has yapısı ile yaz kış ziyaret edilebilecek huzurlu bir yerdir.

Bölgenin iklim özelliklerine bakacak olursak ise tipik bir Akdeniz iklimi görmekteyiz. Subtropikal iklim özelliklerinin hâkim olduğu bölge, kış aylarını ılık ve yağışlı geçirir. Yaz ayları ise iklimin karakteristiğine uygun olarak sıcak ve kuraktır. Dalaman’ın sıcaklık verileri, ülkemizde Kahramanmaraş ve Şırnak’tan sonra 3. en sıcak bölge olduğunu göstermektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 1044.5 mm olarak açıklanmıştır. Bölgeyi ziyaret etmek için önerilen mevsim elbette bahar ve yaz aylarıdır. Bu sezonlarda kent en kalabalık zamanlarını yaşamaktadır. Ancak Muğla genel itibariyle kış aylarında da huzur bulabileceğiniz bir kenttir. Bu sebeple Dalaman’a gitmek için çok da beklemenize gerek yok. Her an gidebilirsiniz.

Dalaman’ın Gezilecek Yerleri

Sarsıla Koyu

Sarsıla Koyu, Ege ve Akdeniz kıyılarında mavi yolculuk yapanların vazgeçilmez durağıdır. El değmemiş bir doğa örneği olan koy, masmavi deniz, ince bir kumsal ve sıralanan çam ağaçları ile renklerin dansını sunuyor ziyaretçilerine. Sarsıla Koyu’na Dalamandan 12 km gibi bir uzaklık söz konusu olsa da karadan ulaşım oldukça zordur. Bu sebeple de en cazip ulaşım şekli denizden olacaktır. Koyda yapılaşmanın henüz bir örneğine rastlanmaması, buranın en önemli özelliklerinden biridir. Bu duruma bağlı olarak henüz doğası bozulmamış, kıymetli noktalarımızdan biridir.

Gökgemile Koyu

Kapıdağ Yarımadası’nın en beğenilen noktalarından biri olan Gökgemile Koyu, tatil için ideal bir yer olan Dalaman’ın en sevilen yerlerindendir. Fethiye’den kalkan teknelerle de ulaşımın mümkün olduğu koy, çokça ziyaret edilmektedir. Hem berrak denizin tadını çıkarabileceğiniz, hem de ıssızlığı ile sizi şehir yaşamının ve kalabalığın sıkıntısından uzaklaştıracak mükemmel bir doğa örneğidir. Bu sebeple de tatilciler için idealdir.

Dalaman Çayı

Dalaman Çayı, Akdeniz Havzası’nın akarsularından biridir ve Yeşilgül Dağı’nın kuzeyinde yer alır. Bölgedeki küçük çayların birleşmesi ile oluşan Dalaman Çayı, çevresinde oldukça verimli araziler oluşturmakta, bu sebeple de bölgenin ekonomisine değer katmaktadır. Diğer taraftan, Dalaman çayı üzerinde Rafting yapmak özel bir zevktir. Burada Rafting yaparak, hem doğa ile iç içe olacak hem de heyecanın doruklarına çıkacaksınız. Harika, dar ve derin vadilerin içinden geçen çay, bölgenin farklı bir doğal değeridir.

Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı, adeta sakin ve ıssız bir okyanus kıyısı hissi yaratmaktadır. Yaşamın tüm telaşlarından arınmış olan bölge, dokunulmadan kalmış büyüleyici bir doğal cennettir. Kadife gibi kumsalı, okyanusu andıran denizi ve huzur veren yeşil çam ağaçları ile hayallerden çıkıp gelmiş büyüleyici bir dünyadır. Üstelik burada çeşitli su sporlarını yapabilir ve eğlenerek, yılın geri kalanı için enerji toplayabilirsiniz.

Telmessos Antik Kenti

Fethiye ilçesinin ilk yerleşim alanı olarak bilinen Telmessos Antik Kenti, M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Dalaman’a da oldukça yakın olan kent, kaya mezarlar ve lahit mezarlar gibi ilgi çekici kalıntılara sahiptir. Geçmişte karşılaştığı büyük depremler sebebi ile değerlerinin büyük bir bölümünü kaybetmiş olsa da, bugüne ulaşanlar da görmeye değerdir. Deniz, kum ve güneşe ayırdığınız tatilinizi, tarih ile renklendirmek için siz de antik kenti ziyaret edebilirsiniz.

Letoon Antik Kenti

Yine Fethiye ilçesinde yer alan antik kentlerden biri olan Letoon Antik Kenti, çeşitli mitolojik hikâyeleri ile dilden dile dolaşmıştır ve özellikle bölgede çok konuşulur. Letoon Antik Kenti ‘nin Likya Yolu güzergâhında yer alması ise kentin daha da çok ziyaret edilmesini sağlamaktadır. Tarihi M.Ö. 7. Yüzyıla uzanan bu yerleşim alanı, tatilinizi daha da keyifli hale getirecek olan bir gezi noktasıdır.