Dil Seçiniz

İzmir – Bursa Uçak Bileti

Türkiye’nin en özel kentlerinden biri olan İzmir ’den ülkenin dört bir yanına olayca ulaşabilirsiniz. Bunun için hava yolu imkânlarını kullanmanız yeterli. Son yıllarda neredeyse her kentin havalimanına sahip hale gelmesi de bu durumda oldukça etkili olmuştur. Ayrıca, hava yolu şirketlerinin ülkemize ilgisi uçak bileti fiyatlarını düşürmüş durumda. Ülkemizin önemli bir diğer kenti olan Bursa’ya İzmir’den ulaşımın en kolay yolu da, bu bağlamda İzmir – Bursa uçak bileti satın almak olacaktır. İzmir uçak bileti satın alıp, İzmir’in güzelliklerini keşfedeceğiniz gibi, Bursa uçak bileti alarak da hem yaz tatili hem de kuş tatili için harika bir imkân elde edebiliriniz.

Bursa Yenişehir Havalimanı

Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Pegasus Hava Yolları gibi, ülkemizin en çok tercih edilen hava yolu şirketleri Bursa Yenişehir Havalimanı ’na düzenledikleri seferler ile büyük bir avantaj sunmaktadır. Bursa ‘da mevcut olan havalimanının geniş gövdeli uçaklar için yetersiz hale gelmesi, 2000 yılı itibariyle açılışı yapılan Yenişehir Havalimanı ‘na ihtiyaç doğurmuştur. Bugün halen hizmet veren bu tesisin kent merkezine uzaklığı ortalama 50 km kadardır. Ancak ulaşım imkânlarının çeşitliliği gibi sebepler ile son derece tercih edilir bir ulaşım şeklidir. Hem iç hatlar hem de dış hatlar terminaline sahip olan havalimanı, sadece sivil nitelikli bir tesistir. Sadece İzmir değil, ülkenin Ankara ve Antalya gibi kentlerine doğrudan ulaşım imkânının mevcut olması sebebi ile de oldukça caziptir.

Bursa Yenişehir Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Bursa ’da ulaşımın önemli araçlarından biri olan Belediye otobüsleri, Yenişehir Havalimanı ‘na ulaşımda da oldukça kullanışlı olmaktadır. Havalimanına iniş yaptıktan sonra kolayca ulaşabileceğiniz bu araçlar ile kentin farklı noktalarına ya da aktarma noktalarına ulaşabilirsiniz. Seferler genellikle uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre düzenlendiğinden önceden bu konuda bilgi edinmenizde fayda var. İnternet üzerinden Belediye otobüsleri ile ilgili olarak aradığınız bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Taksi

Şehir içi ulaşımın önemli bir unsuru da taksilerdir. Hiç zaman kaybı yaşamamak için, taksi tercih edebilir ve kolayca kentin istediğiniz noktasına varış yapabilirsiniz. Yine internet üzerinden ulaşabileceğiniz taksi durağı iletişim bilgileri ile zaman kaybını sıfıra indirmeniz mümkündür. Üstelik eşyanızın çok olduğu durumlarda, bu size büyük bir kolaylık sağlayacak, zahmetten kurtaracaktır.

Dolmuş

Bursa Doğu Garajı’ndan hareket eden dolmuşlar, Yenişehir ilçesine varış yapmaktadır. Ayrıca, yolcuların talepleri doğrultusunda dolmuşların Yenişehir Havalimanı ‘na ulaşım sağlaması da mümkündür. Bu sebeple en az taksi kadar kullanışlı ve avantajlı olan dolmuşları da ulaşım için tercih edebilirsiniz.

Özel Araç

Her zaman en konforlu ulaşım şekli olan özel aracınızı Bursa’dan havalimanına giderken kullanabilir, otopark imkânı ile dönüşte de kullanabilirsiniz. İzmir gibi başka bir şehirden gelmeniz durumunda ise araç kiralama şirketlerinden isteyeceğiniz araç ile özel araç konforunu yaşayabilirsiniz.

Bursa Hakkında Genel Bilgiler

Güney Marmara ‘nın merkez ili olan Bursa, özellikle de son yıllarda yaşadığı yükseliş ile yaz ve kış aylarında bir turizm merkezi haline gelmektedir. Sahip olduğu Osmanlı döneminden kalan tarihi değerleri, Roma dönemlerine kadar uzanan tarihi değerleri ile harmanlanmakta, bununla birlikte deniz ve dağ seçeneklerini de bir arada sunmaktadır. Yaz aylarında Bursa’nın plajlarında tatil yapabilir, kış aylarında ise Uludağ’da kayak keyfi yapabilirsiniz. Ayrıca hem feribot, hem de Helitaksi imkânının mevcut olduğu kent, ulaşımda devrim yapmıştır. Hiç tereddüt etmeden, tarihi çok eski dönemlere ulaşan bu kenti ziyaret edebilir, değerlerini kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Kentin ikliminden bahsetmek gerekirse, büyük oranda Akdeniz iklimi etkileri görülmesine karşın, Bursa’da Karadeniz iklimi de etkili olmaktadır. İki iklim tipi arasında geçiş niteliğine sahiptir. Sıcaklık değerleri ise yıl içerisinde ciddi farklılıklar gösterir. Yıl içerisindeki sıcaklık +42 ‘den -25’e kadar farklı değerler alabilmektedir. Ayrıca Uludağ ‘ın belli bir yükseklikten sonrasının yaz aylarında da karla kaplı olabildiğini belirtmek gerek. Bitki örtüsü ise yüzde 43 oranında orman olmakla birlikte yüzde 44 oranında da tarlalarla kaplıdır. Bunun dışında çayır, mera ve ekime elverişsiz toplar söz konusudur. Ayrıca, özellikle kıyı kesimlerinde ve Gemlik ilçesinde zeytin ağaçları yaygındır. Kenti ziyaret etmek için ise yılın her zamanını değerlendirebilirsiniz. Çünkü hem yaz hem de kış turizmine hitap eden özel bir kenttir Bursa.

Bursa’nın Gezilecek Yerleri

Yeşil Türbe

Yeşil Türbe, Bursa’daki siluetini ilk zamanlarından bu yana korumayı başarmış eşsiz bir yapıdır. 1421 yılında inşa edilmiştir ve Yıldırım Bayezid’in oğlu olan Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Yapının en çok dikkatleri çeken yanı ise içerisinde ve dışında sahip olduğu dünyaca ünlü çinilerdir. Bugün eşi benzeri olmayan bu parçalar, üretilemiyor ve aynı nitelik yakalanamıyor. Öyle ki, restorasyon sırasında, eksik parçalar için üretim yapılırken, aynı renk tonlarının yakalanması sorunu yaşanmıştır.

Gölyazı

Uluabat Gölü kıyısında yer alan Gölyazı, şirin bir balıkçı köyü niteliğine sahiptir. Kent merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta yer alır ve burada göl manzarasına karşı bir çay içmek, nefis balıklarından tatmak, keyifli bir gezi gerçekleştirmenizi sağlayabilir. Ayrıca harika fotoğraflar da yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü bu şirin köy, özellikle son zamanlarda turistlerin dikkatini çekmiş olsa da halen orijinalliğini koruyor.

Bursa Saat Kulesi

Bursa Saat Kulesi, kent merkezinde yer alan en yüksek noktadır. Buradan eşsiz bir Bursa manzarasına tanık olabilirsiniz. Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilen saatin dışında, Tophane adı verilen bu noktada iki önemli türbe yer alıyor; Orhan Gazi ve Osman Gazi türbeler. Yerli ve yabancı turistlerin adeta akın ettiği bu noktaları ziyaret ettikten sonra kent merkezine doğru hareket ettiğinizde ise kenti çepeçevre saran ve Bursa’nın kuruluşuna tanıklık eden surları görürsünüz ve önemli sur kapılarından birinin de önünden geçersiniz.

Uludağ Milli Parkı

Bursa’nın en önemli doğal güzelliği olarak değerlendirilen Uludağ hem yaz hem de kış aylarında yoğun ilgi görüyor. Uludağ Milli Parkı ’na isterseniz özel araçla çıkabilirsiniz, isterseniz taksi ile isterseniz de teleferik yardımı ile bu noktaya ulaşabilirsiniz. Kamp yapmak için de ideal olduğunu vurgulamak gerek. Kış aylarında kayak keyfi yapıp, beyaz bir manzaraya karşı huzur bulabilir, yaz aylarında ise eşsiz bir bitki örtüsü ile karşılaşabilirsiniz.

İznik Kalesi

Bursa kent merkezinde yer alan tarihi ve doğal güzelliklerin yanında, şehrin ilçeleri de birbirinden farklı güzelliklere ve değerlere ev sahipliği yapıyor. İznik Kalesi de bunlardan biridir. Hem farklı dinler için kıymetli olan hem de tarihi niteliği yüksek olan İznik ilçesinin, önemli bir kalıntısı da İznik Kalesi’dir. Gezip görmeye meraklı olanların, mutlaka İznik Kalesi’ni ziyaret edeceğini ve bu geziden zevk alacağını düşünüyoruz.

Bursa Ulu Camii

Bursa Ulu Camii, kentin olmazsa olmaz gezi noktasıdır. Şehrin tam merkezinde yer alan bu yapı, İslam’da 5. makam olması sebebi ile son derece kıymetlidir ve turistlerin de en çok ilgi gösterdiği yerdir. İçerisine adım atar atmaz hissedeceğiniz bambaşka atmosferi, sizi etkisi altına alacaktır. Üstelik içerisinde akıl almaz nitelikte değerler yer alıyor. Gezegenlerin dahi bilinmediği bir dönemde, adeta gezegenlerin ve Ayın güneş etrafındaki dizilimini simgeleyen bölüm ise şaşkınlık yaratıyor.