Dil Seçiniz

İzmir – Alanya Uçak Bileti

Türkiye’nin en çok tercih edilen iki tatil merkezidir İzmir ve Alanya. Bu sebeple de turistler iki noktayı da görmek ister. Dolayısıyla iki kent arasındaki ulaşım imkânları oldukça gelişmiştir. Özellikle Gazipaşa Alanya Havalimanı bu anlamda büyük bir kolaylık sunmuştur kente. Bugün İzmir – Alanya uçak bileti alarak kolayca güney sahillerine ulaşmak mümkündür. Alanya uçak bileti alıp sadece 1 saat içerisinde Alanya’ya varış yapıp, bölgenin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde gelişen hava yolu ulaşımı şartları sebebi ile İzmir uçak bileti satın alarak yurt içi ve yurt dışı pek çok noktadan kolayca kente ulaşılabiliyor.

Antalya Gazipaşa – Alanya Havalimanı

Alanya Havalimanı, 2009 yılından bu yana hizmet veren bir tesistir ve bölgenin ulaşımı için büyük öneme sahiptir. Sadece sivil özelliğe sahip olan havalimanı, hem iç hatlar hem de dış hatlar uçuşlarına açıktır ve bu sebeple de yerli ve yabancı turistin bu bölgeye taşınmasında çok etkili olmaktadır. TAV tarafından işletilen tesis, Antalya’nın merkezine ortalama 40 km uzaklıkta yer alıyor. Bu tesise iniş yapmak için ise Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve SunExpress gibi hava yolu şirketlerini tercih edebilirsiniz. Havalimanına bu tip tarifeli seferler düzenleyen şirketlerin dışında farklı şirketlere ait yerli ve yabancı uçakların da inişi mümkün olmaktadır. Antalya Gazipaşa Alanya Havalimanı ’na varış için seyahat zamanına göre araştırma yapabilirsiniz.

Antalya Gazipaşa – Alanya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Antalya genelinde en çok tercih edilen toplu taşıma aracı olan Belediye otobüsleri havalimanına ulaşımda da sıklıkla tercih edilir. Güzergâh ve hareket saatlerine dair bilgiyi gelmeden önce almanızda fayda var. Ancak en cazip ulaşım seçeneklerinden biri olarak uygun ücretli ve konforlu sayılabilecek bir seçenektir. Sadece çok fazla eşya ile ulaşıma uygun olmayabileceğini hatırlatmak gerek. Bu durumda diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Kent merkezine ulaşımda özellikle az eşya ile yolculuk edenler belediye otobüslerini tercih edebilirler.

Taksi

Havalimanına ortalama 40 km kadar uzakta yer alan Antalya şehir merkezine ulaşımda, seçebileceğiniz ulaşım imkânlarından biri de taksilerdir. Ücret olarak diğer seçeneklerinize göre daha pahalı olsa da, konforu ve hızlı olması ile sıkça tercih edilir. Üstelik sadece kent merkezi değil, çevre merkezlerde yer alan konaklama yeriniz için de taksiyi tercih edebilirsiniz. Yakın rotalarda yolculuğunu uygun fiyatlı olmakla birlikte, konforlu da olacaktır. Eşya taşıma derdinden kurtulabilirsiniz.

Araç Kiralama

En konforlu ulaşım şüphesiz ki adeta özel araç kolaylığı sağlayan kiralık araçlar ile sağlanacaktır. Havalimanında ve çevre merkezlerde yer alan kiralama şirketleri size bu konuda yardımcı olacaktır. İsterseniz havalimanına iniş yaptıktan sonra isterseniz de uçuşunuz öncesinde şirketler ile görüşerek araç kiralama işlemini tamamlayabilirsiniz. Yolcu sayısına uygun olarak araç kiralamanın mümkün olması sebebi ile özellikle aile ya da arkadaş grubu gibi kalabalık bir şekilde seyahat edenler için çok cazip bir ulaşım seçimi olacaktır.

Alanya Hakkında Genel Bilgiler

Akdeniz kıyılarında yer alan Alanya, Antalya’nın en güzel bölgelerinden biri olmakla birlikte, bir yarımada formuna sahiptir. Toros Dağları’nın güneyinde yer alan ilçe, tarih boyunca da oldukça kıymetli olmuştur. Özellikle Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir kale görevini üstlenmiştir. Bölgenin bugün sahip olduğu en kıymetli tarihi değerler ise özellikle Selçuklular tarafından inşa edilmiş olan yapılardır. Ayrıca bölgenin ismi de Selçuklu döneminde Alaiye iken 1933 yılı itibariyle de Alanya olarak resmiyet kazanmıştır. Alanya bugün ülkemizin önemli bir turistik bölgesi olma özelliğine sahiptir ve bu sebeple de özellikle yaz aylarında yoğun bir turist trafiğine sahiptir.

Bölgenin iklim özellikleri ise bulunduğu konum itibariyle Akdeniz iklimi etkisi ile şekillenir. Bölgede yaz mevsimi, kışa göre daha uzun sürmektedir ve Akdeniz ikliminin tipi özelliği olarak sıcak ve kurak geçmektedir. Kış ayları ise çok fazla yağış almakla birlikte ılıktır. Toros Dağları’nın yakınlığı ise bölgede sık sık sis görülmesine sebep olur ve sabahları gökkuşağı ile güne başlanması, burada sıkça rastlanan bir durum olduğundan olağan bir olaydır. Denizin sıcaklığından bahsetmek gerekirse, Alanya’da deniz suyunun yıllık ortalama sıcaklığı 21 derece seviyesindedir. Bu durum da kenti her daim cazip bir tatil merkezi kılmaktadır. Tek yapmanız gereken Antalya uçak bileti alıp yola koyulmak.

Alanya’nın Gezilecek Yerleri

Kızıl Kule

Kızıl Kule, kent genelinde en kıymetli tarihi yapılardan biri olarak bilinir ve yapımı 1226 yılında tamamlandığı için en eski değerlerden de biridir. Sekizgen mimarisi ile göz dolduran bu Selçuklu yapısı, yaklaşık 33 metre yüksekliğindedir ve bu sebeple de son derece görkemli ve büyüleyici bir yapıdır. Alanya Tersanesi’nin korunması için inşa edilen kule, Alanya’nın simgelerinden biridir ve el sanatları, eski silahlar gibi eserlerin sergilendiği birinci katı da bugün ziyarete açıktır.

Alanya Müzesi

Arkeoloji ve Etnoloji olmak üzere iki bölümden oluşan Alanya Müzesi, 1967 yılından bu yana ziyarete açıktır. Yunanlılar, Romalılar, Lidyalılar ve Bizanslılar dönemine ait son derece kıymetli eserlerin yanında, bölgede etkisi görülmüş olan pek çok medeniyetin kalıntılarını müze kapsamında görmek mümkündür. Etnografya bölümü daha çok el işleri, silahlar, elbiseler ve mızraklar gibi değerleri ziyarete açmıştır. Hem şaşırıp hem meraklanacağınız müze, keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak olan bir duraktır.

Alara Kalesi

Alanya’nın Selçuklular tarafından fethedilmesinden kısa bir süre sonra inşa edilmiş olan kalenin yapımı 1232 yılına dayanır. Görkemli bir görünüme sahip olan Alara Kalesi, bu görünümünü biraz da konumuna borçludur. Çünkü Alara Kalesi, yüksekliği 500 metreye varan bir tepe üzerinde yer alır. Türk Yapı Sanatının güzel örneklerinden biri olması sebebi ile Alanya geziniz sırasında ziyaret etmekten hoşlanacağınız tarihi değerlerden biridir.

Damlataş Mağarası

Antalya’nın en dikkat çeken doğal alanlarından biri olan Damlataş Mağarası, büyüleyici sütunları ile farklı bir boyut hissi uyandırır. Üstelik sağlığa olan etkileri de kanıtlanmıştır. Özellikle astım hastaları burada şifa bulabiliyor ve yıllardır da bu sebeple mağara ziyaretçi akınına uğramaktadır. Hem tarihi hem de doğal güzellik olarak değerlendirebileceğimiz mağarayı görmemek kente gelenler için büyük bir eksiklik olacaktır.

Selinus Antik Kenti

Oldukça eski bir yaşam alanı olan Selinus Antik Kenti, kilise ve sarnıç gibi kalıntılara sahiptir. Bununla birlikte kentin tepe noktasında Ortaçağ Kalesi yer alır. Likya bölgesinin en önemli noktalarından biri olan antik kent, bugüne kadar ulaşan değerleri ile görülesi yerler arasında sayılır ve hem yerli hem de yabancı turistler için ilgi çekicidir.

Kleopatra Plajı

Uzunluğu 2 kilometreyi bulan Kleopatra plajı etkileyici bir efsane, deniz ve kumunun güzelliği ile dillere destandır. Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra bu sahile gelir ve yüzermiş. Buna ek olarak bugün hala güzelliğini koruyan bu kıyı, kentin en dikkat çeken yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tatilcilerin de en çok tercih ettiği plaj olduğunu söylemek mümkün. Yakınında yer alan Damlataş plajı da tercih edilebilir ancak Kleopatra plajı en görkemli sahil olma özelliğine sahiptir.