Dil Seçiniz

İstanbul – Van Uçak Bileti

İstanbul hemen hemen her kentimize doğrudan ulaşım sağlayabilecek bir potansiyele sahiptir. Sahip olunan iki havalimanı hem yurt içi hem de yurt dışı noktalarına kolay bir ulaşım hizmeti sağlıyor. Buradan düzenlenen doğrudan ya da aktarmalı uçuşlar bugün sizi dünyanın her yerine ulaştırabilir. Van da bu noktalardan biridir. Otobüs ya da özel araç ile gitmenin büyük bir eziyet olduğu Van, artık uçak kolaylığı ile sadece 1 – 2 saatlik bir yolculuk ile ulaşılabilir bir rota. Yani seyahat etmek gerçek anlamda bir keyif haline geliyor. Sırf Van kahvaltısı yapmak için dahi İstanbul – Van uçak bileti satın alarak, kente gidebilirsiniz.

Van Ferit Melen Havalimanı

1943 yılından bu yana hizmet veren Van Ferit Melen Havalimanı, bu ismi sonradan almıştır ve sivil nitelikli bir havalimanıdır. Hem iç hem de dış hatların bulunduğu bu tesis, bölgenin en çok yoğunluğu yaşayan havalimanıdır. Bunda etkili olanlardan biri de dış hatlar terminaline de sahip olmasıdır. Van Ferit Melen Havalimanı ‘nın önemli avantajlarından biri de kent merkezine sadece 8 km uzaklıkta yer almasıdır. Tesis içerisinde bulunan Kafe – Restoran, Sağlık Hizmeti ve otopark imkânları da gözden kaçmamaktadır. Hem kente hem de bu bölgeye kolay ulaşım için tercih edebileceğiniz Van Havalimanı, ülkemizin önemli ulaşım merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Çeşitli ulaşım imkânlarının havalimanında bulunması sebebi ile düşünmeden siz de yola koyulabilirsiniz.

Van Ferit Belen Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Taksi kolay ulaşım sağlama seçeneklerinden biridir. Hele de birden fazla yolcu aynı yöne gidecekse, hesaplı ve konforlu bir ulaşım seçeneği olarak değerlendirilebilir. Diğer taraftan her an Van Ferit Belen Havalimanı’nda taksi bulunabildiği için de cazip bir seçenektir. Terminal binasının önünde her an taksi bulabilir ve kentin istediğiniz noktasına doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Halk Otobüsü

Terminal binasının 300 metre ilerisinden hareket eden ve ring şeklinde çalışan Van halk otobüsleri sizin için hesaplı bir ulaşım imkânı olabilir. Fazla eşyanız olmadığı takdirde bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Otobüslerin geçiş güzergâhlarını da internetten öğrenmeniz mümkündür.

Minibüs

Van Ferit Melen Havalimanı ’nın 900 metre kadar ilerisinden hareket eden minibüsler de yine şehir içi ulaşım için caziptir. Ancak eşyanız çok olduğunda sizin için sıkıntı yaratabilir. Aksi takdirde oldukça avantajlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Minibüsler ile kent merkezine hızlıca ulaşmanız mümkündür.

Havayolu Şirketi Servisi

Türk Hava Yolları ‘nın bu bölge için özel olarak tesis ettiği servisler, hem Türk Hava Yolları hem de AnadoluJet Hava Yolları ‘nın yolcularını taşımaktadır. Yüksekova – Şemdinli ve Erciş arasında düzenlenen seferler, Van’a uçan yolculara hizmet etmektedir. Bu noktaya ulaşacak olanlar, Van üzerinden hızlı ve de konforlu bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirler.

Van Hakkında Genel Bilgiler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kenti olan Van, ülkemizin de 9. en kalabalık şehridir. Van Gölü kıyısında verimli topraklar üzerine yerleşmiş olan kent, tarihin en eski zamanlarından beri yerleşim alanıdır ve bugün kent üzerinde çok sayıda medeniyetin izine rastlamak mümkündür. Van topraklarının verimi, bol akarsuyu ve elverişli iklim koşulları ile harika bir yerleşim alanıyken, tarihi ve kültürel değerleri ile de eşsiz bir gezi merkezidir. Türkiye’nin en iyi rotaları arasında sayılan Van, kültürel değerleri ile sizi farklı bir boyuta çekecek, eşsiz lezzetler ile tanıştıracaktır. M.Ö. 7000’li yıllara kadar uzanan tarihi, Van’a bu özellikleri kazandırmıştır. Bugün ise bu sayede pek çok ziyaret noktası sizi karşılıyor kentte. Tarihi yapılardan etkileyici müzelere ve doğal güzelliklere kadar geniş bir çeşitlilik olduğu için en azından birkaç gününüzü kentte geçirmelisiniz.

Van, karasal iklime sahiptir ve buna bağlı olarak bozkır bitki örtüsü ile kaplıdır. Kış ayları genellikle yoğun kar yağışı altında geçerken, bahar aylarında bunu yoğun yağmurlar izler. Yaz aylarında yağmur az görülürken, sonbahar daha çok rüzgârları ile adından söz ettirir.  Van’ın karlar altındaki görünümü eşsiz olsa da, gezi merkezlerinin tamamını görebilmek için bahar ve yaz aylarında kente gitmeniz önerilir. Bu zamanlarda ısı değerlerinin daha uygun olması sebebi ile daha rahat bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Van’ın Gezilecek Yerleri

Şeytan Köprüsü

Bendi Mahi çayı üzerinde yer alan Şeytan Köprüsü, güzel manzaralara ve tarihi kentlere ilgi duyanlar için hoşnutluk verecek bir gezi yeridir. Yapım tarihi hakkında bilgi sahibi olunmayan köprünün 13. Yüzyılda İlhanlılar zamanında inşa edildiği sanılmaktadır. Bugün halen sağlamlığını koruyan köprü kullanılmaya devam ediyor.

Akdamar Adası ve Kilisesi

Akdamar adası belki de kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Tekneler ile düzenlenen turlara katılarak Van gölü üzerinde gezintiye çıkabilir ve bu sırada Akdamar adasına da gidebilirsiniz. Ada üzerinde yer alan Akdamar Kilisesi, oldukça eskidir ve Ortaçağ Ermeni sanatının önemli bir eseridir. Bugün müze olarak düzenlenmiş olan yapıyı ziyaret etmek için bir gününüzü ayırmanı gerekmektedir.

Hüsrev Paşa Camii

Hüsrev Paşa Camii, Hüsrev Paşa Külliyesi’nin önemli parçalarından biri olup, Mimar Sinan’ın kentteki en önemli eseridir. 1567 yılında Van Beylerbeyi tarafından inşa ettirilen cami, mimari nitelikleri ile konuşuluyor. İç mekânı süsleyen çiniler, bugün hala dillere destandır. Konumu itibariyle de ulaşıma kolay olan cami, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında sayılıyor.

Van Müzesi

Müze ziyaretlerinden zevk alanlar için kentte gidilecek ilk yer şüphesiz ki Van Müzesi olacaktır. Van Müzesi geniş kapsamlı bir koleksiyon ile hizmet sunmaktadır. Van ve çevresinde yürütülen kazı çalışmaları sonucunda elde edilen değerli bulgular bugün Müzenin en önemli eserlerini oluşturmaktadır ve kentin toplumsal yapısı ve tarihi hakkında önemli veriler sunmaktadır. Müzenin bahçesi de adeta bir açık hava müzesi niteliğine sahip olduğundan gezmesi son derece zevkli olan bir gezi noktasından söz ediyoruz.

Van Gölü

Bir deniz olarak da adlandırılan Van Gölü ‘nün Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluştuğu varsayılıyor. Tatvan ilçe sınırında yer alan göl, geniş yüz ölçümü ile ülkemizin en büyük gölü olma özelliğine sahiptir. Suyu tuzlu ve de sodalı olan göl, mevsime göre yükselip alçalmaktadır ve üzerinde düzenlenen tekne turları son derece eğlenceli geçmektedir. Kente gelen turistlerin özellikle ilgi gösterdiği bu turlara siz de katılabilirsiniz ve göl üzerinde bulunan adaları da ziyaret edebilirsiniz ya da aracınız ile göl çevresinde yapacağınız bir tur ile eşsiz göl manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi

Doğu Anadolu’nun en ilgi çeken doğal güzelliklerinden biri olan Muradiye Şelalesi, yağmurların fazla olduğu bahar aylarında adeta coşmaktadır. Bu sebeple bu tarihlerde eşsiz görüntüler oluşturan şelaleyi görmeniz önerilir. Hem dinlenmek ve huzur bulmak hem de eğlenmek için Muradiye Şelalesi ‘ni görmeye gidebilirsiniz. Üstelik çevresindeki keşif yerleri sizin için doğa ile baş başa kalma fırsatı da yaratıyor. Burada tam anlamı ile pozitif enerji ile yüklenebilirsiniz. Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği kent, bu tip güzellikleri ile sizi bekliyor.