Dil Seçiniz

İstanbul – Siirt Uçak Bileti

İstanbul ülkenin her yerine ve de dünyanın en önemli merkezlerine sadece bir uçak bileti uzaklığında olan dünya kentlerinden biridir. Özellikle son yıllarda görülen gelişmeler, hava yolu ulaşımının günümüzde yaygınlaşıp halkın her kesimine ulaştığını gösteriyor. Bu bağlamda Siirt de bugün ülkemizin merkezlerine yakın bir kent haline geldi. Bunun için İstanbul – Siirt uçak bileti satın almak yeterli. İstanbul uçak bileti satın alıp, nasıl ülkenin her yerinden şehre kolayca ulaşılabiliyorsa, Siirt uçak bileti ile de kolay bir ulaşım gerçekleştirilebiliyor. Kentin havalimanı bu anlamda önemli bir hizmet sunuyor Siirtlilere. Hem turizm açısından hem de iş ilişkileri açısından önemli bir hizmet olarak değerlendirilmektedir.

Siirt Havalimanı

1994 yılında hizmet vermeye başlayan Siirt Havalimanı, sivil özelliğe sahiptir ve sadece iç hatlarda hizmet veren uçaklara açıktır. Havalimanının çeşitli elverişsizlikleri ve kısıtlılıkları, zaman zaman tedarik edilmiştir. 1998, 2008 ve 2010 yıllarında yapılan çeşitli bakımlar ile havalimanında gelişmeler gözlenmiştir. Yapımında 1600 metre uzunluğunda olan pist bugün 2000 metreye kadar uzatılmıştır. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı da yolcular için büyük önem taşır. Siirt bu anlamda avantajlı kentlerden biridir. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı sadece 14 km olduğundan, çeşitli araçlar ile hızlıca ulaşım gerçekleştirilebiliyor. Havalimanına ulaşımda tercih edebileceğiniz hava yolu şirketleri ise yoğun seferleri ile BoraJet olabilirken, Türk Hava Yolları ‘nı da tercih etmeniz mümkün.

Siirt Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Eğer ucuz bir ulaşım gerçekleştirme amacına sahipseniz, şüphesiz ki Belediye otobüsü cazip bir seçim olacaktır. Belediye tarafından tahsis edilen havalimanı otobüsleri, seferlere göre planlanıyor. Uçakların iniş ve kalkış saatleri baz alınarak yapılan program, yolcuların zaman kaybı yaşamasının da önüne geçiyor. Üstelik ucuz da bir ulaşım sağlanabiliyor. Sadece eşyanızın çok olduğu durumlarda can sıkıcı olabileceğinden bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Araç Kiralama

Eğer şehirdeki işlerinizi hallederken yolda zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız, araç kiralayabilirsiniz. Böylece ulaşımınız hem çok daha hızlı olacaktır hem de konforlu bir şekilde şehir içinde gezebilirsiniz. Özellikle de kalabalık bir şekilde kente gelenler ve birlikte zaman geçirecek olanlar bu şekilde uygun ücretler ile konforu yakalayabilir. Ayrıca bu durum zaman kaybının da önüne geçmesi sebebi ile son derece cazip olacaktır.

Taksi

Eğer kent içinde varış noktanız diğer ulaşım şekilleri ile zaman kaybına sebep olacaksa ya da aktarma ve benzeri sebepler ile yorucu olacaksa, taksi kullanmanız en doğrusu olacaktır. Üstelik bu şekilde havalimanında bekleyen taksileri kullanıp, zaman kaybetmeden yola düşebilirsiniz. Eşyanızın fazla olduğu durumlarda da bu seçenek sizin için oldukça avantajlı olabilir. Kent merkezinin yakın olması ise maddi anlamda da avantaj sağlıyor. Hele de birden fazla yolcu söz konusu ise çok daha düşük ücretler ile ulaşım sağlamış olacaksınız.

Siirt Hakkında Genel Bilgiler

Güneydoğu Anadolu bölgesinin bir parçası olan Siirt, sınıra yakın ketlerimizden biridir. Bulunduğu konum itibariyle Anadolu ile Mezopotamya arasında geçiş noktası ifade ediyor olması ise tarihin en eski zamanlarından bu yana anlam ifade eden şehirlerden biri olmasını sağlamıştır. Buna bağlı olarak da Siirt özellikle çok eski zamanlara ait kalıntılara sahiptir. Dolayısıyla şehirde eskiye dair değerler ile karşılaşacak ve mistik bir atmosfer etkisi altında geçmişe yol alacaksınız. Kent kapsamında yapılan kazı çalışmaları sonucunda, Cilalı Taş devrinden, Tunç devrine, Roma’da Osmanlı’ya kadar pek çok devir ve medeniyetin izleri bulunmuştur. Bu da şehirdeki kültür çeşitliliğine işaret ediyor. Siirt’ in asıl bir şehir statüsüne ulaşması ise ancak Cumhuriyet dönemi ile mümkün olmuştur.

Şimdi Siirt’i bir turistik gezi merkezi olarak görüp yola çıkacak olanlar için öneride bulunmak gerekirse, seçtiğiniz mevsim çok önemlidir. Çünkü Siirt, kara ikliminin etkisi altındadır. Dolayısıyla yaz ayları sıcak ve kuran geçse de kış ayları oldukça soğuk ve de yağışlı olmaktadır. Hava şartları sebebi ile gezinizin aksamaya uğramaması için de bahar ve yaz aylarını tercih etmenizi önermekteyiz. Bu şekilde daha keyifli bir gezi gerçekleştirebilir, hem de soğuk sebebi ile gezinizin bazı kısımlarını eksiltmek zorunda kalmazsınız.

Siirt’in Gezilecek Yerleri

Sağlarca Kaplıcası

Siirt’in hem turistik bir noktası hem de şifa merkezi olarak bilinen Sağlarca Kaplıcası, Eruh yolu üzerinde yer alıyor. Siirt şehir merkezine sadece 14 km uzakta bulunması ise turistler için bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Uzun yolculuklar yapmadan şifa merkezine ulaşabiliyorsunuz. Kaplıcanın müthiş suyunun deri hastalıklarına ve özellikle de kadın hastalıklarına çok iyi geldiği söyleniyor. Bu bağlamda da çok fazla insan kaplıcaya geliyor. Hem dinlenmek, hem huzur bulmak hem de şifa bulmak istiyorsanız, Siirt Sağlarca Kaplıcası ‘nı ziyaret edebilir, burada zaman geçirebilirsiniz.

Botan Mağaraları ve Diğerleri

Tarihin eski zamanlarına uzanan geçmişi ile Siirt çok fazla mağaraya sahiptir. Bunların büyük bir kısmı da geçmişte yerleşim alanı olarak kullanılmış olan mağaralardır. Dolayısıyla son derece ilgi çekici noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca şehrin jeolojik yapısı mağaralara çok uygundur. Bu durum da ziyarete açık pek çok mağara ortaya çıkarmıştır. Çok sayıdaki mağara ziyarete açıkken Botan Mağaraları en ünlüleri ve en dikkat çekenleri olarak gezi programınızda yer alabilir.

Veysel Karani Türbesi

İslam din büyüğü olarak tarihimizde ve de kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Veysel Karani, bölgenin en ünlü zatlarından biridir. Veysel Karani özellikle anne sevgisi ile anlatılmaktadır ve zihinlerde de bu şekilde yer edinmektedir. Tam adının ise Üveys Bin Amir-i Kareni olduğu biliniyor. 4 yaşında iken babasını kaybetmiş ve deve çobanlığı yapmış olan zatın hayatına dair diğer bilgiler için türbesini ziyaret edebilirsiniz. Kolay ulaşılabilen konumu ile turistler için cazip gezi duraklarından biridir.

Siirt Ulu Camii

Siirt’in en önemli tarihi eseri Siirt Ulu Camii ‘dir. Selçuklu sultanlarından biri olan Mugizüddin Mahmut tarafından inşa ettirilmiş olan yapı, özel işlemeleri ile dikkat çekiyor. Özellikle minaresi, yapının en göz alıcı yeridir. Çinili minare olarak da adlandırılan minare, eşsiz çiniler ile kaplıdır ve yapının genel itibariyle her noktasında tipik Selçuklu izlerine rastlamak mümkündür. Şehrin tam da merkezinde bulunması ise turistler için vazgeçilmez bir durak olmasını sağlıyor. Siirt’e gelen her turist için Ulu Camii olmazsa olmaz bir yerdir. Üstelik mimari değerlere önem veriyor ve bu alan ile ilgileniyorsanız, nadir görülen bir yapı örneği ile karşılaşacaksınız.

Derzin Kalesi

Derzin Kalesi, şehrin Bizans dönemine ait en önemli eseri olmakla birlikte, bugün büyük oranda harap olduğu için bir kalıntı olduğunu söylemek daha doğrudur. Çok dik ve yüksek bir tepeye inşa edilmiş olan kale, stratejik açıdan bakıldığında ise çok doğru bir konuma sahiptir. Gözetleme kuleleri halen ayakta olan yapı, harika fotoğraflar vereceğinden gezinize dâhil etmeniz doğru olacaktır. Özellikle bahar ve yaz ayları bu bölge için daha idealdir. Kentin Bizans kalıntıları arasındaki önemi sebebi ile kalenin, turistlerin en çok tercih ettiği ziyaret yerlerinden biri olduğunu da söylemek mümkün.