Dil Seçiniz

İstanbul – Kayseri Uçak Bileti

Türkiye’nin sahip olduğu konumu, tarihi ve kültürü ile her kenti ayrı bir değer dünyasıdır ve hem benzerlikleri hem de farklılıkları ile gönülleri fethetmektedir. Kayseri de böyle değerli kentlerimizden biri olarak değerlendiriliyor. Ancak ulaşım imkânları kentlerin değerlerinin anlaşılabilmesi için büyük önem taşıyor. Kayseri’nin güzelliklerini kolayca gidip görmemizi sağlayan hava yolu ulaşımı, İstanbul – Kayseri uçak bileti satın almamız ile birlikte kente ulaşmamızı sağlıyor. İstanbul ile Kayseri arasındaki yoğun ulaşım trafiği Kayseri’ye düzenlenen uçak seferleri ile oldukça kolaylaştırılıyor. İster iş için isterseniz de gezi için Kayseri’ye gidebilir ve sadece birkaç saat süren uçak yolculuğundan sonra varış gerçekleştirerek, bu konforun tadını çıkarabilirsiniz.

Kayseri Havalimanı

Kayseri Havalimanı ’nın temelleri 1998 yılında inşa edilen terminal binası ile başlamıştır. Bu tarihte iç hat uçuşlarıyla, kent hava yolu ulaşımı ile tanışmıştır. 2007 yılı ise dış hat uçuşlarının başlangıç tarihi olmuştur. Bugün sivil ve de askeri niteliğe sahip olan Kayseri Havalimanı, iç ve dış hatlar terminali ile hizmet vermeyi sürdürmektedir. Kent merkezine sadece 5 km uzaklıkta yer alıyor olması, Kayseri’ye gidecek olanlar için harika bir kolaylıktır. Bu sayede havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım da kolay sağlanmaktadır. Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, AnadoluJet ve SunExpress gibi hava yolu şirketlerinin sefer düzenlediği kente, sadece uçak bileti alarak hızla ulaşabilirsiniz.

Kayseri Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Her zaman en kolay ulaşım imkânlarından biri olan taksiler, havalimanından kent her köşesine doğrudan ulaşım sağlıyor. Havalimanına iniş yaptığınızda göreceğiniz taksilerden birine binerek, kolayca ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Zaman da kaybetmemiş olursunuz. Diğerlerine nazaran pahalı bir ulaşım seçeneği olsa da, yolcu sayısına oranla daha cazip hale gelen bir ulaşım şeklidir. Hele de eşyanız çoksa sizin için en uygun ulaşım şekli taksi olabilir.

Belediye Otobüsleri

Kayseri Belediyesi’nin tahsis ettiği otobüsler, her 20 dakikada bir şehir merkezi ile havalimanı arasında ulaşım gerçekleştirmektedir. Karşılıklı olarak düzenlenen bu seferler, bu rotada en çok kullanılan ulaşım imkânıdır. Uygun fiyatlı olması, en önemli cazip yanıyken, yolculuğun uzun sürmemesi de avantaj olarak değerlendirilebilir. Çok fazla eşyanızın olmadığı durumlarda Kayseri Belediye otobüslerini tercih ederek konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz.

Havaş Servisleri

Kayseri Havaş servisleri, yolcular için en cazip ulaşım seçeneklerinden biridir. Bu hemen hemen her Havaş servisinin bulunduğu kentte aynıdır. Havalimanına iniş yapan her uçaktan sonra, ortalama 25 dakika sonra hareket eden Havaş servisleri, Talas ve Otogar istikametinde yol almaktadır. Detaylı olarak güzergâh ve hareket saati bilgisi almak isterseniz, internet üzerinden detaylara ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde ücret bilgisine de böyle ulaşabilirsiniz.

Kayseri Hakkında Genel Bilgiler

Ankara ve Konya’nın ardından İç Anadolu bölgesinin en büyük üçüncü kenti statüsünde yer alan Kayseri, görülmeye değer güzelliklere ev sahipliği yapmakta. M.Ö. 4000’li yıllara uzanan tarihi ve değerleri ile özellikle Hititlere ait oldukça önemli izlere sahiptir. Bölgenin en önemli ve en uzun süren yerleşimlerinden olan Kültepe ve Karum, bugün kentin sahip olduğu en değerli kalıntıları gün yüzüne çıkarmıştır. Cumhuriyet dönemine gelecek olursak ise Kayseri, 1988 yılı itibariyle Büyükşehir Belediyesi ilan edilmiştir. 1929 yılında yapılmış olan Haydarpaşa – Kars demiryolunun ise Kayseri’den geçiyor olması, kent için oldukça önemlidir.

Kış aylarında kentin turizmini canlandıran Erciyes Dağı, dünyaca ünlü toz karı ile çok sayıda yerli ve yabancı turisti kente çekmektedir. Şehir merkezi ile kayak merkezinin yakın bir mesafede yer alıyor olması da, turizmi canlandıran özelliklerden biridir. Ayrıca kentin sahip olduğu bu tip çok sayıdaki doğal güzellik, Kayseri’yi özel bir kent haline getirmektedir. Orta Anadolu’nun sert kara iklimini yaşayan Kayseri, yazları sıcak ve kurak geçirirken, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçirmektedir. İklim ile doğru orantılı olarak, kent büyük oranda bozkır ile kaplıdır. Ancak dağların eteklerinde bağlar görülürken, dağların yüksek noktalarında ancak ormanlar göze çarpmaktadır. Diğer taraftan kent için hâkim bitki örtüsü tanımı yapmak gerekirse, step olarak tanımlamak doğru olacaktır.

Kayseri’nin Gezilecek Yerleri

Yaman Dede Camii

Talas ilçesinde yer alan Yaman Dede Camii, 1886 yılında Sultan Abdülhamit’in izni ile kilise olarak inşa edilmiştir. Kilisenin camiye çevrilmesi ise 1925 ile 1926 yıllarında gerçekleşmiştir. Camiye çevrilmesinin ardından yapı bir süre boş kalsa da bugün kentin en önemli ibadet merkezlerinden biridir. Dolayısıyla turistlerin, özellikle de dinlere meraklı olanların oldukça dikkatini çekmektedir. Dini niteliği ile birlikte mimari açıdan da beğenilen bir yapı olması, ayrıca kilise ve caminin aynı yapıda farklı zaman dilimlerinde can bulması, camiyi değerli kılmaktadır.

Barsama Vadisi

Diğer ismi Çavuşağa Köyü olan bu bölge, kentin en önemli doğal güzelliklerinden biri olarak nitelenebilir. Uçsuz bucaksız bir görünümü olan Barsama vadisi, eşsiz fotoğraflar verecek bir güzelliktir. Doğal güzelliklerden hoşlananlar için cazip olan vadi, size muhteşem manzaralar sunacağı için kente gittiğinizde mutlaka bu noktayı da görmelisiniz.

Kültepe Örenyeri

Şehir merkezine yaklaşık olarak 21 km uzaklıkta yer alan Kültepe Örenyeri, oldukça eski zamanların değerlerini gün yüzüne çıkaran bir kent kalıntısıdır aslında. Geçmişte büyük önem taşımış bir yerleşim yerinin kalıntılarına sahip olan Kültepe, kent için de büyü önem taşıyor. Bölgeden elde edilen değerlerin büyük bir bölümünü kentin çeşitli müzelerinde görebilirsiniz.

Hacı Kılıç Medresesi

Anadolu’da yer alan en kıymetli Selçuklu eserlerinden biri olan Hacı Kılıç Medresesi, adeta dantel gibi işlenen süslemeleri ile dikkat çekiyor. Mimari niteliğinin yanında, bu tür detayları ile de farklılığını hissettiren yapı, kentinden görülmesi gereken en önemli yerlerinden biridir. Yapım tarihi oldukça eski olan medrese, şehir merkezinde yer aldığı için sizin için ulaşım da problem olmayacaktır.

 

Ağırnas Yeraltı Şehri

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde yer alan Ağırnas Yeraltı Şehri, Hristiyanlığın ilk kabul edildiği dönemlere dair önemli kalıntılar sunmuştur. Burada bulunan özellikle kilise ve çeşmeler, görülmeye değer yapılardır. Dönemin en önemli iz sürme aracı olan bu yapılar, sizi oldukça etkileyecek. Yeraltı şehrinin aktif olarak kullanıldığı zamanlar ise milattan önceki yıllar olarak belirtilmektedir. Yıl boyunca sürekli ziyaret edilen bu nokta, kentin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Kapuzbaşı Şelalesi

Kayseri, Erciyes Dağı kadar kıymet arz eden çok sayıda doğal güzelliği ile ziyaretçilerinin diline dolanmıştır. Kapuzbaşı Şelalesi, Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alır ve bu milli park, eşsiz bir yeşil doğaya sahip olması sebebi ile ziyaret etmeniz gereken önemli noktalardan biridir. Kapuzbaşı Şelalesi, toplamda 500 metrekarelik bir alana yayılmaktadır ve 7 şelalenin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Şelaleyi özel yapan özelliklerden biri ise kaynağından çıktığı gibi suların dökülmesidir. Böylece büyüleyici bir manzara ortaya çıkmaktadır. Dinlenip, huzur bulacağınız, tüm yılın yorgunluğunu atacağınız bir tatil için, deniz, kum ve güneşe alternatif olarak bu noktayı tercih edebilirsiniz. Burada hissedeceğiniz huzur, size unutulmaz bir Kayseri hatırası olarak kalacaktır.