Dil Seçiniz

İstanbul – Kastamonu Havalimanı

Karadeniz kıyıları inci gibi dizilen birbirinden güzel kentlerle bezelidir ve bu özellik, bugün Karadeniz turu yapmayı herkes için harika bir gezi seçeneği haline getirmektedir. Kastamonu genellikle Karadeniz turunun başlangıç noktası olarak seçilmektedir. Bu durumda da öncelikle İstanbul – Kastamonu uçak bileti satın almanız gerekmektedir. Ardından ise diğer kentlere kara yolu ile unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz. Bölgenin doğal güzelliklerine tanık olmanın en güzel yollarından biri de budur. Ancak öncesinde yolculukta çok zaman kaybetmemek için Kastamonu’ya uçak ile gitmeniz önerilir. Kentin tarihi ve doğal güzelliklerini görmek için yolculuk gününüzü dahi kullanabilirsiniz böylece. Çünkü oldukça kısa süreli bir yolculuk yapacaksınız ve aynı gün gezinize başlayabileceksiniz.

Kastamonu Havalimanı

Kastamonu Havalimanı, kent merkezine sadece 13 km uzaklıkta yer alır. Stol havalimanları çerçevesinde inşa edilen tesis, sivil niteliklidir. Havalimanının inşa sürecine bakarsak ise 1959 yılında inşa edildiğini görüyoruz. 1997 yılında Stol havalimanı statüsünde yenilenmiş ve 2013 yılı itibariyle de tarifesiz sivil hava trafiğine açılmıştır. Sadece iç hatlara açık olan tesis, bugün kentin ulaşımında oldukça önemli bir rol oynuyor. Kente farklı şehirlerden ulaşmak isteyenlerin ilk tercihi olan hava yolu imkânı, bu şekilde günden güne artan bir yoğunlukla kullanılıyor. Ayrıca yurt dışından gelecek olanlar da İstanbul’a gelip buradan İstanbul – Kastamonu uçak bileti ile kente ulaşmaktadır.  Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi şirketlerin, kente seferleri mevcuttur.

Kastamonu Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

THY Servisleri

Türk Hava Yolları, havalimanına ulaşımda önemli bir hizmet sunuyor ve yolcularına özel olarak servis imkânı sağlıyor. Böylece sıkıntısız bir şekilde tam da zamanında havalimanına ulaşım gerçekleştirilebiliyor. Bunun için uçak biletinizi satın alırken, şirket ile görüşmeniz gerekiyor. Güzergâh ve saatleri de yine şirketlerden öğrenebileceğiniz gibi internet üzerinden de bilgiye ulaşabilirsiniz.

Pegasus Hava Yolları Servisleri

Pegasus Hava Yolları da THY gibi seferlerine uygun şekilde çeşitli zamanlarda servis hizmeti sunuyor. Böylece yolcularının güvenle ve konforla yolculuk etmesini sağlıyor. Siz de Pegasus ile seyahat ediyorsanız ve servis hizmetinden faydalanmak istiyorsanız şirket ile görüşebilirsiniz. Ayrıca detaylı bilgiye ulaşmak için interneti de kullanabilirsiniz.

Taksi

Taksiler her an her yerde kolay ulaşım seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Doğrudan varış noktanıza ulaşabileceğiniz hızlı bir ulaşım şekli olmakla birlikte, ücreti de biraz daha fazladır. Ancak özellikle eşyası çok olan yolcuların bu seçeneği tercih etmesi önerilir. Çünkü sizin için daha konforlu olacaktır. Diğer taraftan birden fazla yolcu söz konusu olduğunda, yani grup halinde yolculuk ediyorsanız, bu seçenek sizin için oldukça hesaplı olabilir. Bu sebeple ulaşım seçeneklerinizin arasında değerlendirebilirsiniz.

Kastamonu Hakkında Genel Bilgiler

Kastamonu adeta, büyük şehrin gürültüsünden kaçıp, yeşilin içerisinde huzuru hissedebileceğiniz korunmuş bir cennettir. Karadeniz’in her köşesi farklı bir cennetken, Kastamonu da kendine özgü özellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen bir atmosfere sahiptir. Engin dağların gölgesinde, turkuaz rengi denizin eteğinde, yeşilin her tonu ile iç içe bir gezi için tercih edilebilecek olan Kastamonu, sadece doğal güzellikleri ile bilinmiyor üstelik. Burası aynı zamanda önemli tarihi ve kültürel değerlere ev sahipliği yapıyor ki bunlarda kentin eski çağlardan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılması ve tarihin her döneminde değer görmüş olması çok etkilidir. Özellikle Osmanlı dönemine ait yapılar, son derece ilginizi çekebilir burada. Hititlerden bu yana çeşitli kültürlerin etkisi ile şekillenen şehir kültür ve yapısı, son olarak Osmanlı etkisinde kalmıştır. Dolayısıyla kentte en çok eser de bu dönemden kalmıştır.

Kastamonu’da Karadeniz kentlerinin büyük bir kısmında olduğu gibi iki tip iklim görülmektedir. Kentin kuzey kesimlerinde Karadeniz’in etkileri gözlenirken, iç kesimlerde İç Anadolu ikliminin sert etkileri görülmektedir. Yağışları ile bilinen bölgede en yoğun yağışlar sanıldığı gibi kış aylarında değil, bahar ve yaz aylarında düşmektedir. Ancak kentin doğal güzelliklerini daha belirginleştiren bu iklim etkisi, sizin gezinize engel olmayacaktır. Dolayısıyla Kastamonu seyahatinizi bahar ve yaz aylarında planlayabilirsiniz. Kar yağışı ise kış aylarında özellikle yüksek bölgelerde gözlenir ve yılın ortalama 20 günü kar örtüsü yerde kalır.

Kastamonu’nun Gezilecek Yerleri

Valla Kanyonu

Pınarbaşı ilçe merkezine ortalama 26 km uzaklıkta yer alan Valla Kanyonu, Türkiye’nin geçilmesi en zor noktalarından biridir ve bununla birlikte adeta vahşi bir güzelliğe sahiptir. Sarp kayalıkların üzerinde akbaba, kartal ve atmaca gibi yırtıcı kuşlara rastlamak mümkündür. Bu sebeple de eşsiz bir doğa gezisi için macera tutkunlarının vazgeçilmez noktalarından biri olarak değerlendirebiliriz.

Gideros Koyu

Gideros Koyu antik dönemlerden bu yana kıymet görmüş önemli bir noktadır. Bugün doğal güzelliğinin yanında tarihi değeri ile de ziyaretçilerini etkileyen bir görünüme sahiptir. Bu bölgeye geldiğinizde ilk olarak Gideros Kalesi karşılar sizi. Burada mola verdikten sonra Koyu keşfetmek için harekete geçebilirsiniz. Burada bulabileceğiniz çeşitli konaklama imkânları, size eşsiz birkaç gün sunabilir. Ev ve pansiyon seçeneklerini değerlendirerek, yılın en sakin ve huzurlu günlerini burada geçirebilirsiniz.

İsmail Bey Külliyesi

İsmail Bey Külliyesi, kendisi ile aynı ismi taşıyan mahallede yer alır ve kentin en çok değer gören tarihi yapılarından biri olarak bilinir. Özellikle de mimariye merak salanlar için harika bir ziyaret noktası olabilir. Yapının 1400’lü yıllarda yapıldığı sanılmaktadır ve imaret, cami, sıbyan mektebi, hamam ve kütüphane gibi çeşitli işlevsel yapıları bir arada bulunduran, Osmanlı döneminin klasik yapılarından biridir. Adı üzerinde bir külliyedir ve gereklerini günümüze de yansıtmaktadır. Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez ziyaret noktası olması sebebi ile size de mutlaka önermekteyiz.

Kastamonu Müzesi

1952 yılında ziyarete açılmış olan Kastamonu Müzesi, kentin en ziyaret edilesi müzesidir. Kentin tarihine dair önemli verileri barındıran müze, çeşitli cam ve toprak eserler, heykeller ve mezar stellerini sergiliyor. Bu tür kalıntılara meraklıysanız, kesinlikle bu geziden keyif alırsınız.

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Bugün müzeye sahip olan yapı, aslında 1970 yılında inşa edilmiş olan tarihi bir konaktır ve yapının 1979 yılında kamulaştırılması ile birlikte, 1997 yılında müze olarak kullanılması mümkün olmuştur. Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, Kastamonu’nun kültürel ve toplumsal yapısına dair önemli değerlere ev sahipliği yapmaktadır. Kentte geçmişte yaygın olan kunduracılık, urgancılık, dokumacılık ve baskıcılık gibi el sanatlarının, hatta geleneksel yapıda kentin evlerinde bulunan gelin odası, misafir odası ve günlük oda gibi kesitlerin gerçekçi bir şekilde yaşatılıyor olması, müzeyi dikkat çekici hale getiren özelliklerdir.

Ilıca Şelalesi

Halk arasında Dev Kazanı olarak nitelenen Ilıca Şelalesi, kentin en çok dikkat çeken doğal güzelliklerinden biridir. Burası adeta fantastik görüntüleri sunuyor size. Üstelik sadece şelalenin güzelliği etkisi altına almayacak sizi, aynı zamanda bu çevrede bulunan eşsiz bitki ve ağaç türleri, yeşilin bin bir tonunun bir arada yer alması, sizi bir günlüğüne dünyadan uzaklaştıracak. Böylesine güzel bir atmosferin korunmuş ve şekilde varlığına şaşırabilirsiniz. Bu güzelliklere ulaşmanız ise sadece İstabul – Kastamonu uçak bileti satın almanız ile mümkün olabilir.