Dil Seçiniz

İstanbul – Kapadokya Uçak Bileti

Türkiye’nin dört bir yanı birbirinden ilgi çekici ziyaret merkezleri ile bezeli iken ulaşım imkânları daha da önem kazanıyor. Bugün çok fazla turist çeken Kapadokya da böyle noktalardan biri olduğu için havalimanı bu bölge için çok önemlidir. Bu doğrultuda kente inşa edilen tesis Kapadokya’yı, İstanbul – Kapadokya uçak bileti satın almanız ile kolay ulaşabileceğiniz bir merkez haline getirmektedir. İstanbul’dan Türkiye’nin dört bir yanında ulaşmak kolayken, Nevşehir ‘de bulunan havalimanı sayesinde doğrudan ya da İstanbul aktarmalı olarak bu bölgeye ulaşmak da son derece kolaylaşmıştır. Siz de sıradaki seyahatinizi bu bölgeye yapabilir kısa ve konforlu bir yolculuk ile varış noktanıza ulaşabilirsiniz.

Nevşehir – Kapadokya Havalimanı

Kapadokya yöresi bugün dünyanın 8. Harikası olarak görülmektedir ve buna bağlı olarak da yoğun bir turist akını ile karşılaşmaktadır. Böyle bir bölgenin ulaşım imkânları da üst seviyede tutulmalıdır. Bu doğrultuda 1998 yılında inşa edilen Nevşehir – Kapadokya Havalimanı, şehir merkezine sadece 30 km uzaklıktadır ve ilçe merkezine de 11 km uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanı ile şehir içi ulaşım imkânlarının çeşitliliği ise havalimanını daha tercih edilir kılmaktadır. Hem iç hatlar hem de dış hatlar terminaline sahip olan Kapadokya Havalimanı, çevre iller için de cazip bir ulaşım merkezi olarak görülmektedir. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi çeşitli şirketlerin düzenlediği seferler ile erken rezervasyon fırsatlarını da kullanarak harika bir Kapadokya gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

Nevşehir – Kapadokya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havayolu Şirketi Servisi

Havayolu şirketleri, yolcularına özel tahsis ettikleri servisler ile şehir içi önemli merkezlere ya da şehir çevresine ulaşım imkânı sağlamaktadır. Bunun için yolculuğunuzu gerçekleştireceğiniz havayolu şirketi ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Türk Hava Yolları gibi şirketlerin, servislerini kullanarak gerçekleştireceğiniz bu yolculuk sizin için son derece konforlu ve de cazip olacaktır. Mümkün olduğunca bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

Taksi

Taksi, her noktada en kolay ulaşılabilen ulaşım aracıdır. Havalimanına ulaşımda da rahatlıkla ulaşıp tercih edebileceğiniz taksiler, size oldukça hızlı bir ulaşım sağlayacaktır. Özellikle de çok eşyası olanlar için avantajlı olan bu imkân, yolcu sayısının çokluğu karşısında da avantajlı hale gelmektedir. Bu sebeple tercih edebileceğiniz ulaşım şekillerindendir.

Araç Kiralama

Araç kiralama daha çok kalabalık grupların tercih ettiği, eşyanın ve de yolcu sayısının çok olduğu durumlarda cazip olan bir ulaşım şeklidir. Bununla birlikte konfor ve hız amaçlayan yolcular için de mantıklı olabilir. İster şoförlü isterseniz de şoförsüz araç kiralayarak ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Kent içi ulaşımın can damarı olan otobüsler, havalimanı ile kentin farklı noktalarını buluşturan önemli unsurlardır. Ucuz bir ulaşım hedefliyorsanız, belediye otobüslerinin güzergâhlarını inceleyerek havalimanına ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarının tek olumsuz yanı, eşyanız çok olduğunda sizin için sıkıntı çıkarabilecek olmasıdır. Bunun dışında her hangi bir sorun ile karşılaşmanız söz konusu olamaz.

Kapadokya Hakkında Genel Bilgiler

Bu bölge, detaylı bir Kapadokya Gezi Rehberi eşliğinde keşfedilmelidir. Burası harika bir doğa, muhteşem coğrafi özellikler ve tarih ve kültürün muhteşem harmanı ile şekillenmiş, etkileyici bir coğrafyadır. Kapadokya geçmişte daha çok aynı Mezopotamya gibi belli bir bölgenin adı anlamına gelirmiş. Bugün ise Nevşehir ili kapsamında yer almaktadır. Bölgenin önemini sağlayan coğrafi özellikleri ise tahminen 60 milyon yıl önce lavlar ile ortaya çıkmıştır. Doğanın sanatını konuşturduğu rüzgârı ile bugünkü halini alan yapılar Peri Bacaları bölgenin en dikkat çeken özelliğidir.

Günümüzden 2000 yıl önce yaşam alanı olarak kullanılmaya başlanan Nevşehir, çok sayıda medeniyete yuva olmuştur ve günümüze de çeşitli izler bırakmıştır. Bölgenin iklimi, genel anlamda tipik karasal iklim olarak nitelenebilir. Buna bağlı olarak, yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışların ise soğuk ve de yağışlı geçtiği görülmektedir. Bölgeyi ziyaret etmek için en uygun zamanlar bahar ve yaz aylarıdır. Hava şartlarının daha uygun olduğu bu dönemlerde, bölgede büyük bir yoğunluk yaşandığını da unutmamak gerek. Burada sıcak hava balonu ile yapacağınız yolculuk ise size eşsiz bir kuşbakışı manzara sunar. Burada yapmadan dönmemeniz gereken etkinlik tam olarak budur diyebiliriz.

Nevşehir’in Gezilecek Yerleri

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi, en ünlü yürüyüş alanlarından biridir. Muhteşem bir doğa ve muhteşem manzaralar eşliğinde yapacağınız Ihlara Vadisi yürüyüşü, ülkemizde yaşayabileceğiniz özel deneyimlerden biri olacaktır. Yürüyüş yolunun uzun olması başta gözünüzü korkutabilir ancak kesinlikle böyle bir yolculuğa çıktığınız için pişman olmazsınız. İniş çıkışları kolaylaştıran merdivenler ve bu bölgede çokça karşılaşacağınız tarihi fakat gezilemeyecek durumda olan kiliseler bölgeye karakteristik bir özellik kazandırıyor. Yürüyüş yolunun uzun olması başta gözünüzü korkutabilir ancak kesinlikle böyle bir yolculuğa çıktığınız için pişman olmazsınız.

Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi, Göreme ve Ürgüp arasında bir bölgede yer almaktadır. Kalenin tarihine dair çok fazla bilgi mevcut olmasa da, yapım tarihinin Bizans dönemine uzandığı sanılmaktadır. Kalenin özelliklerine bakılacak olursa, 80 metre yükseklikte yer alması, hem barınma hem de strateji maksadı ile inşa edildiği izlenimi uyandırmaktadır. Kalenin zirvesinden göreceğiniz manzara ise kesinlikle buraya geldiğinize değdiğini düşünmenizi sağlayacak.

Üzengi Vadisi

Nevşehir’in birbirinden kıymetli vadilerinden biri olan Üzengi Vadisi, Ihlara Vadisi gibi yürüyüş yolları ile güzelliklerine doyacağınız bir noktadır. Buradaki yürüyüş parkurları ile huzur dolu doğanın içerisinde, yaşamdan izole zaman geçirebilirsiniz. Bu alan içerisinde yer alan kiliseler, doğal su kaynakları, eski köyler ve de güvercinlikler, bölgenin tarihi ve doğal güzelliğini tamamlayan unsurlardır.

Ürgüp Müzesi

Ürgüp müzesi, bölgenin tarihinin çetelesini tutan bir merkezdir. 1971 yılından bu yana açık olan Ürgüp Müzesi, bölgenin Prehistorik dönemlerden Osmanlı dönemine kadar çeşitli zamanlarına ait değerli kalıntıları ziyaretçilerine sunmaktadır. Kıymetli arkeolojik eserler ile karşılaşacağınız müze, kentteki önemli gezi noktalarından biri olarak değerlendirilir. Tarihi kalıntılar ve müze ziyaretleri tam da size hitap eden seyahat şekliyse, kesinlikle bu bölgeye yapacağınız gezide Ürgüp Müzesi’ne uğramalısınız.

Peri Bacaları

Bölgenin ününü sağlayan Peri Bacaları, sadece Türkiye genelinde değil dünya genelinde üne sahiptir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile dillere desten olan Kapadokya, Peri Bacaları ile bütünleşmiştir. Bölgenin en önemli simgesi olduğu gibi kentinde en önemli simgesidir. Yanardağ, akarsu ve rüzgâr etkisi ile bu görünüme kavuşan bölgeyi, bir de sıcak hava balonu ile yukarıdan görmenizi önermekteyiz. Dünyanın dört bir yanında ziyaretçi alan Peri Bacalarını görmediyseniz, daha fazla geç kalmamalısınız.

Yeraltı Şehirleri

Kapadokya’nın en enteresan görüntülerini oluşturan Kapadokya Yeraltı şehirleri, bölgenin sahip olduğu tüf kaya yapısı sayesinde oluşturulmuştur. İnsanların eski zamanlarda barınma, depolama ve savunma amaçlı inşa ettikleri bu kentler, bugün son derece ilgi çeken kalıntılardır. Yeraltı şehirlerinin daha çok Bizans döneminde, Müslüman Araplarının akınlarına karşı kullanıldığı gözlenmektedir. Ayrıca büyüklükleri fazla olan şehirler, binlerce insana yaşam alanı yaratmaktadır. Bugün de ziyarete açık olan yeraltı şehirleri, havalandırma sistemleri ile büyülemektedir. Çünkü inanılmaz bir havalandırma sistemi söz konusudur bu şehirlerde. Kesinlikle nefes alıp vermenizde bir değişiklik hissetmezsiniz.