Dil Seçiniz

İstanbul – Erzincan Havalimanı

Türkiye’nin her yerinden insanın çeşitli sebepler ile akın ettiği İstanbul, aynı zamanda çeşitli sebepli sebeplerle seyahat edilen Erzincan, karşılıklı seferlerin düzenlendiği iki güzel kentimizdir. Hem iş sebebi ile hem de turistik faaliyetler maksadıyla, Erzincan ‘a yolcu trafiği yaşanmaktadır. Erzincan ‘ın doğunun güzelliklerini ve kültürünü taşıyan güzel atmosferi, tarih ile de harmanlanarak, ziyaretçilerine tılsımlı bir gezi vaat etmektedir. Buraya hangi sebeple gelmiş olursanız olun, kentin etkisinde kalacaksınız. Olumsuzluklarından ziyade olumlu özelliklerine odaklanırsanız ise unutulmaz bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ise İstanbul – Erzincan uçak bileti satın almanız mümkün. Ülkenin dört bir yanından, gelişen hava yolu imkânları ile Erzincan uçak bileti satın alarak kente hızla ulaşmanız mümkün. Üstelik Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Pegasus Hava Yolları gibi kaliteli şirketler ile kente ulaşabilirsiniz.

Erzincan Havalimanı

Erzincan Havalimanı, 1988 yılı itibariyle hizmete girmiş ve ilk olarak sivil nitelikli olarak seferlere açılmıştır. Bugün ise hem sivil hem de askeri niteliği ile varlığını korumaktadır. Sadece iç hatlar terminali bulunan tesisin, şehir merkezine yakın oluşu ise büyük bir avantaj anlamına geliyor. Erzincan’ın kalbinin attığı bölgeye yaklaşık olarak 9 km uzaklıktaki Erzincan Havalimanı, kolay ulaşılabilir kent sıfatı ile cazip gezi rotası haline geliyor. Pek çok hizmet alanı ile geniş bir bölgeye yayılmış olan tesis, çeşitli ulaşım araçları ile birlikte hizmetini tamamlıyor. Otobüs, servis ve taksiler ile kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor.

Erzincan Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Şehir merkezine yakın konumda yer almasının bir avantajı olarak Erzincan Havalimanı, Erzincan Belediye Otobüsleri ile kolay ulaşılan bir noktadır.  Buraya sık sık sefer düzenleyen Erzincan Belediyesi otobüsleri, karşılıklı seferler ile yolcularını hızlıca varacağı yere ulaştırıyor. En uygun fiyatlı ulaşım seçeneği olması, en çok tercih edilen ulaşım aracı olmasında da etkili oluyor. Çok fazla eşya taşımak mümkün olmasa da, zaten genel itibariyle az eşya ile seyahat edenler olduğu için, en çok tercih edilen ulaşım şekli olmaktadır.

Taksi

En konforlu ve en hızlı şekilde kent merkezine ya da istediğiniz herhangi bir noktaya ulaşmak isterseniz, taksiler sizin için ideal olacaktır. Havalimanında bulunan taksi durağı sayesinde hangi saatte iniş yaparsanız yapın burada taksi bulabilirsiniz. Yorulmadan yolculuk etmek ve eşyalarınızı da kolayca taşımak için taksi kullanmalısınız. Ücret açısından en pahalı seçenek olsa da, şehir merkezinin yakın olması sebebi ile çokça tercih edilen bir ulaşım seçeneğidir.

Servisler

Tur şirketlerinin düzenlediği servis seferleri, önemli ulaşım araçlarıdır. Özellikle kafile şeklinde hareket edenlerin, ulaşım aracı bulmakta zorluk çekmesinin önüne geçen bu imkân, zaman kaybetmeden servisiniz ile istediğiniz noktaya ulaşmanız anlamına geliyor. Üstelik grup olmanın verdiği avantaj ile cazip fiyatlar da söz konusu olacak, eşyalarınızı kolay taşıyacaksınız.

Erzincan Hakkında Genel Bilgiler

Erzincan tüm Anadolu kentleri gibi, tarihi ilk çağlara kadar uzanan köklü bir yerleşim alanı üzerinde kurulmuş, kıymetli bir şehirdir. İlk dönemleri hakkında net bilgilere sahip olunmasa da, kentin tarihi Hititliler ile hareketlenmiş ve bugüne önemli izler bırakılmıştır. Hititlilere dair çok fazla ize rastlanmasa da bu bölgede egemenlik kurdukları bilinmektedir. Kentin sahip olduğu en eski izler ise Urartular’a aittir. M.Ö. 600’lü yıllara gelindiğinde ise Urartu egemenliği yerini Medler’e bırakmıştır. Pek çok uygarlığın iz bıraktığı bu bölge, Osmanlı yönetiminde kaldığı uzun yıllarda da önem arz etmiş ve bugüne ulaşan değerli yapılara kavuşmuştur. Ayrıca kentin kültürü de Osmanlı etkisi ile gelişmiştir.

Doğu Anadolu bölgesinin Kuzey Batı bölümünde konumlanmış olan Erzincan, çevresindeki Sivas, Erzurum ve Giresun gibi kentlerle birlikte, görülmeye değer bir gezi rotası oluşturuyor. Özellikle bahar aylarında yapılabilecek mükemmel bir gezi için, bu güzergâhı takip edebilirsiniz. Kentin kıymetli doğal güzelliklerini görmeyi de unutmamalısınız. Biraz iklim özelliklerine değinecek olursak, Doğu Anadolu bölgesinde olmasından da anlaşılacağı gibi, çok da kolay bir iklim söz konusu değil. Karasal iklim etkisi ile genel anlamda soğuk bir kenttir. Çevre illerine göre ılıman sayılabilse de yıllık sıcaklık ortalaması 16 derecedir. Bu sebeple, kentin kış güzelliğini de görmeniz gerekse de, tarihi ve doğal değerleri en güzel oldukları zaman olan bahar aylarında ziyaret etmelisiniz.

Erzincan’ın Gezilecek Yerleri

Mama Hatun Kervansarayı

Mama Hatun Türbesi ‘ne yakın bir konumda bulunan kervansaray, 17. Yüzyılda inşa edilmiş büyük bir yapı kompleksidir. Tam inşa tarihi bilinmemekte ancak bu yüzyıl içerisinde olduğu tahmin edilebilmektedir. Bugüne ulaşmasını sağlayan onarım çalışmaları ise yapının orijinalliğinin bozulmasını, ilk günkü güzelliğini yitirmesini sağlamış. Ulaşımı kolay olan bu yapıyı görmeniz şiddetle tavsiye edilmektedir. Zira kentin en güzel tarihi yapılarından biridir.

Erzincan Melik Gazi Türbesi

Kemah ilçesinde yer alan türbe, Fırat Nehri kıyısında, yüksek bir noktada konumlanmış muhteşem bir manzaraya karşı durmaktadır. Sekizgen mimarisi ve iki katlı yapısı ile dikkat çeken Erzincan Melik Gazi Türbesi, dönem dönem açılmış ve bozulmalar yaşanmıştır. Son olarak ise 1991 yılında açılmıştır. Mimari güzelliği ve konumu ile ziyaret için ideal olan türbeyi, siz de gidip görebilirsiniz.

Mama Hatun Türbesi

Aynı isim ile anılan Mama Hatun Kervansarayı ‘na yakın konumu ile bilinen türbe, tarihi kalıntıları ile en çok zaman geçireceğiniz bölge olan Tercan ilçesinde yer alıyor. Mama Hatun Türbesi ‘nin tarihi, Saltuklular ‘a kadar ulaşmaktadır. Yapım tarihinin 1192 ile 1202 yılları arasında olduğu sanılmaktadır. Mimarisi ile genel türbe yapılarından farklılaşması ise burayı özel kılmaktadır. Bu mimari farklılık, özellikle yapılar, mimari ve sanat ile ilgilenenleri bu bölgeye çekmektedir.

Sakaltutan Kayak Merkezi

Türkiye kış tatili için birbirinden güzel çok sayıda kayak merkezine sahiptir. Bunlardan biri olan Sakaltutan Kayak Merkezi, kent merkezine sadece 44 km uzaklıkta yer alır ve çokça ziyaretçi çeker. Konaklamak isteyenler, 60 kişilik yatak kapasitesi bulunan Kayak Evi’nde kalabilirler. Gitmeden önce detaylı bilgi almanızda fayda var. Kar kalınlığının yıl içerisinde 100 cm ‘e kadar ulaşabildiği Kayak Merkezi’ne kent merkezinden otobüs, taksi ya da özel aracınız ile ulaşabilirsiniz.

Girlevik Şelalesi

Kentin su ve yeşilinin en güzel şekline kavuştuğu Girlevik Şelalesi, adeta kentin cennet noktasıdır. Tam anlamı ile size huzuru bahşeden bu nokta, özellikle bahar aylarında en güzel görünümüne kavuşur. Şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır ve ulaşımı kolaydır. Burada piknik yapıp, keyifli ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Doğa yürüyüşleri ile enerji depolayabilir ve çevrenin güzelliklerini fotoğraflarınız ile ölümsüzleştirebilirsiniz.

Erzincan Müzesi

Her kentin, en değerli kalıntılarını sakladığı bir müzesi bulunur. Erzincan Müzesi de bu işlevi ile kente gelen yerli ve yabacı turistlerin kesinlikle ziyaret ettiği bir noktadır. Çok sayıda kıymetli arkeolojik eserin yer aldığı müze, gezmekten keyif alacağınız, kentin tarihten bugüne toplumsal yapısını öğreneceğiniz bir yapıya sahiptir. Ulaşımı kolay merkezi bir noktaya bulunması ise sıkça ziyaret edilmesinin önemli bir gerekçesidir. Erzincan Müzesi ‘ne uğramadan şehirden ayrılırsanız, kesinlikle şehir hakkında eksik bilgiye sahip olacaksınız.