Dil Seçiniz

İstanbul – Çanakkale Uçak Bileti

İstanbul, hava yolu imkânlarının gelişimi ile birlikte 1930’lu yıllar itibariyle hem yurt içi hem de yurt dışı pek çok noktaya yakınlaştı. Uçak ile hızla varış noktasına ulaşılması, büyük bir avantaj olduğundan bu alanda yapılan çalışmalar da hız kazandı ve bugün, özellikle son 10 yılın çalışmaları ile Türkiye’nin pek çok kenti hava yolu ulaşımını kullanabiliyor. Çanakkale de bu kentlerden biridir. İstanbul üzerinden konforlu ve hızlı ulaşım için İstanbul – Çanakkale uçak bileti satın alarak, Çanakkale Gökçeada Havalimanı’na varış yapabilirsiniz. İstanbul ’un kendine has tarihi kıymeti olduğu gibi, Çanakkale’nin de çok özel bir kültürel değeri bulunuyor. Bununla birlikte, doğal güzellikleri de unutmamak gerek. Çanakkale’de güzel bir gezi ve tatil için ise uçak bileti satın almanız ve yola koyulmanız yeterli.

Çanakkale Gökçeada Havalimanı

2010 yılında yapılmış olan Çanakkale Gökçeada Havalimanı, kentin hızlı ulaşım imkânlarını tesis etmektedir. 2010 yılında açılan havalimanı, 2011 yılı itibariyle de uçuşlara açılmıştır. Bugün BoraJetHava Yolları ’nin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ‘na düzenlediği seferler ile kentin ulaşımı hız kazanmıştır. Sadece İstanbul değil, İstanbul üzerinden diğer kentlere de hızlıca konforlu bir ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Dolayısıyla Çanakkale Gökçeada Havalimanı, kent için çok önemli bir imkândır. Zaman içerisinde hem yurt içi seferlerinin artışı hem de yurt dışı seferlere başlanması beklenmektedir.

Çanakkale Gökçeada Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Şehir içi ulaşımda en hızlı seçenek olan taksiler, Gökçeada Havalimanı ’nda sürekli bulunabilir. Havalimanına en hızlı şekilde ulaşmak için ya da uçuş sonrası şehrin istediğiniz noktasına hiç beklemeden ya da zorluk çekmeden ulaşmak isterseniz, taksi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tek başına yolculuk edenler için biraz daha pahalı olabilecek olan bu seçenek, birden fazla kişinin birlikte seyahat etmesi durumunda oldukça hesaplıdır. Özellikle de eşyası çok olanlar için tek seçenek olarak düşünülebilir. Çünkü çok eşya ile belediye otobüslerinde yolculuk etmek zor ve can sıkıcı olabilir. Oysa taksi büyük bir kolaylıktır. Bu sebeple Çanakkale Gökçeada Havalimanı’na ulaşabileceğiniz en cazip seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Belediye Otobüsleri

Kent içi ulaşımın en önemli toplu taşıma aracı olan belediye otobüsleri, Çanakkale’nin her köşesinde etkin bir ulaşım aracı olduğu gibi, havalimanına ulaşımda da öneme sahiptir. Çanakkale Gökçeada Havalimanı ile kent merkezi gibi şehir içi farklı noktalara belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle uçuşların olduğu günlerde gerçekleştirilen otobüs seferleri, Necip Paşa Camii – Kordon – İskele – Demircioğlu Caddesi – Eski Tansaş – Troya Caddesi – Şehit Gürol Caddesi ve Gökçeada Havalimanı güzergâhını izleyerek karşılıklı olarak gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak gerçekleştirilen şehir içi hatları da öğrenerek, varış yerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Hakkında Genel Bilgiler

Çanakkale eşsiz bir tarihin ürünü olarak günümüze ulaşmıştır. Antik dönemlerden, kurtuluş savaşına hatta Cumhuriyet dönemine uzanan tarihi kenti bugün özel kılıyor. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında, Biga ve Gelibolu sancaklarının kaldırılması sonucu Çanakkale ili ortaya çıkmıştır. Bugün Çanakkale Savaşı’nın acı hatıraları kadar antik dönem izlerine de sahip olan kent, turistik açıdan oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Ülkemizin en güzel kıyılarına sahip şehirlerinden biri olması da cabası.

Kent nüfusunun yarısı merkezi bölgelerde yaşarken, yarısı da kırsal bölgelerde yaşamaktadır. Coğrafi açıdan bakıldığında da kentin nerdeyse yarısının ormanlarla kaplı olduğu görülmektedir ki bu da çok önemli bir özelliğidir. Doğal özelliklerini koruyor olması, yaz tatili için cazip bir seçenek olduğunu da göstermektedir. Kızılçam ve meşe ağaçları ile kaplı kıyıların masmavi sular ile buluştuğu bu güzel kent, iklim tipi olarak da Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında geçiş niteliğine sahiptir.

Çanakkale, oldukça güzel ve turistik niteliği yüksek bir kent olsa da turistik faaliyetlerde çok fazla dikkat çekemiyor. Bunun önemli bir sebebi ise özellikle kıyıların yerleşime kapatılmış olmasıdır. Bu durum ise daha çok Çanakkale Savaşı ’nın hatıraları ile ilişkilendirilir. Dolayısıyla kenti tatil maksadıyla tercih edebilirsiniz ancak daha çok kültürel ve tarihi nitelikli geziler için Çanakkale’ye gelmek isteyeceksiniz. Batı’nın güzel şehri Çanakkale’yi hala görmediyseniz, İstanbul üzerinden aktarma yaparak, uçakla kolayca ulaşabilirsiniz.

Çanakkale’nin Gezilecek Yerleri

Şahindere Şehitliği

Çanakkale, kanlı tarihi sebebi ile çok sayıda şehitliğe ev sahipliği yapıyor. Şahindere şehitliği bunlardan sadece bir tanesidir. Diğerlerini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şahindere şehitliğinin bulunduğu bölge, Çanakkale savaşının yaşandığı sıralarda su ve gölge veren ağaçların varlığı sebebi ile büyük sargı yerlerinden biri olarak kullanılıyormuş. Korunaklı niteliği sebebi ile bu amaçla kullanılan bölge, bugün ise şehitlik olarak kullanılmaktadır ve kente uğrayanların mutlaka ziyaret ettiği şehitliklerden biridir.

Bozcaada Kalesi

Deniz yolu ile ulaşılan adanın en dikkat çekici yapısıdır Bozcaada Kalesi. Buraya geldiyseniz ve Çanakkale tatilinizi Bozcaada’daki otellerde kalarak sürdürmeye karar verdiyseniz, Kale de mutlaka ilginizi çekecektir. Tarihi oldukça eski zamanlara uzanan bu yapı, tahmini olarak Venedikliler öncesinde yapılmıştır. Kaleyi bugüne kadar Venedikliler, Cenevizliler, Fenikeliler ve Osmanlılar kullanmıştır. 10 metre genişliğindeki hendek ile çevrili olan kaleye önceleri asma köprü ile girilirken, bugün burada sabit bir köprü yer alır.

Seddülbahir Eski Camii

Gelibolu Yarımadasının güney ucunda yer alan Seddülbahir Eski Camii, Çanakkale’nin gezilmesi gereken yerleri arasında yer alır. 1656 ile 1659 yılları arasında inşa edilen camii, ustalarının aileleri ile bölgeye yerleşmeleri sayesinde aynı isim ile anılan köyün kurulmasına vesile olmuştur. Oldukça eski bir yapı olan cami, bugün halen ilgi ile ziyaret edilen noktalardan biri olduğu için yolunuz kente düştüğünde sizin de gidip görmeniz önerilir.

Gökçeada Yıldızkoy

Tatil amacıyla kente gelenlerin mutlaka ziyaret etmek isteyecekleri Yıldızkoy, harika bir doğa parçasıdır. Burası güneşlenmek ve denize girmekten ziyade dalış yapmak için tercih edilen bir koydur. Kuzey rüzgârlarının sert olması güneşlenmeyi pek de keyifli hale getirmezken su altı güzellikleri büyüleyicidir. Bu sebeple özellikle dalmayı sevenlerin akın ettikleri bir noktadan söz ediyoruz.

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale’nin en bilinen simgelerinden olan Şehitler Abidesi, en görülmesi gereken noktalardan biridir. Burada yer alan Harp Müzesi ise insanın tüylerini diken diken eden özel bir müzedir. 1971 yılında açılan müzede 1824 adet Çanakkale Savaşı’na ait kalıntı ve eser sergilenmektedir. O günün şartlarını en iyi şekilde ifade eden müze, her Türk gencinin ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

Gökçeada Peynir Kayalıkları

Çanakkale’de Gökçeada geziniz sırasında görmekten zevk alacağınız yerlerden biri de Peynir Kayalıklarıdır. Doğanın muhteşem eserlerinden biri olan kayalıklar, Kuzulimanı’nın solunda yer alıyor. Özellikle tatilcilerin ziyaret ettiği Çanakkale Peynir Kayalıkları bir doğa harikası olarak, adeta dünyaca ünlü bir sanatçının elinden çıkmış gibidir. Dolayısıyla oldukça ilgi görmektedir. Siz de özellikle Gökçeada’ya geldiğinizde bu manzarayı yakından görebilirsiniz. Bu zevki yaşamak için Çanakkale uçak bileti satın alıp, küçük bir tatil hazırlığı yaparak yola koyulmanız yeterli. Kısa süre sonra kentin doğal, kültürel ve tarihi güzellikleri arasında günlük hayatın sıkıntılarından uzaklaşabilirsiniz.