Dil Seçiniz

İstanbul – Adıyaman Uçak Bileti

Dört tarafı denizlerle çevrili, doğusu ayrı güzel batısı ayrı güzel ülkemizin görülesi kentlerinden biridir Adıyaman. Gitmeden görmeden atmosferini tanıyamayacağınız bu güzel kent, ülkemizde lüks olmaktan çıkıp yaygınlaşan hava yolu ulaşımı ile çok daha yakın artık. İstanbul – Adıyaman uçak bileti satın alarak yola çıkmanız yeterli kente ulaşmak için. 1 – 2 saatlik konforlu bir yolculuk sonrasında Adıyaman ‘a ulaşabilir ve aynı gün şehri keşfetmek için harekete geçebilirsiniz. Adıyaman uçak bileti satın alırken ise İstanbul uçak bileti satın alımlarınızda olduğu gibi internetin en önemli imkânlarından olan www.ucakbileti.com.tr adresini tercih ettiğiniz takdirde çok daha uygun fiyatları yakalayabilir ve tasarruflu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Adıyaman Havalimanı

Türkiye’nin en iyi hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları ile birlikte alt şirketi niteliğine sahip olan AnadoluJet ’in de tarifeli seferler düzenlediği tesis, kentin ulaşımı için büyük önem taşıyor. 1988 yılı itibariyle hizmete açılmış olan Adıyaman Havalimanı, açıldığı ilk tarihlerden bu yana Ankara ile karşılıklı tarifeli seferlere ev sahipliği yapmaktadır. 2005 yılı itibariyle ise İstanbul ile karşılıklı seferler düzenlenmeye başlamıştır. Kent merkezine uzaklığı sadece 22 kilometredir ve düzenlenen haftalık 28 sefer ile yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Sivil nitelikli olan Adıyaman Havalimanı üzerinden bugün sadece iç hatlar uçuşları mümkünken, ilerleyen zamanlarda dış hatların dâhil edilmesi de beklenmektedir.

Adıyaman Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

THY Servisi

Türk Hava Yolları, yolcularına sunduğu ulaşım hizmetini tam anlamı ile gerçekleştirmek adına, servisleri ile harika bir hizmet sunuyor. Şirketin yolcuları, güzergâh ve saat bilgisi gibi detayları internet üzerinden ya da doğrudan THY personelinden öğrenerek, zaman kaybetmeden varış gerçekleştirebiliyorlar. Seferlerin durumuna göre, uçakların iniş ve kalkış saatleri baz alınarak düzenlenen seferler, zaman kaybetmenizin de önüne geçmektedir. Üstelik ya ücretsiz ya da düşük ücretli olarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Eşyanızın çok olma durumunda dahi sizin için cazip bir ulaşım imkânıdır özel servisler.

Taksi

Özellikle eşya fazlalığı durumunda son derece avantajlı olan taksiler, şehir merkezinin oldukça yakın oluşu sebebi ile mantıklı bir ulaşım seçeneği olabilir. Ücreti çok tutmayacağı gibi, yolcu sayısının fazlalığında çok daha cazip olması muhtemeldir. Üstelik en hızlı ve en konforlu şekilde ulaşım gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu sebeple siz de Adıyaman Havalimanı’na iniş gerçekleştirdikten sonra ya da havalimanına giderken, taksileri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Özel Araç

Havalimanı’nın sahip olduğu geniş otopark alanı, özel aracı tercih etmenizi sağlayabilir. Her hâlükârda özel araç konforunu başka bir ulaşım şeklinde bulmanız mümkün değil. Bu sebeple, kısa süreli bir seyahat gerçekleştirecekseniz aracınızı otoparka bırakabilirsiniz ya da kente gelmeden önce araç kiralama şirketi ile görüşerek, havalimanına araç isteyebilir ve özel araç konforunu hissedebilirsiniz.

Adıyaman Hakkında Genel Bilgiler

Fırat Nehri ’nin batısında yer alan bu güzel kent, Güney Doğu Bölgesi’nin de özel noktalarından biridir. Tarih sahnesinde rol almış önemli uygarlıkların bu bölgede bıraktığı kalıntılar, bugün dahi görülebilmekte ve bu toprakları mistik bir atmosfere büründürmektedir. En eski yerleşim alanlarından biri olan Adıyaman toprakları, bugün farklı farklı kültürlerin harmanlandığı özel bir coğrafyadır. Kentin tarihi ve kültürel değerlerinin yanında, sahip olduğu doğal hazineler ise önemli ziyaret noktaları arasında sayılıyor. Yani bugün Adıyaman’a gittiğinizde, tarihi ve kültürel değerleri kadar görülesi doğal güzelliklerini görmeden dönüş yapmamalısınız. Ayrıca kentte en çok dikkat çeken Komagene Krallığı kalıntılarına pek çok noktada rastlayabilirsiniz ve hayranlıkla seyredebilirsiniz.

Kentin iklim özellikleri ise çeşitlilik göstermektedir. Adıyaman’ın kuzey kısmında kış ayları yoğun yağışlı ve çok soğuk geçerken, yaz ayları sıcak ve kurak olmaktadır. Bu sebeple bu iklim tipini karasal iklim olarak niteleyebiliriz. Diğer taraftan kentin güneyinde kışlar ılık ve yağışlı olmakta, yaz ayları ise yine sıcak ve kurak geçmektedir. Bitki örtüsü açısından inceleyecek olursak ise Güney Doğu Anadolu bölgesinin en yeşil kenti olduğunu söylemek mümkün. Ancak buna karşın, şehrin sadece yüzde 17’lik bir kısmı orman örtüsü ile kaplıdır. Onlarda kuzey dağlarının yamaçlarında yer almaktadır. Kentin iklim özellikleri gösteriyor ki Adıyaman ‘a gitmek için en uygun zaman bahar ve yaz aylarıdır. Siz de bu durumu göz önünde bulundurarak, seyahat programınızı netleştirebilirsiniz.

Adıyaman’ın Gezilecek Yerleri

Pirin Antik Kenti

Şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta olma avantajına sahip olan Pirin Antik Kenti, hemen hemen her turistin görmek istediği bir tarihi kalıntı bölgesidir. Kommagene Krallığı’nın 5 büyük kentinden biri olma özelliği taşıyan kentin en şaşalı dönemleri ise M.Ö. 1. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Roma döneminde ise önemli bir konaklama merkezi niteliği taşımış olan antik kent, bugün görenleri hayrete düşüren özelliklere sahiptir. Gezip görmekten zevk alacağınız ziyaret noktalarından biri olarak değerlendirebiliriz.

Adıyaman Yeni Kale

Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alıp, kent merkezine ulaşımı kolay olan Adıyaman Yeni Kale, yüksek ve görkemli bir yapıdır. Yine Kommagene medeniyetinin bir ürünü olduğu sanılan kale, oldukça yüksek bir noktada yer alıyor. Bu sebeple kaleyi ziyaretiniz sırasında unutulmaz manzaralar ile karşılaşabilirsiniz. Buna fotoğraf makinanızı getirerek önceden hazır olmanızda fayda var. Şehrin tarihine ışık tutan bu önemli yapı da mutlaka görülmesi gereken değerlerden bir tanesidir.

Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü ‘nün özelliği dünyanın en eski köprülerinden biri olmasıdır. Turistik gezi alanı olmakla birlikte, bugüne uzanan dayanıklılığı mimari ile ilgilenenlerin de dikkatini çekmektedir. Ortalama 1900 yıldır varlığını koruyan köprü, eşsiz bir değerdir ve kesinlikle görmenizi önerdiğimiz noktalardandır. Şehir merkezine 55 kilometre kadar uzakta yer alsa da ulaşımın kolay olması sebebi ile rahatlıkla gidip görebilirsiniz.

Adıyaman Ulu Camii

Adıyaman Ulu Camii, kentin en önemli dini değerleri arasında gösteriliyor. Hem tarihi hem mimarisi hem de maneviyatı ile sizi etkileyerek kendisine çekecek olan bu muhteşem yapı, aynı zamanda da Adıyaman ‘ın kapasitesi en fazla olan ibadet merkezidir. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen bu kıymetli eser, 1873 yılında yıkılarak, eski halinden alakasız bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. Buna karşın mükemmelliğini korumaktadır.

Oturakçı Pazarı

Alışverişin tam da merkezi olan Oturakçı Pazarı her zaman çok kalabalık olmaktadır. Burada kente dair önemli hatıralar bulabilirsiniz. Halı, kilim, çanta ve heybe gibi ürünlerin yanında Nemrut heykelleri gibi objelere de ulaşabilirsiniz. Sevdiklerinize kentten hediye götürmek isterseniz de yine burası sizin için ideal bir alışveriş noktası olacaktır.

Adıyaman Müzesi

Kentin Osmanlı, Selçuklu, Bizans ve Roma dönemlerine dair en önemli değerlerini sergileyen Adıyaman Müzesi, kentin en önemli müzesi olma özelliğine sahiptir ve müze ziyaretlerinden zevk alıyorsanız, kesinlikle uğramanız gereken bir başka noktadır. Kuruluşu eski tarihlere uzanan müze, bugün sahip olduğu daha modern atmosferi ise 1982 yılında kazanmıştır ve o günden bu güne daha nitelikli bir şekilde ziyaretçilerine hizmet sunmaktadır. Burada son derece değerli kalıntıları görebilir, kentin toplumsal yapısı ve geçmişine dair fikir edinebilirsiniz.