Dil Seçiniz

AtlasJet ile Iraklı ZagrosJet Anlaşmazlığı

AtlasJet ile harika gezilere adım atabilirsiniz. Daha da avantajlı bir seyahat için AlasJet uçak bileti www.ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  AtlasJet ile Iraklı ZagrosJet Anlaşmazlığı

  Iraklı Zagros Grubu’nun sahip olduğu Kuzey Irak merkezli ZagrosJet ile AtlasJet arasında yaşanan anlaşmazlık geçtiğimiz günlerde yeni olaylara sebebiyet vererek mahkemeye taşındı. İki şirket arasında yaşanan anlaşmazlıkların ardından Irak Sivil Havacılık otoritesi, AtlasJet ’in Irak üzerine gerçekleştirdiği uçuşları durdurma kararı almıştı. AtlasJet, hem bu harekete karşılık hem de Iraklı şirketten alacaklarına karşılık olarak, şirketin Airbus A321 tipi uçağına İstanbul Atatürk Havalimanında el koymuştu. Yaşanan bu tatsızlıkların ardından, iki havayolu şirketi arasındaki anlaşmazlık mahkeme mercilerine taşındı. Mahkemenin açıklanan kararı ise AtlasJet tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı’nda rehin tutulan ZagrosJet uçağının iade edilmesi yönünde oldu. Ancak anlaşmazlık bu şekilde son bulmadı.

  AtlasJet Mahkemenin Yetkisiz olduğunu iddia etmektedir. AtlasJet CEO’su olan Orhan Coşkun’un İstanbul Atatürk Havalimanı OnurAir teknik hangarı önünde bekletilen Airbus A321 tipi uçak ile ilgili açıklamasında değindiği mahkeme kararının geçersizliğine dair iddiaları, şirketin avukatları tarafından yapılan itiraz ile netleşti. Mevcut mahkeme kararına itiraz gerekçesi ise kararın Bakırköy mahkemesi tarafından verilmiş olmasına dayanıyor. Çünkü Bakırköy Mahkemesi yetkili değil. AtlasJet ve ZagrosJet arasında yapılan kontrat gereği, iki şirket arasında ortaya çıkan anlaşmazlıkların Çağlayan Mahkemesinde sonuçlandırılması gerekiyor. Bu sebeple Bakırköy Mahkemesi tarafından karar verilmesi doğru değil ve karar geçersiz kabul ediliyor. AtlasJet CEO’su, hâkimin dikkatinden kaçmış olduğunu düşünerek, avukatların bu konudaki gerekleri yerine getirdiğini belirtmektedir.

  Bahsi geçen anlaşmazlığa ve ZagrosJet ‘in uçağının rehin alınmasına sebep olan olayın ise ödeme sorunundan kaynaklandığı biliniyor. Mahkeme kararının ardından ortaya çıkan detaylar ile edinilen bilgiler, Havacılık Teknik A.Ş. (ATS Team) açıklaması ile gündeme geldi. Iraklı Zagros Gurbun firması olan ZagrosJet uçaklarına sağlanan teknik bakım ve servis hizmeti verildiği ve buna karşılık olarak yapılması gereken teknik bakım ve servis hizmeti bedelinin ödenmediği, dolayısıyla Airbus A321 tipi ZagrosJet uçağına el konulduğunun açıklaması yapılmıştır.

  Ortaya çıkan bir diğer detay da, Iraklı şirketin mahkeme kararından iki gün önce hazırlamış olduğu banka teminatı oldu. Havacılık Teknik A.Ş de aynı gün içerisinde durumu öğrenir öğrenmez mahkemeye itiraz etmiştir. Taraflar arasında yapılmış olan mevcut sözleşmeye göre, uyuşmazlık konusunda yetkili olan mahkeme İstanbul Merkez Çağlayan Mahkemesi olmakta ve bu durum mahkeme açısından bağlayıcılık ifade etmektedir. Bu bağlayıcı hükme karşın Asliye Ticaret Mahkemesi, itirazı görüşmek üzere tarih vermiştir. Buna karşılık da AtlasJet tarafından duruşma gününe kadar tedbirin durdurulması talebinde bulunulmuştur. Böylesine karmaşık hukuki süreçler işlerken, diğer taraftan uçağın teslimi sırasında da sıkıntılar yaşanmıştır.

  AtlasJet tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı’nda el konulan ZargosJet ‘e ait Airbus A321 tipi uçak, ATS Team tarafından yetkililere teslim edilmiştir. Bu sırada ortaya atılan, uçağın motorunun alındığı şeklindeki ifadeler, tamamen bir yalanın parçasıdır. Uçağın havalimanına açıkta bekletiliyor olması ve hava şartlarının bir gereği olarak, soğuktan etkilenmemesi için hassas parçaların alınarak kapalı ortamda muhafaza edilmesi bu tip yalan iddialara sebebiyet vermiştir. ATS Team yetkili kişisi, uçağın teslimi sırasında söz konusu noktada bulunmadığı için kapalı alanda muhafaza edilen söz konusu hassas parçaların da teslimi yapılamamıştır. Bunun ardından aynı gün akşam saatlerinde ATS Team Merkez Binasına gelen ZagrosJet yetkilileri ve avukatları, uçağın dokümanlarını almak bahanesi ile yetkisiz bir arama gerçekleştirme girişiminde bulunmuşlardır. Tüm uyarılara karşın, şirket yetkilileri ve avukatlarının yaptığı yasadışı arama yapmış ve çalışanları provoke eden davranışlar sergilemişlerdir. AtlasJet ‘in açıklamasında yer alan bu beyan, şirketin yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı, yetkili kurumların müdahalesini beklediklerini belirtmeleri ile son bulmaktadır. AtlasJet, kendilerine yapılan bu haksız davranışlar karşısında suç duyurusunda bulunmuştur. AtlasJet ve Iraklı havayolu şirketi arasında yaşanan bu tatsızlık giderek büyümüş ve hukuki bir mücadeleye dönüşmüş durumdadır. Her iki firmada sorunun çözülmesi ve uyuşmanın sağlanmasını temenni etmek ile birlikte kendi haklarının mücadelesini vermektedir. Nitekim yetkili mahkemenin kararı ile hak ve adalet sağlanacaktır. Şimdilik sadece iki şirket arasındaki hukuk mücadelesinin detayları gün yüzüne çıkıyor.

  Pek çok noktaya kolay ulaşım sağlamanın yolu olan AtlasJet, konforlu bir ulaşımı uygun fiyatlar ile sunmakta ve herkese uçak ile seyahat etme fırsatı tanımaktadır. Mevcut sorunlarının yolcularının etkilenmemesine gayret eden AtlasJet ‘in uçak biletlerini son drece uygun fiyatlar ile www.ucakbileti.com.tr ‘den alabilirsiniz. Güvenlik sistemi ve kullanım kolaylığı ile dikkat çeken www.ucakbileti.com.tr, size kaliteli bir hizmet sunmaktadır. 

  Yorum Gönder