Dil Seçiniz

Ankara – Van Uçak Bileti

Van gibi güzel bir kenti görmek için daha fazla zaman kaybetmeyin! Ulaşım imkânlarının bu kadar geliştiği bir dönemde Van’ı görmemek büyük bir eksiklik olarak nitelenebilir. Ankara – Van uçak bileti satın almak böyle bir gezi için yeterlidir. Üstelik Anadolu kentlerimizin hava yolu ulaşımına entegre olması ile birlikte uçak bileti fiyatları da oldukça aşağılara çekildi. www.ucakbileti.com.tr sayesinde Ankara uçak bileti ya da Van uçak bileti satın almanın keyfine varabilirsiniz. Çünkü hem kolayca oturduğunuz yerden uçak bileti satın alabileceksiniz hem de en düşük fiyatları yakalayıp yeni gezilerin bütçesini ayırabileceksiniz.

Van Ferit Melen Havalimanı ve Ulaşım Şekilleri

Van Ferit Melen Havalimanı oldukça eski bir tarihe sahip. 1943 yılında hizmete giren tesis, DHMİ tarafından işletilen ilk sivil nitelikli havalimanı olması sebebi ile de özel bir öneme sahiptir. Ayrıca 1993 yılında da dış hatlar terminali hizmete girmiştir ve yurt dışı uçuşlara açılmıştır tesis. Kent merkezine gidecek olanlar için büyük avantaj teşkil etmektedir. Çünkü şehir merkezine olan uzaklığı sadece 8 kilometredir. Bu mesafeyi de halk otobüsü ya da taksi ile kat edebilirsiniz. Dilerseniz araç kiralamanız da mümkün. Van ve çevresine hava yolu ulaşımı ile gitmek için tercih edebileceğiniz hava yolu şirketi sayısı da oldukça fazladır. Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet de bunlardan bazılarıdır.

Van Hakkında Genel Bilgiler

Ağrı, Bitlis ve Siirt gibi kentler ile komşu olan Van, Van gölüne kıyısı olması ile daha çok akıllara geliyor. Verimli toprakları ile bilinen bu bölge, tarımsal anlamda da önem taşır. Tarihine bakacak olursak, geçmişinin M.Ö. 7000’li yıllara uzandığını görebiliriz. Medeni tarihi Urartular ile başladığı için kentin en eski yapıları da bu döneme aittir ve kent genelinde bu tür değerlere sıkça rastlayabiliriz. Van’ın karasal iklim etkisi altında olması ise kış aylarının çok soğuk geçmesine sebep olmaktadır ve bu sebeple de kenti keşfetmek için bahar ve yaz ayları idealdir. Kış ayları kar yağışı ile birlikte, turistik gezi için çok da elverişli değildir.

Van’ın Gezilecek Yerleri

Çavuş Tepe Kalesi

Çavuş Tepe Kalesi, kentteki Urartu eserlerinden biridir. Van’ın merkezine ortalama 25 km kadar uzaklıkta yer alır kale ve çeşitli araştırmalar ve kazılar ile kalenin asıl değeri ortaya çıkmıştır. Askeri ve ekonomik amaçlar ile yapıldığı anlaşılan kale, Van gezisinin en etkileyici durağı olacaktır.

Van Müzesi

Van şehrinin tarihi süreci, hem halkının hem de kentin yaşadığı önemli tarihsel olaylar, Van Müzesi kapsamında sergilenmektedir. 1972 yılında kurulmuş olan müze, çok sayıda arkeolojik eseri, kronolojik sırasına göre sergilemektedir ve bu özelliği ile de takdir edilmektedir. Karışıklığa sebep olmadan ziyaretçileri geçmişe götüren müze, kentin en önemli turistik duraklarından biridir. Müze ziyaretlerinden hoşlanıyorsanız, Van Müzesi’ni atlamayın deriz.

Hüsrev Paşa Camii

Hüsrev Paşa Camii, Hüsrev Paşa Külliyesi’nin en önemli parçasıdır. Mimar Sinan’ın önemli eserlerinden biri olarak günümüze ulaşan yapı, adeta bir sanat eseri olarak değerlendiriliyor. Caminin günümüze ulaşan kitabesi, yapım yılı olarak 1567 yılına işaret etmektedir. Yapının mimari özelliklerine bakacak olursak, dışı kadar içinin de etkileyici olduğunu görmekteyiz. Birbirinden kıymetli çiniler ile süslenmiş olan cami göz kamaştırıyor. Özellikle yabancı turistlerin hayran kaldığı dini yapı, kente gelen her turistin ilk duraklarından birisi olmaktadır. Hele de Mimar Sinan’ın eserlerine meraklıysanız, kesinlikle görmeniz gereken bir yapı olduğunu söyleyebiliriz.