Dil Seçiniz

Ankara – Siirt Uçak Bileti

Ankara üzerinden Anadolu’nun neredeyse her kentine uçak ile ulaşmak mümkün. Özellikle son yıllarda havacılık sektörünün gelişimi ile birlikte, yurt içi hava yolu ulaşımı, kara yolu ulaşımından çok daha cazip hale geldi. Bu da Ankara – Siirt uçak bileti fiyatları üzerinde olumlu bir etki gösteriyor. Üstelik www.ucakbileti.com.tr adresiniz tercih ettiğinizde hem Ankara uçak bileti hem de Siirt uçak bileti alırken, en cazip bilet fiyatları ile karşılaşacaksınız. Bu da daha gezecek çok Anadolu kentiniz olduğunu gösteriyor. Bu şekilde sağlayacağınız tasarruf, size daha çok gezi programı yaptıracaktır. Geç kalmadan seyahat planlamalarınıza başlayın ve ilk iş olarak cazip fiyatlı uçak biletinizi alın!

Siirt Havalimanı ve Ulaşım Bilgileri

İlk olarak 1994 yılında hizmete giren Siirt Havalimanı, 1994 ile 1998 yılları arasında İl Özel İdaresi yönetimi ile uçuş hizmeti vermiştir. 1998 yılından sonra ise DHMİ idaresine geçilmiştir. 2000’li yıllar ile birlikte ise havalimanında pek çok yenilik yapılmış ve hizmet potansiyeli artırılmıştır. Türk Hava Yolları ya da BoraJet ile ulaşabileceğiniz tesis, sadece sivil özelliğe sahiptir ve sadece iç hatlar uçuşlarına açıktır. Şehir merkezi ile Siirt Havalimanı ‘nın arası ortalama 14 km kadardır ve bu mesafeyi, Belediye otobüsü ya da taksi gibi araçlar ile kat edebilirsiniz. Dilerseniz, araç kiralayarak, kent genelinde konforlu ve de hızlı bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Siirt Hakkında Genel Bilgiler

Güney Doğu Bölgesi şehirlerimizden biri olan Siirt, Anadolu ile Mezopotamya arasında, geçiş niteliğine sahip bir bölgede yer alması sebebi ile engin bir tarihe sahiptir. Buna bağlı olarak, kent genelinde kıymetli kalıntılar ile karşılaşılabiliyor. Yapılan yüzey araştırmaları Cilalı Taş devrinden bu yana farklı dönemlerin izlerini ortaya çıkarmıştır. Özellikle Büyük Selçuklu Devleti ve sonrasında Osmanlı Devleti ile birlikte, kent kıymetli yapılar kazanarak, günümüze ulaşmıştır. Kara ikliminin egemen olduğu bu bölgede yazlar sıcak ve kurak geçerken seyahat için de uygun kabul edilen dönemlerdir. Kış ayları ise oldukça sert ve soğuk geçmektedir. Bu sebeple de kış ayları turistik bir gezi için çok da cazip olmayabilir. Bahar ayları ise oldukça ideal zamanlardır.

Siirt’in Gezilecek Yerleri

Siirt Ulu Camii

Adeta şehrin kıymetli yapısıdır Siirt Ulu Camii. Hem tarihi hem dini hem de mimari açıdan önem taşıyan yapı, aynı zamanda kentin en çok ziyaret edilen turistik noktasıdır. Selçuklu sultanlarından biri olan Mugizüddin Mahmut tarafından inşa ettirildiği sanılmaktadır. Çinili minare olarak da anılan eser, her hali ile her detayı ile Selçuklu dönemi eseri olduğunu hissettiriyor.

Veysel Karani Türbesi

İslam dini için önemli isimlerden biri olan Veysel Karani’nin türbesi Siirt’tedir. Özellikle anne sevgisine vurgu yapan bu önemli isim, bugün şehrin en çok ziyaret edilenlerinden biridir. Siz de Siirt gezinizde Vesyel Karani Türbesi ’ni rotanıza ekleyebilirsiniz. Böylece kentin en önemli noktalarından birini de ziyaret etmiş olacaksınız.

Sağlarca Kaplıcası

Kentte tarihten çok doğal değerlere yönelmek isterseniz, aynı zamanda şifa bulabileceğiniz Sağlarca Kaplıcası ‘na da uğrayabilirsiniz. Siirt kent merkezine 15 km kadar uzakta yer alan kaplıca, özellikle deri hastalıkları ve de kadın hastalıklarına şifa olması ile ünlüdür. Eruh yolu üzerinde yer alması sebebi ile de ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Tarihi ve turistik değerleri görmeyi hedeflediğiniz geziniz, bu şekilde aynı zamanda bir dinlenme ve huzur bulma fırsatı haline gelebilir ve unutulmaz bir tatile imza atabilirsiniz.