Dil Seçiniz

Ankara – Mardin Uçak Bileti

Ankara Türkiye’nin başkenti olarak yoğun bir hava trafiğine sahiptir. Bununla birlikte ülkemizin dört tarafına ulaşımının kolay olması çok önemlidir. Buna bağlı olarak bugün Mardin Havalimanı sayesinde sadece Ankara – Mardin uçak bileti satın almak bize iki kent arasında kolay ulaşım imkânı sunmaktadır. Cazip fiyatlı uçak bileti satın almak için ise www.ucakbileti.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Buradan Ankara uçak bileti ya da Mardin uçak bileti satın almak çok daha tasarruflu ve de çok daha kolaydır. Eğer henüz Mardin’i görmediyseniz, bu sizin için harika bir fırsat olabilir.

Mardin Havalimanı ve Ulaşım İmkânları

Mardin Havalimanı 1999 yılından bu yana ulaşım hizmeti vermektedir. Yapıldığı ilk yıllarda çok daha kısıtlı bir şekilde seferler gerçekleştirmesine karşın, bugün yoğun bir şekilde Mardin ile farklı kentler arasında ulaşım sağlamaktadır. Öyle ki yüzde 100’e yakın bir doluluk oranı gözlenmektedir. Sivil havacılık örneği olan tesis, iç hatlar seferleri ile hizmet vermekte. Şehir merkezine uzaklığı ise ortalama 20 km kadardır ve bu durum avantaj olarak değerlendirilebilir. Şehrin merkezi ve de farklı noktaları ile havalimanı arasındaki ulaşım ise hem minibüsler, hem de taksiler ile gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca araç kiralama imkânını da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Mardin’e gitmek için Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yollarının seferlerini tercih edebilirsiniz. Böylece her gün kente ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Mardin Hakkında Genel Bilgiler

Dicle Bölümü’nde yer alan ve Suriye ile sınır komşusu olan Mardin, bambaşka bir atmosfer ile ziyaretçilerini sarıp sarmalar. İpek yolu güzergâhındaki kent, tarihin en güzel etkilerini biriktirmiştir adeta. Camileri, türbeleri, kiliseleri ile mistik bir havaya bürünmüştür ve hala çok uzun yıllardan bu yana kullanılan evleri ile kendine has bir yapıyı korur. Mardin halkı da geniş bir çeşitliliğin en güzel halini yansıtır. Şehir kapsamında farklı diller konuşulup farklı kültürler yaşatılmaktadır. Bu güzel kenti görmek için en uygun zaman ise yaz ve bahar aylarıdır. Karasal iklim etkisi altında olan bölge, kış aylarında oldukça soğuk olduğundan bahar ve yaz aylarında şehri keşfetmek çok daha keyifli olacaktır.

Mardin’in Gezilecek Yerleri

Mardin Müzesi

1895 yılında patrikhane görevine sahip olan yapı, saha sonraları müze haline getirilmiştir ve Mardin Müzesi ’nin doğuşu da buna bağlı olarak gerçekleşmiştir. Mardin Müzesi 2000 yılı itibariyle hizmete girip, şehir hakkında merak edilen tarihsel verileri ortaya sermekte olan bir gezi durağıdır.

Şehidiye Medresesi

Şehidiye Medresesi ya da Semanin Medresesi olarak bilinen bu yapı, 1200’lü yıllarda yapılmış ve zaman içerisinde çeşitli bakım çalışmaları ve eklemeler ile ilk halinden uzaklaşmıştır. Buna karşın eski bir mimari değer olması medreseyi kıymetli kılıyor. Ayrıca medresenin şehir merkezinde yer alması turistler için büyük bir kolaylık anlamına gelmektedir.

Anzavur Kalesi

970 yılına tarihlenen Anzavur Kalesi, 14 burcu ve 2 gözetleme kulesi ile birlikte, günümüze kadar ulaşmış olan kıymetli bir yapıdır. Hakkında fazla bilgi bulunmamasına karşın, kalenin heybetli duruşu, ziyaret edilmesi için geçerli bir sebep sayılmaktadır. Burada güzel kareler yakalamanız da muhtemeldir.

Mardin Ulu Camii

Mardin’in en eski camisi olma özelliği ile bilinen Mardin Ulu Camii ‘nin yapım tarihi bilinmiyor. Yazılı bir kaynak olmamakla birlikte caminin kapısında yer alan 1190 tarihi, caminin yapım tarihinin de bu olduğu yönünde kanı oluşturmaktadır. Kentin en önemli ibadet merkezi olan Mardin Ulu Camii, hem dini, hem kültürel hem de tarihi olarak anlam taşıyor.