Dil Seçiniz

Ankara – Elazığ Uçak Bileti

Ankara’dan Anadolu’nun dört bir yanına seyahate çıkmak artık çok konforlu çok da hızlı bir yolculuk ile gerçeğe dönüşüyor. Güzel Anadolu’nun gizli güzelliklerini keşfetmek için Ankara – Elazığ uçak bileti satın alarak yola çıkmanız yeterli oysaki. Çünkü hava yolu ulaşımı konforlu ve hızlı olduğu kadar ucuzdur da aynı zamanda. Ankara uçak bileti ya da Elazığ uçak bileti satın almak için www.ucakbileti.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli. En cazip fiyatlar ile uçak bileti satın alarak, sonraki gezi programlarınız için bütçe ayırabilirsiniz. Zira daha Anadolu’da görülmeye değer pek çok kent var ve bugün Anadolu’nun neredeyse her kentinde havalimanı mevcut.

Elazığ Havalimanı ve Ulaşım Şekilleri

1938 yılında yapımına başlanan havalimanı ancak 1940 – 1942 yıllarında tamamlanabilmiştir. Hem Elazığ hem de çevre kentleri için bir ulaşım merkezi olan tesis, sivil ve askeri özelliklere sahiptir. Hem iç hatlar hem de dış hatlar terminallerine sahip olarak geniş bir uçuş ağına sahiptir ve kent merkezine uzaklığı da 12 km kadardır. Havalimanına şehir merkezi ve çevre merkezlerden ulaşım için otobüs, servis, taksi ve kiralık araç tercih edebilirsiniz. Başka kentlerden Elazığ’a ulaşımda ise Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, AnadoluJet ve OnurAir gibi pek çok şirketi tercih edebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda istediğiniz gün ve saatte ulaşabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Elazığ Hakkında Genel Bilgiler

Güney Doğu Anadolu bölgesinin kentlerinden biri olan Elazığ, M.Ö. 3000’li yıllarda kurulmuş olduğu sanılan Harput kentinin bir devamı niteliğindedir. Yani buradan anlıyoruz ki, kentin geçmişi oldukça eskilere uzanıyor. Kentin geçmişte çok sayıda uygarlığın etkisi altına girmesi söz konusu ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girildiği biliniyor. Diyarbakır ve Bingöl gibi güzel doğu kentlerimiz ile komşu olan şehri, güney doğu gezinize dâhil edebilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. Elazığ’a gitmek için tercih etmeniz gereken zaman ise bahar ve yaz aylarıdır. Çünkü kent karasal iklimin etkisi altındadır ve bu duruma bağlı olarak kış ayları soğuk geçmektedir. Bu da turistik bir gezi için çok uygun şartların söz konusu olmadığı anlamına geliyor.

Elazığ’ın Gezilecek Yerleri

Harput Buzluk Mağarası

Harput Buzluk Mağarası, şehir merkezine 12 km kadar bir uzaklıkta yer alıyor. Geçmişi Urartular’a kadar uzanan mağara, köklü geçmişi ile ziyaretçileri etkiliyor. Mağara içerisinde meydana gelen ilginç klimatolojik şartlar, yaz kış ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor. Oluşan doğal tabakalar, sarkıtlar ve dikitler buzdan oluşuyor ve muhteşem bir dünya yaratıyor burada. Ayrıca söylentilere göre bu buzlar bazı hastalıkların tedavisinde de destekleyici niteliktedir. Dolayısıyla kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Harput Kalesi

Yine Urartular dönemi eseri olan Harput Kalesi, iki bölümden oluşuyor. Ayrıca kalenin en ilginç özelliği yapımında su yerine süt kullanıldığı ve bu sebeple de adının Süt Kalesi olduğu söylentisidir. Su kıtlığının olduğu dönemde inşa edilen kalenin yapımında süt kullanıldığı rivayeti yaygındır. Kentin görüleri duraklarından biri olarak Harput Kalesi de gezi programınızda yer alabilir.

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Bir şehri tanımak için ilk olarak müzelerini özellikle de arkeoloji müzelerini ziyaret etmek gerekiyor. Buna bağlı olarak Elazığ’da ilk görülmesi gereken nokta ise Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ‘dir. 1982 yılında müze binası inşa edilmiştir ve müze de bu tarihten bu yana hizmet vermektedir. Pazartesi hariç her gün müzeyi ziyaret etmeniz mümkündür.