Dil Seçiniz

Ankara – Bursa Uçak Bileti

Ankara – Bursa uçak bileti almak sizi iki kent arasında hızlı bir yolculuğa davet eder. Konforlu bir şekilde, kısa sürede Bursa’ya ulaşabilirsiniz. Başkent olma özelliği ile ülkemizin en ilgi çekici be en gelişmiş kentlerinden biri olan Ankara, Ankara uçak bileti ile nasıl yakınlaşıyorsa pek çok kente, Bursa uçak bileti satın almak da Bursa’yı yakınlaştırır çok sayıda kente. Havalimanı imkânlarının gelişmişliği, ülkemizin neredeyse her kentinin havalimanına sahip olması hava yolu ulaşımını bizim için hem uygun fiyatlı kılıyor hem de konforlu. Kara yolu ile uzun ve yorucu bir ulaşım şekline katlanmak zorunda değiliz. Bu sebeple de konforlu bir şekilde Ankara ile Bursa arasında bağlantı sağlamanız daha avantajlı olacaktır.

Bursa Yenişehir Havalimanı

Bursa, Yunuseli bölgesinde yer alan ilk havalimanının yetersizlikleri sebebi ile yeni ve daha büyük havalimanına ihtiyaç duymuştur. Bu sebeple inşa edilen Yenişehir Havalimanı kent merkezine biraz uzak olsa da ulaşım imkânlarının çeşitliliği ile cazip hale gelmektedir. Bursa Yenişehir Havalimanı, 2000 yılı itibariyle hizmet vermeye başlamıştır ve gün geçtikçe hizmet kapasitesi de artmıştır. İç ve dış hatlar uçuşlarının gerçekleştirildiği tesis, şehir merkezine ise ortalama 50 km kadar uzaktır. Bu durumda otobüs, taksi ve özel araç gibi seçenekler gündeme gelmektedir. Havalimanına tarifeli seferler düzenleyen Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Pegasus Hava Yolları gibi şirketleri tercih edebilirsiniz.

Bursa Yenişehir Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

 Belediye Otobüsü

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen otobüsler, Kent Meydanı ile havalimanı arasında karşılıklı seferler ile ulaşım gerçekleştirmektedir. Otobüslerin detaylı güzergâh bilgisi ve hareket saatlerine internet üzerinden ulaşmanız mümkün. Uygun fiyatlı bir ulaşım şekli olduğu için en çok önerilen seçeneklerden biri olduğunu da belirtelim.

Dolmuş

Bursa Doğu Garajı bölgesinden hareketle sizi Havalimanına ulaştırabilecek olan dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuşlar Yenişehir ilçe merkezine doğrudan ulaşmaktadır. Taksi ya da özel araç gibi düşünebileceğiniz bu seçenek sizin için mantıklı olabilir. Detayları yolculuğunuz öncesinde görüşmenizi öneririz.

Taksi

Taksi her zaman en hızlı ve en konforlu bir ulaşım şeklidir şüphesiz. Ancak Yenişehir Havalimanı Bursa şehir merkezine 50 km kadar uzak olduğu için uygun fiyatlı bir seçim yapmak isteyenlere hitap etmeyecektir. Bununla birlikte, ne aktarma ne eşya taşıma sizin için dert olacaktır. Bu sebeple taksi seçiminizi bu kriterler doğrultusunda yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

Hem havalimanından şehrin farklı noktalarına ulaşırken, hem de şehir içinde gezerken, araç kiralama tam anlamı ile özel araç keyfi sunar. Toplu taşıma araçlarını beklemeniz, kalabalığı çekmeniz gerekmez. Doğrudan kiraladığınız araca binerek şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik eşyalarınızı taşımanın kolay olması ile birlikte, sizinle birlikte arkadaşlarınız ya da aileniz de seyahat ediyorsa, bu seçim çok daha hesaplı olacaktır.

Bursa Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye2nin en kalabalık 4. Şehri olma özeliğine sahip olan Bursa, çok eski tarihlerden bu yana kıymetli olmuş ve medeniyetlere merkezlik etmiştir. Bursa özellikle Uludağ eteklerindeki kalıntıları ile antik dönemlere uzanan köklü bir tarihi yansıtıyor. Bununla birlikte Osmanlı Devleti ile birlikte gelen bir önemi söz konusu. Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan şehir, bu dönemin izlerini oldukça kıymetli yapılar ve türbeler ile bugün de taşımaktadır. Bursa’ya geldiğinizde tam anlamı ile bir Osmanlı şehri ile karşılaşacaksınız. Ayrıca şehrin tarihi önemi doğal güzellikleri ile destekleniyor. Bursa’da yazın denize girip, kışın Uludağ’da kayak keyfi yapabilirsiniz. Osmanlı mutfağının en lezzetli yemeklerini de yine burada tadabilir, İskender Kebabın hakikisini burada yiyebilirsiniz.

Peki, Bursa’ya ne zaman gidelim derseniz, aslında çok da bir sınırlama söz konusu değil. Çünkü Bursa her mevsim ilgi çekici bir kenttir. İklim özellikleri de bu anlamda engelleyici değildir. Genel itibariyle ılıman olan şehir, bölgelere göre farklılıklar gösterir ve Uludağ’ın etkisi ile merkeze yakın bölgelerde kış aylarında kar yağışı görülür. Yaz ayları ise oldukça sıcak geçmektedir. Bursa, yeşil örtüsü ile sonbahar da romantik ve sıcak bir atmosfere bürünür. Kış aylarında Uludağ’ın dumanı ve karı ile heybetlidir. Bahar aylarında sakin ve huzurlu kent, yaz aylarında da tatil için idealdir.

Bursa’nın Gezilecek Yerleri

Bursa Tophane

Bursa’nın en güzel manzaraları Tophane ’den görünür. Ramazan aylarında top atışının yapıldığı bu nokta, eski surların içerisinde kalan en yüksek noktadır. Kent merkezine bakan oldukça yüksek bir noktadır. Burada tarihi bir saat kulesi ile oldukça yaşlı ağaçlar yer alır. Manzaranın keyfini çıkararak bir çay içebilir ve hoş sohbet edebilirsiniz burada. Ayrıca yine burada bulunan Orhangazi ve Osmangazi türbelerini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Bursa Ulu Camii

Kentin en çok ziyaret edilen tarihi değeri olan Ulu Camii, aynı zamanda en çok ziyaret edilen ibadet merkezidir. Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiş olan bu merkez, içerisinden bin bir sır saklar. İsterseniz bir rehberden yardım alabilirsiniz bu anlamda. Belki de siz camiyi gezerken karşınıza gönüllü rehberler bile çıkabilir. Ancak Ulu Camii’nin sırları sizin de ilginizi çekecektir.

Koza Han

Osmanlı İmparatorluğu’nun günümüze kadar uzanan Bursa hanlarından en ilgi görenidir Koza Han. Merkezde Hanlar Bölgesi adı verilen çarşı çevresinde karşılaşacağınız hanların sayısına inanamayacaksınız. Pek çoğu da gizli kalmıştır aslında. Girişlerini bulmakta sorun yaşayabilirsiniz. Koza Han ise çarşıda yorulup nefis bir Türk kahvesi ile soluklanmak isteyenler için idealdir. Ayrıca gerçek ipeğin de merkezidir. Burada harika ipek ürünler bulabilirsiniz. Uygun fiyata çeşit çeşit şallar satın alabilirsiniz.

Yeşil Türbe

Tarihinden ziyade çinileri ile göz kamaştırıyor Yeşil Türbe. Hem içi hem de dışı dünya çağında eşi benzeri olmayan renk tonları ile çini desenlerini sergiliyor. Bu özelliği ile de turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Bursa’da turistlerin en çok ilgi gösterdiği ikinci nokta olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca burada hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz harika dükkânlar ve antikacılar ile de karşılaşacaksınız.

Muradiye Külliyesi

Muradiye Külliyesi tam anlamı ile Osmanlı hanedanının büyük bir bölümünü ağırlıyor. Burada özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisi ile gündeme gelen Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Mustafa ve onun annesi olan Mahidevran ’ın da türbeleri bulunmaktadır. Şehir merkezine yakın olan bu noktada türbe ziyareti yapabilir ve restorasyon çalışması ile canlanan çinilerin güzelliklerini inceleyebilirsiniz. Göz kamaştırıcı parçalar ile karşılaşacaksınız. Maalesef ki bu çinilerin bir kısmı çalınmış durumda.

İnkaya Çınarı

Bursa, genellikle Yeşil Bursa tabiri ile anılır. Bunun sebebi büyük oranda yeşil bir örtü ile kaplı olmasıdır. Hele de Uludağ’ın etkisi ile dağ etekleri, mükemmel bir bitki örtüsü oluşturur. Bu durumda kent genelinde devasa tarihi çınarlara rastlamak çok da zor değildir. Hem kent merkezinde hem de farklı pek çok noktadan doğal anıt kabul edilen bu tip ağaçlar ile karşılaşılabiliyor. Ancak İnkaya çınarı en yaşlı ve en büyük olan ağaç olduğu için ayrıca kıymetlidir. Üstelik gördüğü Bursa manzarası, serin dağ eteği havası, dinlenmelik bir atmosfer oluşturuyor.