Dil Seçiniz

Ankara – Bodrum Uçak Bileti

Bahar gelince ve tatil planları devreye girince ilk akla gelen yerlerden biri Bodrum oluyor. Ankara – Bodrum uçak bileti ile kolayca tatile adım atabileceğiniz için de plan yapmayı ertelememenizde fayda var. Hava yolu ulaşımının kolaylıkları sayesinde, Ankara’dan Bodrum uçak bileti ile kolayca tatile geçiş yapabiliyorsunuz. Üstelik kısa ve konforlu seyahat imkânı ile. Kara yolunun zorluklarını çekmenize gerek yok. Aynı şekilde hem Bodrum’dan hem de ülkemizin farklı yerlerinden hatta yurt dışından sadece Ankara uçak bileti ile ulaşım sağlamak mümkün. Doğrudan varış yerine ulaşmanın keyfi ise anlatılamaz. Tatil denilince ilk akla gelen yer olan Bodrum için ise şimdiden programınızı yapmaya başlasanız hiç fena olmaz.

Muğla Bodrum Havalimanı

Resmi adı Milas – Bodrum Havalimanı olan bu merkez, Ege bölgesinin en yoğun havalimanlarından biri olarak biliniyor. Muğla Bodrum Havalimanı, 1997 yılı itibariyle adından söz ettirmeye başlamış ve dış hatlar terminali ile birlikte uluslararası nitelik kazanmıştır. 2012 yılında ise dış hatlar terminal binasının kapasitesi daha da artırılmıştır ve ihtiyaçlara yönelik bir hizmet sunulmaya başlanmıştır. Sivil özelliğe sahip olan Bodrum Havalimanı, Milas’a 18 km uzaklıkta yer alıyor. Bodrum’a ise ortalama 35 km kadar uzaklıkta yer alır. Ankara’dan Bodrum’a ulaşmak için Pegasus Hava Yolları, AtlasGlobal ve Türk Hava Yolları gibi şirketleri tercih etmeniz mümkündür. Bu şirketler tarifeli seferler ile Bodrum ve Ankara’yı birbirine bağlamaktadır.

Muğla Bodrum Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havaş servisleri, hava yolu ulaşımını tercih edenler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Havalimanı ile Bodrum otogarı arasında gerçekleştirilen karşılıklı seferler ile yolcuların konforlu ulaşımını tesis ediyor. Hareket saatleri tıpkı hava yolu şirketlerinin özel servislerinde olduğu gibi uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre planlanmaktadır. Siz de otogara ulaşma düşüncesindeyseniz, bu servisleri tercih edebilirsiniz.

Hava Yolu Şirketlerinin Servisleri

Bodrum Havalimanı’nda Atlas Hava Taşımacılığı, Pegasus Hava Taşımacılığı ve Onur Hava Taşımacılığı, havalimanı yolcularına özel ulaşım hizmeti sunmaktadır. Bodrum otogarı ile havalimanı arasında karşılıklı seferler ile hareket eden servisler için bileti hava yolu şirketlerinden temin edebilirsiniz. Hareket saatleri genellikle uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre planlanmaktadır.

Taksi

Taksi sizi doğrudan konaklama noktanıza ulaştıracak olan kurtarıcı ulaşım aracı olabilir. Servis ya da otobüs gibi araçların belli bir hareket saati söz konusuyken takside bu tip sebepler ile zaman kaybetmenize gerek yok. Üstelik aktarma merkezleri ile de uğraşmazsınız. Doğrudan taksi ile varış yerinize kadar ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kendi aracınız ile sıkıntıya girmeden Bodrum ve çevresinde gezip dolaşmak isterseniz, henüz havalimanına iniş yaptığınız anda araç kiralama işlemini halledebilirsiniz. Hatta dilerseniz, yola çıkmadan önce dahi araç kiralama şirketleri ile görüşebilir ve dilediğiniz nitelikte aracı havalimanına getirtebilirsiniz. Özellikle aile ya da arkadaşlar ile yapılan gezilerde bu büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Üstelik zaman tasarrufu ve konfor da kaçınılmaz.

Bodrum Hakkında Genel Bilgiler

Muğla’nın güzel ilçesi Bodrum, tatil denilince hem ülkemizde hem de yurt dışında ilk akla gelen yerlerden biri. Bodrum kendine has özellikleri, büyüleyici doğası ile reklamını kendisi yapan bir bölge. Burada yer alan Milas – Bodrum Havalimanı da Bodrum’a olan yoğun ilgi sebebi ile inşa edilmiştir. Antik çağlarda da büyük önem taşımış olan bu bölge, o zamanlar Halikarnassos adı ile anılmıştır. Antik dönemlerde taşıdığı önemi, Bodrum’da yapacağınız gezi sırasında da hissedeceksiniz. Osmanlı İmparatorluğu’nun buradaki egemenliği ise 1. Süleyman’ın Rodos seferi ile başlamıştır. Öncesinde 2. Mehmet döneminde kuşatılmışsa da egemenlik mümkün olmamıştır. Burada görmekten zevk alacağınız ve deniz tatilinizi keyifli hale getireceğiniz çok fazla gezi noktası mevcut olduğundan, Bodrum’da tatiliniz mümkün olduğunca uzun sürmelidir.

İklimi ise mevcut konumu sebebi ile Ege ve Akdeniz iklimi ile arasında geçiş niteliği taşıyor. Yarımada şeklinde olması sebebi ile mikro klima alan özelliğine de sahiptir. Yaz aylarında neredeyse hiç nem tutmayan bu bölge, kış aylarında yüksek nem oranları hisseder. Tipik bir şekilde yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Kışlar ise ılık ve yağışlı. Dolayısıyla Bodrum aslında her mevsim ziyaret edilebilecek bir tatil merkezi. Ancak deniz turizmi ile ilgileniyorsanız ve bu bölgenin, denizini kumunu ve güneşini tatilinize dâhil etmek istiyorsanız, bahar ayları itibariyle tatil programınızı yapabilirsiniz.

Bodrum’un Gezilecek Yerleri

Aspat Koyu

Antik dönemlerden bu yana önemli ve güzel koylarından biri olarak bilinen Aspat Koyu, aslında Aspandas kelimesinin kısaltması ile isimlendiriliyor ve bu kelime “saban sürmek için uygun değil” anlamına geliyor. Bu ilginç bilgiden sonra belirtmek gerek ki, muhteşem bir doğa örneği olan koy, bu kıyıların en iyilerinden biri. Özellikle de bahar ayları ile birlikte doğanın uyanışı, en güzel manzaralarını burada oluşturuyor. Bu sebeple Aspat Koyu sizin için huzurun merkezi olabilir.

Myndos Antik Kenti

Bodrum Yarımadası’nın en batısında yer alan Myndos Antik Kenti, Muğla’nın pek çok antik kentinden biri. Ancak pek çok antik dönem yazarının da eserlerinde söz ediyor olması, bu kentin değerlerine olan ilgiyi artırıyor. Myndos Antik Kenti’nde M.Ö. 640 ‘lı yıllarda Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden olan Leleglerin hüküm sürdüğü bilinmektedir. Ege ile Akdeniz’in kesiştiği nokta olarak da ifade edilir ve bu Myndos’un özel yanlarından biridir.

Bodrum Yel Değirmenleri

1970’li yıllara kadar aktif olarak kullanılmış olan ancak 18. Yüzyılda inşa edildiği bilinen yel değirmenleri, adeta bir kartpostal görüntüsü oluşturuyor. Bugün harap bir halde olan bu yapılar, hem manzara ile olan bütünlükleri hem de gördükleri eşsiz manzara ile ziyaret edilesi bir duraktır. Bodrum Yel Değirmenleri, Bodrum ve Gümbet koylarının tepe noktasında yer alıyor. Dolayısıyla ulaşımının çok da zor olduğu söylenemez. Siz de burayı gezi listenize dâhil edebilirsiniz.

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu, gerçek özelliklerine bağlı olarak bu ismi alıyor. Çünkü Akvaryum Koyu, büyüleyici berraklığını, içerisinde yaşayan canlı türleri ile birlikte koruyan, eşsiz bir kıyıdır. Yöre halkı tarafından, adeta doğal bir akvaryum niteliğine sahip olması sebebi ile bu isim verilmiştir ve koy bugün ülkemizin en çok ilgi gören turistik yerlerinden biri olarak sayılmaktadır. Tekneler ile bu bölgeye gelerek, unutulmaz dalış deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi’nin içerisinde yer alan Sualtı Arkeoloji Müzesi, en az Bodrum Kalesi kadar önemlidir bu bölgeyi tanımak isteyenler için. Ülkemizde yaşayan müzeciliğin en önemli örneklerinden biri olan Sualtı Arkeoloji Müzesi, sergi salonuna da sahiptir. Sergilenen eserlerin büyük bir bölümü su altı eserleri olmakla birlikte, oldukça kıymetli kalıntılar da söz konusudur.

Venedik Kalesi

Venedik Kalesi, bulunduğu konum ile oldukça ilgi görüyor. Çünkü bu nokta, hem Aspat Koyu’nun hem de Ege Denizi’nin en iyi açıdan görülebildiği yüksek bir mevkidir. Zaten buna bağlı olarak, Venedik Kalesi, gözlem amacı ile inşa edilmiştir. Kalenin kalıntıları ve manzarasının ziyaretçileri etkilediğinin yanında, fotoğraf çekmek için de çok ideal bir nokta olduğunu belirtmek gerek.