Dil Seçiniz

Ankara – Antalya Uçak Bileti

Ankara ülkemizin başkenti olarak hem yurt içi hem de yurt dışı pek çok noktaya kolayca bağlanabiliyor. Ankara Esenboğa Havalimanı ile pek çok noktaya kolayca ulaşılabilirken, tatilcilerin ilk hedefi olan Antalya’ya da ulaşım çok kolaydır. Antalya Havalimanı neredeyse her mevsim turist akınına uğruyor. Bunun için Ankara – Antalya uçak bileti satın almak yeterli. Güneyin güzel kıyılarına ulaşmak işte bu kadar kolaydır. Ankara uçak bileti bulmanın kolaylığı gibi Antalya uçak bileti satın almak da çok kolaydır ve cazip fiyatlar ile bilet alınabilir. En uygun fiyatlar için de www.ucakbileti.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli.

Antalya Havalimanı

1960 yılında hizmete girmiş olan Antalya Havalimanı tatilcilerin hedefinde bulunuyor. 1960 yılından bu yana artan bir hızla trafiği şekillenmiş olan havalimanı, bugün çok sayıda hava yolu şirketine açıktır. Antalya Havalimanı şehir merkezine sadece 13 km uzaklıkta olduğu için kent için en ideal havalimanı seçeneğidir. Antalya Havalimanı’na ek olarak Alanya Havalimanı mevcut olsa da merkez ve çevresine gelecek olanlar daha çok Antalya Havalimanı’nı tercih etmektedirler. Havalimanı sivil özelliğe sahip olmasının yanında iç ve dış hatlara açık olası sebebi ile kapasitesi oldukça yüksek olan bir tesistir. Antalya Havalimanı’na pek çok kentten ulaşım için ise öncelikle Türk Hava Yolları, SunExpress ve Pegasus Hava Yolları ‘ı tercih etmelisiniz.

Antalya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havaş Servisleri, şüphesiz ki Antalya Havalimanı’na ulaşımda en cazip ulaşım seçeneklerinden biridir. Hem uygun fiyatlı hem hızlı hem de konforlu bir yolculuk için ideal bir seçim olacaktır. Üstelik ulaşım için uğraş vermeniz ya da zaman kaybetmenize hiç gerek yok. İnternet üzerinden Havaş servislerinin hareket saatleri ile güzergâh bilgilerine ulaşabilirsiniz. Böylece ucuz ve konforlu bir yolculuk fırsatını yakalayabilirsiniz. Ayrıca ücret bilgisini de yine internet üzerinden öğrenmeniz mümkün.

Taksi

Havalimanında hazır bulunan taksiler, istediğiniz noktaya doğrudan ulaşım sağlayacağınız için son derece caziptir. Ayrıca aktarma yaparak ulaşacağınız bir rotaya sahipseniz, sizin için çok daha konforlu olabilir. Eşya taşıma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Böylece doğrudan varış yerinize ulaşabilirsiniz.

Antalya Belediye Otobüsleri

İnternet üzerinden şehrin Belediye otobüslerinin güzergâhını öğrenerek, son derece uygun fiyatlara ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için havalimanında hazır bulunan belediye otobüslerine binmeniz yeterli. Sadece taşımakta zorlanacağınız boyutta eşyanız varsa belediye otobüsleri sizin için sıkıntı oluşturabilir. Bunun dışında oldukça cazip bir ulaşım şekli olduğu şüphesiz.

Araç Kiralama

Antalya tam bir tatil ve gezi merkezidir. Dolayısıyla şehir içerisinde çokça gezecek ve farklı noktalar arasında dolaşacaksınız. Bu durumda da özel araç en ideali olacaktır. Ankara ya da İstanbul gibi kentlerden ise özel araç ile gelmek oldukça yorucu olacağından hava yolu ulaşımı ile şehre ulaşıp burada araç kiralamak çok daha kolay olacaktır. Havalimanında mevcut olan araç kiralama şirketleri ile görüşerek isterseniz gelmeden önce isterseniz de inişinizin ardından araç kiralayabilirsiniz.

Antalya Hakkında Genel Bilgiler

Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Antalya Körfezi ile Batı Torosların arasında yer alır Antalya. Muğla, Burdur ve Isparta gibi kentler ile de komşu olan şehir tam bir tatil cennetidir. Kent gelip, dinlenmemek, yılın yorgunluğunu atmamak mümkün değil. Kentin güney sahillerimize sahip olmasının dışında yeşil ve büyüleyici bir doğası mevcuttur. Ülkemizin en çok antik kente sahip olan şehri olması ise turistler açısından oldukça ilgi çekicidir. Bölgede hâkim olan medeniyetlerden bahsedecek olursak ise Likyalılar ile başlamaktadır ve sırasıyla Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar bölgede egemenlik sahibi olmuştur.

Antalya bulunduğu konum itibariyle Akdeniz iklimi etkisi altında olan bir şehrimizdir. Yaz ayları iklim gereği kurak ve sıcak geçerken, kış ayları da ılık ve yağışlıdır. Ancak kentin iç bölgelerine ilerledikçe soğuk yarı – kara iklimi etkisi gözlenir. Buna karşın kıyı bölgelerinde yaz ayları uzun olduğu gibi çok da sıcak geçmektedir. Kış aylarının ise ılık olarak ifade edilebilecek soğuklukta olması, şehre gelecek olanlar için bir sınırlama kalmadığı göstermektedir. Her mevsimde Antalya’ya gelerek şehri keşfedebilirsiniz ancak eğer deniz, kum ve güneş istiyorsanız bahar ayları itibariyle Antalya’da olmalısınız.

Antalya’nın Gezilecek Yerleri

Teke Yarımadası

Teke Yarımadası, Akdeniz’e doğru uzanan pek çok yarım ada olmasına karşın, sahip olduğu doğallık ile ne özel olanıdır. Dolayısıyla turistler için ilgi çekici bir gezi merkezidir. Hem mükemmel bir doğa hem de eşsiz manzaralar sizi bekler burada. Antik çağda Likya bölgesi olarak adlandırılan bu bölge, Selçuklu dönemi ile birlikte Teke ismini almıştır.

Mavi Mağara

Mavi Mağara, henüz 1972 yılında keşfedilmiş olan bir doğal değerdir. Bir Jeolog olan Dr. Temuçin Aygen tarafından bulunan mağara, Kaş ilçesinde yer alıyor. Ancak tekneler ile birlikte girilebilen mağara, eşsiz bir atmosfere sahiptir. Büyüleyici deneyimi yaşamak için siz de tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca açıkta Akdeniz’in tadını çıkarabilir ve dalış yapabilirsiniz. Kaputaş plajına oldukça yakın olan mağaraya sık sık tekneler ile hareket edildiğinden, gezinize uygun bir zamanda hareket edebilirsiniz.

Abdal Musa Türbesi

Antalya’nın Elmalı ilçesinde yer alan Tekke köyü, Abdal Musa Türbesi ’ne sahip olması ile turistlerin ziyaret ettiği noktalardan biri haline gelmiştir. Abdal Musa Türbesi’nin inşa tarihine dair net bir bilgi bugün mevcut değildir. Türbede kitabe bulunmasa da yakınında bulunan kitabede 13. Yüzyıl işaret edilmektedir. Bununla birlikte tarihte 1835, 1910 ve 1968 yıllarında onarımdan geçirildiği görülmektedir. Buna bağlı olarak orijinal niteliğinden biraz uzaklaşmış olan türbe halen ilgi çekicidir.

Manavgat Şelalesi

Antalya’nın ünlü doğal güzelliklerinden biri olan Manavgat Şelalesi, aynı zamanda ülkemizin de en ünlü şelalelerinden biridir. Antalya’nın merkezine 80 km kadar uzakta yer alan şelale, Manavgat Çayı üzerinde yer alır. Aslında çok yüksekten dökülmüyor olsa da, Manavgat şelalesi son derece büyüleyici bir görünüm oluşturur. Bu sebeple de hem yerli hem de yabancı turistler için büyüleyici ve de huzurlu bir ziyaret noktasıdır.

Antalya Tarihi Saat Kulesi

Antalya’nın merkezindeki ünlü Kale Kapı mevkiinde yer alan Antalya Tarihi Saat Kulesi, 1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılmıştır. II. Abdülhamit için inşa ettirildiği sanılmaktadır. Tarihi saatin merkezde yer alıyor olması, ziyaret edilmesinin önemli sebeplerinden biridir. Ayrıca saatin orijinal halinden uzaklaşmış olması da oldukça üzücüdür. Bugün eski halinden sadece çanı kalmıştır geriye.

Simena Antik Kenti

Antalya’nın birbirinden kıymetli antik kentlerinden sadece bir tanesi olan Simena Antik kenti, geçmişi incelendiğinde görüşüyor ki M.Ö. 4. Yüzyıla kadar varan bir tarihe sahiptir. Kentin özellikle de Kalesi, Orta çağda aktif olarak kullanılmıştır. 300 kişilik tiyatrosu, mezarları, tapınakları ve çeşitli sosyal yaşam alanları ile ise kentin tarihteki önemi gözler önüne serilmektedir. Tarihe yolculuk edeceğiniz bir gezi için Simena antik kentini tercih edebilirsiniz. Günümüze ulaşan kalıntıları ile o dönemin şartlarına tanık olacaksınız. Ayrıca kentin Kekova bölgesinde yer alıyor olması ise ayrı bir ilgi çekici özelliktir.