Dil Seçiniz

Ankara – Alanya Uçak Bileti

Başkent Ankara, tarihsel değerini başkentlik ile taçlandırıp, bugün İstanbul’dan sonra en büyük ve en gelişmiş kent olma statüsüne yükselmiştir. Şehrin nüfus durumu da bunu destekler niteliktedir ve dolayısıyla şehrin havalimanı trafiği oldukça fazladır. Denizi olmaması ile yakınılan Ankara’dan deniz kıyısına tatile gitmek isteyenlerin ise ilk tercihlerinden biri Alanya olmaktadır. Bunun için sadece Ankara – Alanya uçak bileti satın almak yeterli olduğu için de basit bir planlama ile bu bölgeye ulaşılabiliyor ve harika bir tatil gerçekleştirilebiliyor. Her nasıl Ankara uçak bileti bugün şehrin en cazip ulaşım anahtarı ise Alanya uçak bileti de hem Alanya hem de Antalya için bu niteliğe sahiptir.

Antalya Gazipaşa – Alanya Havalimanı

Antalya’nın en önemli ulaşım merkezlerinden biri olan ve ikinci havalimanı olma özelliği taşıyan Alanya Havalimanı, 2009 yılı ile birlikte hizmet vermeye başlamıştır ve tarifeli seferleri ile ulaşımda yer edinmiştir. Sivil özelliğe sahip olan tesis, özellikle turistler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Bununla birlikte elbette ki iş ilişkileri sebebi ile yaşanan yoğun trafik için de önem taşımaktadır. Turizm için önem taşıyan Gazipaşa – Alanya Havalimanı hem iç hatlar hem de dış hatlar terminallerine sahiptir ve yurt dışı seferlere de açıktır. Bölgeye zaman kaybı yaşamadan doğrudan bir uçuş ile ulaşmak için Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve SunExpress gibi ülkemizin önemli hava yolu şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Antalya Gazipaşa – Alanya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Otobüs

Eğer tatil için çok fazla eşya getirmediyseniz, otobüs ile yolculuk etmek sizin için sorunsuz ve de avantajlı olabilir. Hem ucuza ulaşım sağlarsınız, hem de sorunsuzca konaklama noktanıza varış yapabilirsiniz. Havalimanı önünden hareket eden otobüsler uçakların iniş saatlerine uygun olarak hareket ettiği için burada büyük bir zaman kaybı da söz konusu olmayacaktır. Sadece bavulunuzun çok olması ya da eşyalarınızın ağır olması durumunda otobüs sizin için sıkıntılı bir seçim olabilir.

Taksi

Havalimanına iniş anınız ile birlikte hiç zaman kaybetmeden konaklama noktanıza doğru yola çıkmak isterseniz, taksiyi tercih etmelisiniz. Böylece ne eşya taşıma zahmetine girersiniz, ne aktarma ve benzeri dertler ile uğraşırsınız ne de zaman kaybedersiniz. Hızlıca konforlu bir şekilde varış yerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca tek başınıza değilseniz, yani yolcu sayısı daha fazla olacaksa, sizin için avantajlı bir fiyat da söz konusu olabilir.

Araç Kiralama

Alanya’da gezip göreceğiniz çok fazla yer söz konusu. Bu durumda da sürekli farklı ulaşım araçlarının peşinde koşup zaman kaybetmek istemezseniz, özel araç keyfini sürebileceğiniz araç kiralama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Hatta istediğiniz aracı gelmeden önce şirket ile görüşerek hazırlatabilirsiniz. Keyifle ve tatil zamanınızı boşa harcamadan şehrin değerlerini ve güzelliklerini görmek için kiralık araç mantıklı bir seçim olacaktır.

Alanya Hakkında Genel Bilgiler

Turizm cenneti olarak ifade edilen Antalya’nın en göz alıcı ilçesi olan Alanya, yerli ve yabancı turistler için mükemmel bir tatil merkezidir. Antalya kent merkezine yaklaşık 132 kilometre uzakta yer alan ilçe, kendine has değerleri, tarihi ve doğası ile dikkatleri çekiyor. Akdeniz kıyısında yer alan Alanya, stratejik bir konuma sahiptir ve küçük bir yarım ada olma özelliği taşır. Geçmişte de Roma itibariyle önemli bir kale vazifesi görmüş ve Akdeniz kıyıları için önemli bir merkez olmuştur. Bu durum Roma’dan sonra Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’da da aynı şekilde sürmüştür. Daha önceki dönemlere bakacak olursak ise korsanlara ev sahipliği yaptığını görmekteyiz. Şehrin bugün en önemli ekonomi kaynağı şüphesiz ki turizmdir. Şehrin değerlerini görmek isteyen ve kıyılarının tadını çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistler bahar ile birlikte özellikle bu bölgeye akın etmektedir.

Akdeniz kıyısında yer alan bu bölgenin iklim özelliklerine bakacak olursak ise çok şaşırmıyoruz. Tipik bir Akdeniz iklimi özellikleri gözlenen Alanya’da kışlar ılık geçerken yaz ayları da yüksek sıcaklıklara sahne olur. Bahar ayları dahi denize girmek için uygun olabildiğinden bahar ile birlikte bölge hareketlenmeye başlar. Sert soğukların görülmemesi sebebi ile Antalya gezinizi için her mevsimi tercih edebilirsiniz. Ancak deniz, kum ve güneşin tadını çıkaracaksanız Mayıs ve sonrası sizin için ideal olacaktır.

Alanya’nın Gezilecek Yerleri

Alara Kalesi

Alaaddin Keykubat tarafından Anadolu’ya kazandırılan değerlerden biri olan Alara Kalesi, 1231 yılında Alanya’nın fethi ile inşa edilmiştir. Ulaşımı oldukça kolay olan kale, görkemli bir görünüme sahiptir. Yüksekliği 500 metreye varan bir tepe üzerinde konumlanmış olan kale, bu konumu ile gösterişli ve heybetli görünmektedir. Türk yapı sanatının önemli örneklerinden biri olması ise kaleye yönelen dikkatleri daha da artırmaktadır. Alanya bölgesinde ilgi çekici bir gezi noktası olarak ilk sıralarda yer aldığından, siz de gezi planınıza Alara Kalesi ‘ni ekleyebilirsiniz.

Portakal Plajı

Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak için geldiyseniz Alanya’ya görmeden, denizinin tadını çıkarmadan gitmemeniz gereken belli başlı plajlar vardır. Bunlardan biri olan Portakal Plajı, ortalama 1 km uzunluğunda olan bir sahil. Antalya bölgesindeki hemen hemen tüm plajlarda olduğu gibi Portakal Plajı da mavi bayrak sahibidir. Bu da önemli bir tercih sebebi oluyor. Masmavi ve tertemiz sularda huzuru hissetmek için ideal bir plaj olduğunu söyleyebiliriz.

Alanya Doğu Plajı

Bölgenin en önemli plajlarından bir diğeri olan Alanya Doğu Plajı, Keykubat plajı olarak da isimlendirilmektedir. Denizinin en güzel özelliği ile birden derinleşmemesidir. Bu durum çocuklar için ideal bir sahil olmasını sağlıyor ve tatil keyfini daha da güzelleştiriyor. Çocuklarınız ile birlikte endişeye kapılmadan, tedirgin olmadan, mükemmel bir tatil yapıp huzuru hissetmek için Doğu Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

Kızıl Kule

Kızıl Kule, Alanya’nın ilk akla gelen ziyaret noktası olarak değerlendirilebilir. Sekizgen mimarisi ile farklılaşan eser, oldukça eski bir tarihe uzanması sebebi ile turistlerin akınına uğruyor. 33 metre yüksekliğe sahip olan Kızıl Kule, 1226 yılında inşa edilmiştir. 5 katlı olan yapı, Alaaddin Keykubat’ın emri ile Alanya’nın fethi ile birlikte tersanenin korunması maksadı ile inşa edilmiştir. Bugün ise müze özelliği ile önemli bir gezi noktasıdır.

Çimeniçi Mağarası

Çimeniçi Mağarası, Antalya’da çokça göz alıcı örneği bulunan mağaralardan biridir. Alanya bölgesinde en dikkat çekici mağara örneği olan nokta, yerli ve yabancı ziyaretçiler için ilgi çekicidir. Traverten birikimleri ile göze çarpan mağara, odacıklı bir yapıya sahiptir ve havasının oldukça soğuk olması ile dikkatleri çeker. Ayrıca mağara çevresindeki doğal güzellikler de ilginizi çekecektir.

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara, benzerini çok da kolay göremeyeceğiniz bir mağara örneğidir. Deniz mağarası özelliği gösteren bu nokta, ancak küçük tekneler ile ziyaret edilebiliyor. Burada karşılaşacağınız büyüleyici manzaralardan sonra ise mağara dışına çıkıp Akdeniz’in tertemiz sularında rahatlayabilirsiniz. Hem farklı bir doğa örneğini görmek hem de tertemiz sularda yüzme için tercih edebileceğiniz bir gezi seçeneğidir. Başta yabancılar olmak üzere Alanya’ya gelen her turistin ilgisini çeken bir gezi önerisidir Fosforlu Mağara.